TimTim

سایت خبر خوان

نقد یک مطلب تخصصی اما غلط

شنبه 25 اسفند 97 | 10:37 - virgool.io - 28
روزنامه همیشه در جهت اطلاع رسانی(فارغ از گرایش سیاسی) به مخاطب گام ب...


روزنامه همیشه در جهت اطلاع رسانی(فارغ از گرایش سیاسی) به مخاطب گام بر می دارد و انتظاری جز این نیست. این حداقل تعریفی است که طی تجربه ده ساله در این حوزه بدست آورده بودم. با این تعریف وقتی شما مطلبی غیر خبری یعنی تحلیل یا مصاحبه در آن می خوانید انتظار دارید تا به معلومات شما افزوده شود اما نه هر حرف غلطی، امروز در پرواز آتا چشمم به یکی از تیترهای روزنامه قدس افتاد با این عنوان که؛ بی قانونی مشاغل اینترنتی و رو تیتر؛ کارشناسان از مشکلات حرفه‌ای استارتاپ ها می گویند، نظرم را برای خواندن جلب کرد چرا که در همین ابتدا تیتر و روتیتر پر از بی ربطی بود و مطمئن بودم که کاملا از روی بی سوادی و عدم تسلط در موضوع تنظیم شده است.

یک مطلب «نیم تای بالا» پر از ایراد گل درشت و گل ریز که نشد از آن چشم بپوشم به عنوان یک مخاطب فصلی و موردی این رسانه قدیمی شهر و این موارد را برای بهتر شدن و این که مطلب شما می تواند مخرب یا سازنده باشد را می نویسم.

از تیتر شروع می کنم؛ در روزنامه نگاری، تیترعنوان يك مقاله كه بزرگ و با حروف درشت تر از متن چاپ مي شود و روتیتر کمک می کند که تیتر بهتر خوانده شود و تکمیل می کند تعریف می شود. با این توضیح هیچ ارتباطی بین تیتر و روتیرت دیده نمی شود با دقت بخوانید؛«بی قانونی مشاغل اینترنتی – کارشناسان از مشکلات حرفه ای استارتاپ ها میگویند» سوال اینجاست که ارتباط استارتاپ ها با مشاغل اینترنتی در چیست؟ آیا همه استارتاپ ها اینترنتی هستند؟ کافیست لید مطلب را بخوانید تا عمق فاجعه ای که تیتر از آن خارج شده را درک کنید. نگارنده تعریف خفنی از استارتاپ ارایه می کند که عین آن را آورده ام؛ «استارتاپ کسب و کاری نوین است، کسب و کاری که حول فناوری و تکنولوژی ایجاد شده و یا این که شرکتی که از ایده های اولیه شروع می کند و به موفقیت و رشد بالایی دست می یابد» خب باید گفت فناوری و تکنولوژی به عنوان یک میان ابزار جزو لاینفک یک کسب و کار است، پس می شود گفت همه بر حول این دو موضوع می چرخند. اما بخش بعدی به ایده اشاره شده است و باید پرسید آیا شما کسب و کاری می شناسید که ایده ای به همراه نداشته است؟ از تیتر و لید مطلب که بگذریم به عنوان کارشناس مورد مصاحبه در مطلب می رسیم؛«مشاور و مدرس استراتژی و طراحی استارتاپ ها» دقیقا چه چیزی رو در استارتاپ ها طراحی می کنند؟ این القاب از چه نهادی زاده می شود؟ اما در ادامه این فرد کارشناس که حداقل انتظار از آن مطلع بودن در حوزه خود است مواردی را از روی بی اطلاعی محض بیان می کند که جای نگرانی دارد. ایشان وجود هر گونه کارشناس در حوزه استارتاپ ها را رد می کند و نتیجه میگیرد به همین دلیل است که( حیفم اومد اصل متن رو نخونید)«اگر سرمایه گذاران این حوزه در زمینه بازاریابی،طراحی راهبرد برای شرکت خود و حتی ادامه فعالیت و پیشبرد کسب و کار خود در این حرفه با مشکل مواجه شوند مشاوری نیست که به وی مراجعه کنند و از طریق آزمون و خطا پیش می روند» از این مطلب غیر واقع که بگذریم بخش آخر جالب است که این آقای مدرس نمی داند که بخشی از اتفاقات مهیج و مهم و اتفاقا عامل رشد بالا در استارتاپ ها، رفتار آزمون خطای آنست که آن هم ریشه در ماهیت این نوع ورود به کسب و کار است و اساسا اگر در مورد استارتاپ می گوییم در واقع از مجموعه از مجهول ها و فرضیه ها و پیش بینی ها می گوییم که با آزمون و خطا به قطعیت می رسد.

