TimTim

سایت خبر خوان

10 گام اساسی برای ایجاد استارتاپ موفق

سه شنبه 13 آذر 97 | 12:02 - virgool.io - 30
استارت آپ چیست؟در

استارت آپ چیست؟

در ویکی پدیا استارتاپ شرکت نوپا و تازه تاسیس معنی شده است. تعاریف مختلفی از استارت آپ در جاهای مختلف وجود دارد. طبق گفته استیو بلنک، پروفسور دانشگاه استنفورد، استارتاپ یک سازمان است که برای پیدا کردن یک مدل کسب و کار مقیاس پذیر و همچنین تکرار پذیر راه اندازی می شود.

مرکز کسب و کارهای کوچک آمریکا می گوید استارت آپ به کسب و کارهایی گفته می شود که حول محور فناوری و تکنولوژی شکل می گیرد و پتانسیل بالایی برای رشد در آینده دارند.

به طور کلی استارت آپ به کسب و کارهایی گفته می شود که جهت برطرف کردن نیازی بر پایه فناوری های جدید راه اندازی می شود. این تعریف دقیقا مختص استارتاپ های موجود در ایران است.

مفهوم استارت آپ فقط مختص به کسب و کارهای آنلاین نیست و یک استارتاپ می تواند کاملا سنتی بوده و برپایه تکنولوژی نباشد.

مراحل راه اندازی استارتاپ موفق:

1: سفر به جلو (Journey Ahead)

در این مرحله از کاری که می خواهید انجام دهید رویایی بسازید و آن را پرورش دهید. بی شک یکی از جذابترین مراحل همین است.

2: ایده و تیم (Idea & Team)

این مرحله را ایده یا کشت می نامیم. که بایستی نیازهای بازار و رقبا را شناسایی کرده و به تحلیل بازار پرداخت. تو جه داشته باشید، ایده ای را انتخاب کنید که واقعا یک نیاز اساسی را برطرف کند. نیازی نیست حتما ایده ناب و خاصی داشته باشید.

یکی از کاربردی ترین امور در این مرحله شناسایی کسب و کارهای موفق و بررسی داستان موفقیت آنهاست. به عنوان مثال بیمه بازار، اولین سامانه‌ی خرید اینترنتی بیمه در ایران یکی از استارتاپ های موفق به شمار می‌رود. که فعالیت خود را در بخش خرید و مقایسه‌ی آنلاین بیمه شروع کرده است. در این وب سایت خرید
خرید بیمه‌ شخص ثالث، خرید بیمه‌ بدنه، خرید بیمه آتش‌سوزی و استعلام بیمه‌‌ عمر در این وب‌سایت به علاقه‌مندان ارائه می‌شود و تقریبا ۹۰ درصد از سهم بازار بیمه را به خود اختصاص داده است.

3: نمونه اولیه (Build a Prototype)

گاهی اوقات افراد ایده های خوبی دارند اما نمی توانند عملی کنند و شکست می خورند. بهترین راه حل برای رفع این مشکل این است که نسخه دمو محصول یا خدمت را بسازید و آن را ارائه دهید. اگر به خوبی بتوانید نمونه اولیه را معرفی کنید، استارتاپ شما نیز به زودی راه اندازی می شود.

همچنین برای طرح خود یک نام تجاری که تلفظش راحت است و مردم آنرا به خاطر می سپارند انتخاب کنید.

طرح کسب و کار خود را با در نظر گرفتن تمام موارد مالی، سود و زیان، مجوزها و... بنویسید. توجه داشته باشید اگر به دنبال یک سرمایه گذار خارجی هستید بدون داشتن طرح کسب و کار موفق نخواهید بود.

علاوه بر بیزینس پلن یک (MVP(Minimum Viable Product که به عنوان حداقل محصول پذیرفتنی شناخته میشود، تولید کنید.

4: بازتولید و راه اندازی (Reinvent & Launch)

در این مرحله با افرادی که می توانند به شما کمک کنند مشورت کنید و برای هریک از بخش های خود متخصص انتخاب کنید.

استارتاپ خود را از جنبه های مختلف بررسی کنید و در مرحله خود را به جای کسانی قرار دهید که می خواهند از استارتاپ شما استفاده کنند و بدین ترتیب بخش هایی را که نیاز به بهبود دارند شناسایی کرده و بازتولید کنید.

5: رشد و اندازه گیری (Growth & Scaling)

سعی کنید ایده تان را به افراد بیشتری نشان دهید. معمولا می گویند ۱۰۰۰ کاربر باید جذب کنید تا بتوانید از بازخوردهای آن ها محصول یا خدمت تان را کامل کنید. برای رشد برند خود از قدرت شبکه های اجتماعی غافل نشوید و تا جای ممکن سعی در مطرح کردن خود در این حوزه باشید.

هنر هر کسب و کاری در این است که به خوبی بتواند خود را ارزیابی کند و نقاط ضعف را بهبود و نقاط قوت را رشد دهد.

6: بودجه و قانون (Funding & Legal)

این مرحله را کشت ایده یا سید فاندینگ(Seed Funding) گویند. با توجه به هزینه های راه اندازی کسب و کار بایستی مشخص کنید می خواهید سرمایه را خودتان فراهم کنید یا از سرمایه گذاران ریسک پذیر کمک بگیرید.

7: استخدام و تیم (Hiring & Team)

در این مرحله بایستی تیم خود را کامل کنید و مسئولیت ها را تقسیم بندی کنید. بنابراین نقشه ای کلی از وظایف تهیه کنید و مناسب ترین نیروها را استخدام نمایید.

8: ساخت شرکت (Build & Enterprise)

به این توجه کنید که استارتاپ شما زمانی رسمیت پیدا می کند که مجوزهای لازم را کسب کند. بنابراین با مسائل اداری بیشترآشنا شوید و یادگیری مسائل اقتصادی و امور حسابداری را در برنامه کاری روزانه تان قرار دهید .

9: بازاریابی و فروش (Marketing & Sales)

برای کسب سود به تبلیغات و بازاریابی توجه کنید. مشتریان را شناسایی کرده و آنها را تقسیم بندی کنید و متناسب با هر بازار هدف مناسب ترین برنامه بازاریابی و تبلیغات را طراحی کنید.

10: موفقیت و مشاوره (Success & Advise)

همواره این نکته را در نظر داشته باشید که درست است که جذب مشتری یک پروسه سخت است، نگه داشتن و افزایش آن سخت تر است . بنابراین بایستی همواره با مطالعه، مشاوره و بروز بودن به کسب و کار خود رونق دهید.

10 گام اساسی برای ایجاد استارتاپ موفق