TimTim

سایت خبر خوان

اینجا بغداد است...

چهارشنبه 23 مرداد 98 | 05:40 - virgool.io - 5 -
اندر احوالات این روزهای مشهد(نوشته موقت)مشهد شلوغ است و همیشه همینطور بوده است. اما این روزها با گذشته فرق دارد و من که سال هاست در این شهر زندگی می کنم فرقش را بیشتر احساس می کنم.

امروز بعد از مدت ها برای خرید به داخل شهر رفته بودم. اما چیزی را که می دیدم کمی برایم با سال گذشته فرق داشت. انگار داشتم در کشور دیگری خرید می کردم. همه جا پر بود از توریست های عرب زبان که بیشترشان از کشور عراق آمده بودند.

البته بودن آنها همیشه در شهر مشهد امری طبیعی است آن هم به خاطر زیارتی بودن این شهر است که از همه جای ایران و دنیا به اینجا می آیند.

اما تعجبم از آنجا بود که حجم توریست های عراقی و عرب زبان نسبت به سال های گذشته چندین برابر شده است و برای من که همیشه این توریست ها را اطراف حرم و یا بازارهای اطرافش دیده ام، مشاهده آنها در بازارهای محلی کمی تعجب برانگیز بود و تعداد آنها به قدری زیاد شده است که می شود آنها را در همه جای شهر دید.

بیشترین خرید من از بازارهای محلی مشهد است که البته دیگر زیاد هم اسم محلی برازنده آنها نیست.

امروز که برای خرید رفته بودم و از کنار هر فروشگاهی عبور می کردم صدای فروشنده آن را می شنیدم که به عربی قیمت ها را می گفت. داخل هر مغازه ای را که نگاه می کردم حداقل یک مشتری عرب زبان را می دیدم.

این روزها قدرت خرید برای هموطنان ایرانی بسیار پایین آمده است و به لطف ارزش پایین پول ، ایران تبدیل به مکان خوبی برای کشورهای دیگر شده است تا با کمترین هزینه بیشتر استفاده را ببرند.

البته من مخالف ورود توریست و رونق این بخش نیستم اما باید دید این جریان واقعا به نفع همه مردم هست و یا تعادل را بهم می زند. توریست ها به راحتی خرید می کنند و برایشان ارزان و گران بودن کالا زیاد فرقی ندارد و با وجود چنین مشتریانی چه بر سر خریداران ایرانی با قدرت خرید کم خواهد آمد؟

مشهد همیشه بهشت کشورهای عربی بوده است. همه چیز به قیمت مناسب برای آنها پیدا می شود، از زیارت ارزان تا خدمات درمانی لوکس!

به گمانم دیگر اینجا مشهد نیست و فکر می کنم در خیابان های بغداد راه می روم!


تابستان98

مشهد
ویرگول,مشهد,بغداد,توریست,