TimTim

سایت خبر خوان

کاربردهای کوادکوپتر(هواپیمای بدون سرنشین)

دوشنبه 26 فروردین 98 | 17:40 - virgool.io - 4
هواپیماهای بدون سرنشین یا کوادکوپتر علاقه مندان زیادی پیدا کرده است و...

هواپیماهای بدون سرنشین یا کوادکوپتر علاقه مندان زیادی پیدا کرده است و استفاده های متفاوت و جالبی از آن ها می شود. تا چند سال پیش، تکنولوژی هواپیماهای بدون سرنشین بسیار گران بود و برای افراد معمولی بسیار غیر قابل دسترس بود. اما اکنون خرید قطعات کوادکوپتر از استفاده های سرگرم کننده عبور کرده و در بسیاری از موارد کاربردی مانند پروژه های تحقیقاتی، فیلم برداری، کارهای جاسوسی و ... استفاده می شود. در ادامه به نحوه استفاده از کوادکوپتر در موارد مختلف می پردازیم.

استفاده از کوادکوپتر برای جستجو و نجات افراد

برای جستجوی یک منطقه بسیار مهم است که یک نمای کلی از وضعیت محل به دست آید که این کار از طریق کوادکوپتر با دادن یک دید هوایی انجام می شود. برای پیدا کردن افراد گمشده در یک منطقه کوادکوپتر بسیار ارزان تر از هلکوپتر است با وصل کردن دوربین به هواپیمای بدون سرنشین یک ویدئو با وضوح مناسب قابل مشاهده است و هنگامی که افراد و یا آیتم های مورد نظر دیده شوند توسط gps مختصات مکانی آنها مشخص و به سرعت قابل دسترسی می شود. منطقه ای که یک هواپیمای بدون سرنشین می تواند در عرض 10 دقیقه پوشش دهد و جستجو کند، برای یک گروه تجسس کامل چند ساعت طول می کشد. همچنین کوادکوپتر میتواند یک سری از وسایل با وزن کم مانند وسایل پزشکی و وسایل ارتباطی را به منطقه مورد نظر برساند.

نظارت لحظه ایی در حوادث و رویدادها

هنگامی که یک ثانحه رخ می دهد کوادکوپتر میتواند به سرعت در محل حاضر شود و با فیلم برداری وضعیت محل حادثه را به صورت لحظه ایی مخابره کند. هلیکوپتر و هواپیما برای بلند شدن و مستقر شدن نیاز به زمان دارند در صورتی که کوادکوپتر در عرض چند دقیقه آماده و به هوا فرستاده می شود. با استفاده از ویدئوی کوادکوپترها میتوان وضعیت محل را بررسی و با آمادگی بیشتری به اقدام برای جلوگیری از حادثه پرداخت.


بازرسی های صنعتی با کوادکوپتر


در حال حاضر هواپیماهای بدون سرنشین برای بازرسی از فازهای صنعتی گاز، نفت و نیروگاه ها برای حفاظت از این فازها و برای اطمینان از عملکرد مناسب استفاده می شود. این بازرسی ها، نیاز به صرف زمان و هزینه زیادی دارد بازرسی کوادکوپتر ها یک راهکار مقرون به صرفه و جایگزین امن برای بازرسی با هلی کوپتر در مکان های خطرناک است. با استفاده از GPS و قابلیت نقطه ای، هواپیمای بدون سرنشین می تواند مأموریت بازرسی خود را انجام دهد و ویدیوی ضبط شده را به صورت لحظه ایی به مرکز کنترل ارسال کند بدون اینکه خطر آسیب دیدگی برای بازرس وجود داشته باشد.


نظارت های امنیتی

نظارت امنیتی یکی از کاربرد های مهم کوادکوپتر ها است که برای پیشگیری از وقوع جرم و جلوگیری از حملات تروریستی استفاده می شود. با قرار دادن یک دوربین مادون قرمز بر روی کوادکوپتر خاصیت دید در شب را فراهم می کند و به پلیس امکان می دهد تا در تاریکی کامل به شناسایی موارد خطر بپردازد. ویژگی دیگر کوادکوپتر کوچک بودن و مخفی بودن آن است که می تواند بدون دیده شدن از منطقه مشکوک اطلاعات تهیه کند. به همین دلیل به نیروهای پلیس اقدام به خرید قطعات الکترونیک و آموزش استفاده از کوادکوپترها می کنند.

نقشه برداری و اندازه گیری

زمین شناسان استفاده زیادی از کوادکوپتر ها برای اندازه گیری مساحت و مختصات مناطق مورد نظرشان استفاده می کنند. تصاویر جغرافیایی که توسط کوادکوپتر ها به دست می آید، اطلاعات دقیقی را با سرعت زیاد در اختیار زمین شناسان قرار می دهد. این تصاویر با رزولوشن مناسب برای تحلیل منطقه جغرافیایی بسیار مفید هستند همچنین با استفاده از هواپیمای بدون سرنشین میتوان از مناطق سخت مانند کوهپایه ها و معادن عکس برداری کرد.

فیلم برداری هوایی

یکی از محبوب ترین استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین گرفتن ویدئو از نمای بالا با استفاده از یک دوربین HD است.قراردادن یک دوربین دیجیتال حرفه ایی می تواند عکس های زیبا را از نمای با دید کامل در اختیار شما قرار بدهد. گرفتن عکس و ویدئو هوایی از مناظر، جنگل ها، حوادث خیره کننده و..، مکان های زیادی برای ضبط این صحنه ها با هواپیماهای بدون سرنشین وجود دارد.


تحویل کالا با کوادکوپتر

می توان از کوتدکوپتر برای ارسال سفارشات و بسته های مشتریان استفاده کرد. شرکت آمازون از هواپیمای بدون سرنشین برای ارسال برخی از بسته های مشتریان استفاده می کند و در زمان کم محصول را به دست مشتری می رساند. برای کوادکوپتر یک سیستم هوشمند طراحی میشود به این صورت که زمانی که به بسته تحویلی ضربه محکمی وارد شود، دستگاه تشخیص داده و به جای تحویل بسته به مشتری آن را به برمی گرداند.

تمامی ویژگی های کاربردی کوادکوپتر مانند سرعت بالا، سبکی، قابلیت کنترل از راه دور و کم حجم بودن آن باعث افزایش استفاده از کوادکوپتر در موارد مختلف شده است. تکنولوژی ساخت کوادکوپترها در حال رشد است و می توان از قابلیت های منحصر به فرد و تکنولوژی های پیشرفته برای ردیابی در آن استفاده کرد.

ویرگول,تکنولوژی,کوادکوپتر,هوا فضا,