TimTim

سایت خبر خوان

معرفی 7 کتاب تاثیرگذار که از شما مدیری مقتدر می‌سازد.

چهارشنبه 22 خرداد 98 | 15:10 - virgool.io - 3
پیش از هرچیزی باید با این واقعیت کنار بیاییم که مدیریت، یک توانایی ا...

پیش از هرچیزی باید با این واقعیت کنار بیاییم که مدیریت، یک توانایی اکتسابی است و هر کسی که به آن علاقمند است با آموزش‌های درست می‌تواند به یک مدیر موفق و تاثیرگذار تبدیل شود. بنابراین اگر فکر می‌کنید برای مدیریت نیاز به یک استعداد ذاتی دارید، بهتر است در تفکر خود تجدید نظر کنید. اگر شما هم در فکر راه اندازی کسب و کار مورد علاقه خود هستید، برای اینکار به آموزش‌های متنوعی نیاز دارید که می‌توانید آن را از باشگاه‌های کارآفرینی، کتاب و مقالات دریافت کنید. اما مسئله‌ای که اغلب افراد از آن غافل هستند آن است که مطالعه در این حوزه باید به صورت دائمی و بخشی از عادت‌های مدیر و رهبر یک مجموعه باشد. حتی اگر نمی‌توانید زمان زیادی را به مطالعه کامل یک کتاب اختصاص دهید از خلاصه کتاب ها استفاده کنید. خلاصه کتاب های مدیریت و رهبری می‌تواند در مدت زمان کوتاهی اطلاعات مفید و با ارزشی در اختیار شما قرار دهد و اطلاعات شما را به روز نگه دارد.

در دنیای اکنون می‌توان شرکت‌ها و استارتاپ ها را به یک کشتی و دریای مواج تشبیه کرد. حضور رقبای قوی، انحصار شرکت‌ها و چالش‌های اقتصادی و مشکلات منابع انسانی هر کسب و کاری را به شدت آسیب پذیر می‌کند. نقش مدیر و رهبر یک شرکت همانند کاپیتان کشتی است که باید با تصمیم‌های درست آن را به سمت هدفی که از قبل تعیین کرده است، هدایت کند. بنابراین صرف داشتن لقب مدیر و رهبر نمی‌توان به موفقیت دست پیدا کرد. بلکه با درک صحیحی از موقعیت و ایجاد تغییرات اساسی موفقیت حاصل می‌شود. از این رو ۷ خلاصه کتاب مدیریت و رهبری را معرفی خواهیم کرد که می‌توانند مرجع مناسبی برای یادگیری مدیریت از مرحله راه اندازی یک کسب و کار تا بالاترین سطح مدیریت باشند.

یکی از کتاب‌هایی که در زمینه نوآوری و کسب و کار بسیار مورد توجه واقع شد صفر تا یک است. نویسنده کتاب پیتر تیل یکی از موسسان پی‌پال است و با بنیانگذاران کسب و کارهای میلیاردی همچون لینکدین، تسلا و یوتیوب همکاری داشته است. او در کتاب صفر تا یک توصیه می‌کند اگر در پی راه اندازی یک کسب و کار هستید بهتر است در ابتدا برای ۷ سوال مربوط به فناوری، افراد، انحصار، پخش و توزیع، زمان، پایایی و بقا و در نهایت راز شرکت جواب‌های مناسبی داشته باشید. این ۷ سوال به شرکت‌های نوپا کمک می‌کند تا جایگاه خود را بین رقیبانشان بدانند و با تمرکز بر آینده، برندی را طراحی کنند که در راستای نیازهای مشتریان باشد.

هدف بعدی برای شروع یک استارتاپ شناسایی و جذب مخاطب برای محصول یا خدمت شرکت است. ست گودین در کتاب بازاریابی یعنی این به مقایسه بازاریابی سنتی و مدرن و ابزارهای مورد نیاز برای بازاریابی مدرن می‌پردازد. در این خلاصه کتاب ۶ روش تاثیرگذار برای شناسایی، انتخاب و یافتن مخاطبین صحیح و تشویق آن‌ها به خرید و در نهایت گسترش مشتریان معرفی می‌شود. او در کتاب گاو بنفش که یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در وال استریت ژورنال است ‌به ما می‌آموزد که چطور با انجام کارهای شگفت انگیز و پرریسک ایمنی کسب و کار خود را بالا ببریم و خود را نسبت به سایر رقبا متمایز کنید.

