TimTim

سایت خبر خوان

چگونه به رویاها و آرزوهای خود دست پیدا کرده و آنها را به حقیقت تبدیل کنیم؟

جمعه 24 اسفند 97 | 00:50 - virgool.io - 5
همه ما در زندگی آرزوهای مخصوص به خود را داریم؛ آرزوی داشتن ثروت، موقعی...

همه ما در زندگی آرزوهای مخصوص به خود را داریم؛ آرزوی داشتن ثروت، موقعیت شغلی مناسب، خانواده شاد و هزاران آرزوی دیگر! همینطور که می‌دانید، رویا و آرزو یکی از مهمترین افکاری هست که هر شخصی در زندگی باید داشته باشد، چرا که شخصی که آرزو و رویایی ندارد، بیشتر شبیه به یک مرده است و زندگی خود را با افسردگی طی خواهد کرد.

البته بعضی از آرزوها هستند که بیشتر جنبه تخیلی دارند، مثل بال درآوردن و پرواز کردن! اما آرزوی داشتن ثروت زیاد، صعود به بلندترین قله، رسیدن به یک موفقیت شغلی کم نظیر مثل رئیس جمهور شدن و یا به دست آوردن عنوان بهترین فوتبالیست جهان، اینها آرزوهایی هستند که شاید از نظر بسیاری از افراد خنده دار به نظر برسند، با این حال رسیدن به آنها برای هر شخصی امکان پذیر خواهد بود. اما چگونه می توانیم به آرزوهای خود برسیم و آنها را به واقعیت تبدیل کنیم؟ پاسخ این سوال را در این مقاله به شما خواهیم داد.

تبدیل آرزو به هدف

اولین قدم برای رسیدن به آرزوها، به هدف تبدیل کردن آنهاست. آرزو داشتن و رویا پردازی به خودی نمی تواند باعث رسیدن به آن شود، بلکه این تبدیل کردن آرزو به هدف است که می تواند شما را به رسیدن به آن یاری کند. برای مثال اگر قصد دارید جایگاه رتبه 1 کنکور را به دست آورید، باید بتوانید این موضوع را تبدیل یه هدفی بزرگ برای خود کنید.

اما برای تبدیل کردن آرزو به هدف ممکن است بسیاری از افکار منفی به ذهن شما برسد، برای مثال فکر کنید که من چگونه می توانم در موقعیت فعلی به آن دست پیدا کنم، من پول رفتن به کلاس را ندارم، من نمی توانم در خانواده فعلی خوب درس بخوانم، من هزاران مشکل دارم، من باهوش نیستم، من در یک نقطه دور افتاده زندگی میکنم و بسیاری از این دست افکار منفی که قطعا هر شخصی در زندگی آنها را تجربه کرده است. اما همینطور که از اسم این گونه افکار مشخص است، این افکار تنها منفی هستند و وظیفه آنها انتقال انرژی منفی به شماست و می توان آنها را با تفکر پشت سر گذاشت!


افکار منفی خود را دور بریزید و یا برای آنها راه حل پیدا کنید. برای مثال اگر پول خریدن کتاب را ندارید، قبل از آن پول در آوردید! کاغذی بردارید و اهداف خود که قبل از این آرزوی شما بوده‌اند را بر روی آن بنویسید. یکی از آنها را انتخاب کنید و یک دایره رسم کنید و آن را داخل آن بنویسید. حال تصور کنید که با رسیدن به هدف خود چه چیزهایی به دست خواهید آورد. هدف شما چه تغییری در زندگی‌تان ایجاد می کند. برای مثال اگر هدف‌تان مکالمه روان انگلیسی است، تصور کنید که رسیدن به آن چگونه می تواند در زندگی به شما کمک کند: دانستن زبان به شما در روابط اجتماعی بسیار کمک خواهد کرد، اگر جایی از شما بخواهند متنی را ترجمه کنید و یا با کسی صحبت کنید، این شما خواهید بود که توانایی این کار را خواهید داشت. دانستن زبان می تواند در رسیدن به هدف‌های بعدی به شما کمک کند. مثلا اگر هدف بعدی شما رفتن به یک کشور خارجی و انگلیسی زبان است، این هدف می تواند شما را چندین قدم به جلو حرکت دهد. می تواند برای شما موقعیت شغلی ایجاد کند، از نظر خانواده شما شخصی قوی تری به حساب خواهید آمد و بسیاری از ویژگی ها که قطعا اگر به آنها فکر کنید خودتان متوجه خواهید شد.

تصور هدف و اتصال اهداف به یکدیگر

هدف انتخاب شده را با دایره هایی به اهداف دیگر متصل کنید که بعد از رسیدن به هدف فعلی، قصد دارید به آنها برسید. سعی کنید اهداف خود را کوچک کنید، یعنی هدف اصلی را که در ذهن دارید در نظر بگیرید و پیش نیاز های رسیدن به آن را بسنجید، اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید، هدف قبلی قطعا یادگیری زبان خواهد بود. بنابراین اهداف خود را اولویت بندی کنید و آنها را از کوچک ترین به بزرگترین متصل کنید. این کار را به صورت ذهنی هم می توانید انجام دهید و آوردن آنها روی کاغذ فقط انگیزه شما را بیشتر خواهد کرد.

به مثال زیر توجه کنید:

رسیدن به مدرک آیلتس زبان انگلیسی=> گرفتن مدرک کارشناسی=> ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور=> رسیدن به مدرک دکترا=> رسیدن به موقعیت شغلی X در شرکت X و ….

مثال بالا یکی از ساده ترین اهدافی است که بسیاری از افراد اطراف شما در حال تلاش برای رسیدن به آن هستند. هدف نهایی کار در یک شرکت بسیار بزرگ است اما برای رسیدن به آن باید ابتدا به هدف های قبل از آن دست پیدا کنید.

برای انگیزه دادن به خود تصور کنید شما با رسیدن به موقعیت شغلی در شرکت مورد نظر مثلا مایکروسافت یا گوگل، چه چیزهایی به دست خواهید آورد.؟ پول زیادی به دست می‌آورید، موقعیت اجتماعی بهتری خواهید داشت، می توانید بهترین خودروی دنیا را خریداری کنید، می توانید از طریق آن به موقعیت و هدف بهتری برسید، خانواده مورد نظر خود را تشکیل دهید، می توانید با اشخصاص جدید و بزرگی ارتباط برقرار کنید، افتخار برای خود و خانواده به دست آورید، به دیگران کمک کنید و ….

برنامه ریزی و شروع

سپس باید برنامه ریزی کنید و پیش بروید. برای رسیدن به آنها هر چه قدر که نیاز است تلاس کنید. گاهی رسیدن به بعضی از هدف ها به زمان و صبر نیاز دارد، گاهی شکست خواهید خورد، گاهی در تنگنا و مشکلاتی قرار خواهید گرفت و خسته می‌شوید، اما فقط باید تصور کنید که اگر به هدف خود برسید وضعیت شما چگونه می‌شود؟ این موضوع را هم در نظر داشته باشید که در موقعیت فعلی شاید کسی شما را قبول نداشته باشد، حتی نزدیک ترین فرد زندگی و بسیاری از افراد شما را نا امید و سرزنش کنند، اما به سخنان آنها توجه نکنید و همین حرف ها را یک انگیزه برای خود کنید تا بتوانید با رسیدن به هدف مورد نظر، به این افراد بفهمانید که من توانستم!

این مقاله در وب سایت دیجی رو

ویرگول,موفقیت,آرزو,رویا,رسیدن به رویاها,