TimTim

سایت خبر خوان

اگر به فکر راه اندازی خط تولید آب معدنی هستید این مطلب را بخوانید

پنج شنبه 6 تیر 98 | 11:30 - virgool.io - 3
مجوز برای خط تولید و بسته بندی آب معدنیزمانی که برنامه شما برای خط تول...


مجوز برای خط تولید و بسته بندی آب معدنی

زمانی که برنامه شما برای خط تولید و بسته بندی آب معدنی قطعی شد و طرح کسب و کار این امکان را به شما داد که از آن بهره برداری کنید، در ابتدای راه باید به سراغ گرفتن مجوز بروید. نهادهای مختلفی برای راه‌اندازی این خط تولید تصمیم می‌گیرند و شما باید از همه آنها مجوز لازم را بگیرید. وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین سازمان محیط زیست نهادهایی هستند که باید مجوز مستقیم برای بهره‌برداری از منابع آبی را به شما بدهند. همچنین شما از سازمان بهداشت هم نیاز به مجوز فعالیت دارید که برای ادامه فعالیت شما ضروری هستند.


استخراج آب معدنی و ذخیره سازی

اگر مجوزهای لازم برای راه اندازی خط تولید و بسته بندی آب معدنی گرفته باشید می‌توانید ادعا کنید که بخش مهم و اصلی کار را انجام داده‌اید. طبیعتاً ادعای شما برای راه اندازی این کارخانه بر مبنای مطالعات مهندسی و زمین شناختی بر روی منطقه مورد نظر صورت گرفته و می دانید که چه حجمی از آب می‌توانید به صورت روزانه از آن استخراج کنید. میزان استخراج از منابع زیرزمینی تحت شرایط خاصی انجام می‌گیرد و معمولاً منابع طبیعی در این مورد به شما مجوز لازم را می‌دهند.

نمونه بسته بندی آب معدنی با دستگاه ساخته شده توسط شرکت طرسام
نمونه بسته بندی آب معدنی با دستگاه ساخته شده توسط شرکت طرسام

با انجام کارهای اولیه می‌توانید یک مخزن یا منبع آب بزرگ فراهم کنید و آب استخراج شده را به محل مورد نظر انتقال دهید. برای خط تولید و بسته بندی آب معدنی از آب چاه استفاده نمی‌شود و بیشتر آبهای چشمه که از کوهستان سرچشمه می‌گیرند کاربرد دارد. بنابراین آب به دست آمده کیفیت بالایی دارد و شما نیازی به انجام مراحل تصفیه اضافی در آماده سازی آنها در فاز اولیه ندارید.

تصفیه و آماده سازی آب

تصفیه و آماده سازی آب یکی دیگر از مراحلی است که در خط تولید و بسته بندی آب معدنی باید آن را انجام دهید. آب‌های معدنی در مسیر خود شرایط مختلفی را تجربه می‌کنند و ممکن است با املاح معدنی مانند گوگرد یا حتی نمک برخورد داشته باشند. این یعنی اگرچه کیفیت آب برای نوشیدن و مصارف شهری مناسب است، اما ممکن است از لحاظ استاندارد و از لحاظ رنگ و بو مشکلاتی داشته باشد که شما باید فرآیند تصفیه و آماده سازی را بر روی آن انجام دهید.

شستشوی بطری و انتقال به دستگاه پر کن

دو دستگاه خیلی مهم در فرایند تولید و بسته بندی بطری آب معدنی نقش دارند. دستگاه اول دستگاهی برای شستشوی بطری آب معدنی و همچنین انتقال آنها به دستگاه فیلر یا پرکن است. در این دستگاه بطری‌ها با نظم و ترتیب خاصی شستشو می‌شوند و در آنها چندین مرحله شستشو صورت می‌گیرد. از آنجایی که آب معدنی شرایط خاص و منحصر به فرد را تجربه می‌کند شستشوی بطری‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد.

مرحله بعد در این دستگاه انتقال بطری‌ها به محل مخزن ذخیره‌سازی و سپس پر کردن آن است. این دستگاهها یک مخزن خیلی بزرگ دارند که با آب معدنی پر شده است. خروجی این مخزن به یک نوار به صورت پیوسته در حال حرکت بوده و بطری‌های آب معدنی را به زیر مخزن حرکت می‌دهد. انجام این روال باعث می‌شود که بطری‌های آب معدنی به ترتیب و با حجم یکسان پر شوند و برای بسته بندی آماده سازی شوند.

بسته بندی و آماده سازی برای ذخیره

مرحله نهایی خط تولید و بسته بندی آب معدنی استفاده از دستگاه بسته بندی شیرینک وکیوم است. دستگاه به عنوان آخرین مرحله در انتهای خط تولید قرار می‌گیرد و وظیفه بسته بندی آنها را بر عهده دارد. بعد از پر شدن بطری‌های آب معدنی لازم است که در بسته‌های چندتایی قرار گیرند که این کار توسط شرینک وکیوم صورت می‌گیرد. دستگاه شامل یک نوار بزرگ بوده که بطری‌های آب معدنی را در بسته بندی‌های مشخص کنار هم قرار داده و یک لایه پلاستیکی را بر روی آنها قرار می‌دهند.

اجزا دستگاه آب معدنی

امکان راه اندازی خط تولید و بسته بندی آب معدنی بدون دخالت نیروی انسانی وجود دارد و می‌توان از دستگاه‌های مختلف مانند دستگاه بسته بندی شرینک وکیوم استفاده کرد. بنابراین اگرچه راه اندازی این خط تولید هزینه‌بر است، اما تا حدود زیادی می‌توان بر روی کیفیت کار آن حساب کرد.


ویرگول,دستگاه بسته بندی,ترموفرمینگ,شرکت طرسام,بسته بندی آب معدنی,بسته بندی نوشابه,