بخش دیگر ملالت بار بی اطلاعی تنظیم کننده مطلب و به اصطلاح کارشناس مورد مصاحبه با میان تیتر؛ «خلا اعتبارسنجی و قانونی» است. آقای مهندس فرمودند نهاد یا سازمانی وجود ندارد که وظیفه اعتبارسنجی این کسب و کارها را عهده دار باشد که استارتاپ ها با حوزه بانکی و مراکز تامین مالی وارد مذاکره شوند. باید به ایشان عرض کنم که بسیاری از استارتاپ های موفق فعلی مورد حمایت شرکت های سرمایه گذاری وابسته به بانک ها هستند، از طرفی نهادهایی مانند پارک و علم و فناوری رسالت ارزیابی، حمایت، توسعه و وارد چرخه سرمایه‌گذاری کردن استارتاپ ها را برعهده دارند.

البته که برخی وزارت خانه ها مانند آی سی تی در قالب طرح هایی مانند وام وجوه اداره شده طرح استارتاپ را گرفته پس از تایید به بانک معرفی می کنند برای دریافت وام حمایتی، یا مثلا شتابدهندهایی که در مشهد تعداد زیادی هم دارند و پس از پذیرش حمایت می کنند و سرمایه گذار جذب می کنند. درادامه همین بخش حرف درستی هم دیده می شود و آن اشاره به خلع قانون و قانون هایی که مربوط به کسب و کارهای سنتی است و برای جدید ها کاربردی ندارد. اما جمع بندی مصاحبه با ایشان امیدوار کننده نیست و با اشاره به سرخوردگی افراد بخاطر شکست استارتاپ خود، تصویری سیاه ترسیم می شود که خلاف واقع است و افراد بسیاری هستند که از هر شکست امیدوارتر و جسورتر برای آینده و استارتاپ جدید خود می جنگند.

در ادامه این مطلب مصاحبه با الفت نسب به عنوان نماینده اتحادیه کسب وکارهای اینترنتی انجام شده است که بازهم تکلیف تیتر و متن در آن مشخص نیست. از شکایت ایشان نسبت به عدم مراجعه کسب و کار ها به این اتحادیه هم باید گذشت و شاید در وقتی دیگر به آن پرداختم.

در انتها خوب بخوانید و با کیفیت بخوانید، همچنین امیدوارم شاهد مطالبی نباشیم که با وجود 800 کاراکتر بشود 1600 کاراکتر آن را نقد کرد و به دوستان خوبم در مجموعه روزنامه قدس توصیه می کنم که باید به میزان درک و شعور مخاطب احترام بگذارند و اگر لازم است بجای چاپ چنین مطالبی خبرهای دقیق و خوب از واقعیت های اکوسیستم نوین کارآفرینی بپردازند، جایی که امید در آن حرف اول میزند و انتظارها در تولید ثروت را برای همه بالا برده است.

#روزنامه #روزنامه_قدس #استارتاپ #مصاحبه #خبر

روزنامه قدس سه شنبه بیست و یک اسفند شماره هشت هزارو نهصدو بیست و پنج صفحه پنج

ویرگول,کسب و کار,کارآفرینی,استارتاپ,روزنامه,نقد,