TimTim

سایت خبر خوان

10 کاری که مدیران چابک باید متفاوت انجام دهند

سه شنبه 12 آذر 98 | 01:52 - virgool.io - 2 -
این مطلب درباره خصوصیات و مهارت ها مدیران چابک و همچنین به باید ها و ن...

چابکی گاه توسط مدیران جسوری در اختیار گرفته می­شود که با قدرت فریاد می­زنند: "پیش به­سوی چابکی!". این مدیران چشم­ اندازی[1] از مکانی بهتر و شادتر در ذهن خود دارند و به دنبال محیطی هستند که توسعه در آن بهتر، سریع­تر و ارزان­تر انجام ­شود، که البته قابل فهم است، ولی برخی افراد مفهوم آن­را درک نمی­کنند.

با حرکت به ­سوی متد­های چابک باید بدانیم که تنها این تیم­ها نیستند که باید تغییر کنند؛ بلکه مدیران نیز باید خود را تغییر دهند.

در این مطلب، نگاهی به 10 کاری که مدیران چابک باید متفاوت انجام دهند، میپردازیم:

1. کار کمتر

میزان کارٍ در جریان در سطح سبد محصول[1] را محدود کنید، اتلاف زمان و منابع را حذف نمایید، تمرکز ایجاد کنید، کارهای هم زمان کمتری انجام دهید و به مسائل ساده نگاه کنید.

2. اکتشاف و تطبیق:

به­ جای پیروی و دنبال کردن از یک برنامه از قبل مشخص شده­، اکتشاف کنید و خود را با آموخته ­ها و دریافت هایتان تطبیق دهید.

3. یادگیری سریع:

چرخه ­های بازخورد[2] خود را کوتاه کنید، تحملِ اشتباهات خود را داشته باشید و برای یادگیری و بهبود مستمر ارزش قائل شوید.

4. یک تیم، یک هدف

برای جلوگیری از انباشت[3] کارها، از تیم ­های محصول­ محور[4]، چندتخصصی[5] که کنار هم قرار دارند و هدفی مشترک را نیز دنبال میکنند استفاده کنید، هرگونه سیاسی ­کاری را سرکوب کنید.

5. تمرکز بر ارزش

به جای هزینه، روی ارزش تمرکز کنید، ارزش را هر چه زودتر (زود به زود) و به تدریج تحویل دهید و تمرکز خود را روی ساخت محصولِ درست بگذارید.

6. توان­مند­سازی تیم ­ها:

با الهام بخشیدن و تعامل با تیم­ها، فرصتی برای ایجاد محرک­های ذاتی مانند اختیار[6]، تسلط[7] و هدف فراهم کنید.

7. پذیرش واقعیت ­های سخت:

فکر خود را باز نگه دارید، مشکلات را بپذیرید و تیم را در حل مشکلات یاری کنید.

همواره به یاد داشته باشید که چابکی مشکلات شما را حل نمی­کند، بلکه آنها را برایتان نمایان می سازد.

8. افکار بزرگ، شروع کوچک:

چشم اندازی بزرگ داشته باشید ولی آنرا در بخش ­های کوچک تحویل دهید.

9. همکاری:

نقش خود را به­ خوبی ایفا نمایید و به افراد تیم­تان فرصت دهید که بصورت فعالانه در پروژه ­ها حضور داشته باشند و همیشه از آنها حمایت کنید.

10. راهنمایی با مثال[8]:

ابتدا خود چابک باشید، از تکنیک های آن استفاده کنید، اصول چابکی را به معرض نمایش قرار دهید و مانند رهبری خدمتگزار رفتار نمایید.


اگر واقعاً می­خواهید تیم­تان چابک باشد، نگاهی سخت­گیرانه به خود و همکاران اجرایی خود داشته باشید. آیا شما چابک هستید؟ آیا در راستای رسیدن به موفقیت چابکی را برپا کرده ­اید؟ آیا رفتارهایتان می­تواند محیطی برای رشد چابکی ایجاد کند؟

اگر به­ دنبال موفقیت تیم خود و چابکی هستید، بسیار مهم است که ابتدا خود چابک باشید. اگر به ­دنبال چابکی هستید ولی رفتار خودتان در تضاد با اصول چابکی است، حتی اگر تیم­تان بخواهد چابک باشد هم نمی­تواند بطور کامل تغییر کند و تنها کمی از بهره­ هایی که می­توانستید را به­ دست خواهید آورد.

آیا شما یک مدیر چابک هستید؟

[1] Portfolio

[2]Feedback

[3] Silo

[4]Product Oriented

[5] multi-disciplined

[6] Autonomy

[7]Mastery

[8] Lead by example


ویرگول,چابکی,تیم سازی,مدیران چابک,agile,مالک محصول,