پیتر دراکر به عنوان پدر علم مدیریت شناخته می‌شود. او در کتاب مدیر اثربخش پنج اصل کلیدی را بیان می‌کند تا با یادگیری و عملی کردن آن‌ها در فعالیت‌های حرفه‌ای خود، به فردی تبدیل شوید که کارهای درست را شناسایی کرده و برای اجرای آن‌ها اقدام می‌کند. این ۵ اصل شامل مدیریت زمان، شناسایی موقعیت‌های مناسب و وارد عمل شدن، اولویت‌بندی و مهم‌تر از همه، تصمیم‌گیری اثربخش است.

جان کلوین ماکسول در کتاب ۵ مرحله رهبری، مسیر موفقیت یک مدیر را در ۵ گام خلاصه کرده است. این خلاصه کتاب بیان می‌کند که مدیریت یک اسم یا جایگاه نیست بلکه مدیر باید شخصیت تاثیرگذار و الهام بخش داشته باشد. بنابراین یک مدیر و رهبر باید به دنبال رشد و مهارت‌های فردی خود نیز باشد و به این ترتیب می‌تواند یک تیم قوی را در کنار خود جمع کند و با آموزش آنها مدیران آینده را تربیت کند. خلاصه کتاب 5 مرحله رهبری به شما می‌آموزد چگونه از نردبان مدیریت بالا روید.

نسیم نیکلاس طالب در کتاب پادشکننده تاثیر مثبت نوسانات و بحران‌ها را نشان می‌دهد. از نظر او فشار و تنش بر یک سیستم اجتناب ناپذیر است و می‌تواند تاثیری مخرب یا تقویت کننده بر سیستم باقی بگذارد. او در کتاب پادشکننده بیان می‌کند که پادشکنندگی یک ویژگی در سامانه‌ها است. در این شرایط وقتی سیستم تحت تنش و ناملایمتی قرار می‌گیرد در مقابل آن مقاوم شده و به مرحله بهتری می‌رود. بنابراین یک استارتاپ برای موفقیت به چالش احتیاج دارد. زیرا بسیاری از موفقیت‌ها حاصل شانس و نوسان یک سیستم پیچیده است.

یکی از جذاب‌ترین شرکت‌های دنیا گوگل است. چیزی که این شرکت را محبوب‌ترین کارفرمای دنیا کرده است تنها حقوق و مزایا و امکانات آن نیست. بلکه سیستم مدیریتی گوگل است که بسیار منحصر به فرد و نوآورانه طراحی شده است. کتاب اسرار کار اثر لازلو باک اسرار موفقیت گوگل را در فرهنگ کاری توضیح می‌دهد. گوگل در ارائه اطلاعات به تمامی کارمندانش شفافیت زیادی به خرج می‌دهد حق اظهار نظر را به صورت یکسان برای تمامی کارمندانش در تمامی رده‌ها در نظر می‌گیرد. به این ترتیب توانسته است عنوان جذاب‌ترین کارفرما را کسب کند. اسرار کار برای مدیران و افرادی که به صورت مستقیم در حوزه منابع انسانی فعال هستند بسیار مفید است.

این 7 خلاصه کتاب، کتاب‌هایی هستند که آموزش‌های اساسی را از شروع یک کسب و کار تا بالاترین سطوح مدیریتی را دربرمی‌گیرند. همچنین اگر شما کتابی در زمینه مدیریت و رهبری مطالعه کرده‌اید و آن را برای دیگر افراد نیز مفید می‌دانید، نام کتاب را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

برای مطالعه ۷ خلاصه کتاب معرفی شده به وبسایت یا اپلیکیشن بوکاپو مراجعه کنید.

ویرگول,خلاصه کتاب,مدیریت و رهبری,مدیر خوب,بوکاپو,کسب و کار,