TimTim

سایت خبر خوان

لذت تجربه سریع (fast experience )

جمعه 16 فروردین 98 | 09:37 - virgool.io - 29
امروزه ی ما درگیر سرعت بخشیدن به اموری شده که مزایا و معایب این سرعت ب...

❎❎❎توجه: ممکن است متن حاوی کلماتی خارج از عرف صحبت های عامیانه باشد، و هیچ مسئولیتی شامل حال نویسنده نخواهد بود. صرفا بحث تحقیقاتی و تامل برانگیز است و مناسب افراد بدون تعصب خواهد بود. واحتمالا به دلیل طولانی بودن از حوصله شما هم خارج باشد ❎❎❎

بحث تجربه سریع، fast experience چند مدتی است ذهنم را به شدت درگیر خود کرده و تا به حال شامل خود سانسوری شده است که امروز رو نمایی خواهد شد.

این نوع زندگی که به شدت بر زندگی همگان سایه خود را افکنده هم خوب است و هم بد! منجلابی به نام تجربه سریع برای #ایده های #بیزنس ای خوب است و برای زندگی فردی و اجتماعی سمی کشنده است.

تجربه سریع را شاید بتوان اثر دنیای دیجیتال و زندگی ماشینی دانست، از زمانی که کامپیوتر ها رشد کردند و فعالیت ها رو به ساده شدن پیش رفت، شورت کات ها در کامپوتر های شخصی و خانگی مسیر های رسیدن به نتیجه را کوتاه کردند و از ما آدم های بی حوصله ای ساختند. آدم های که دیگر به مسیر توجهی ندارند و فقط کسب نتیجه برایشان ارزشمند است، مهم نیست از چه راهی، مهم اینست که برسیم.

سفره های غذای قدیمی را در نظر بگیرید متشکل از ظرف های مختلف و رنگی رنگی، یکی برای ادویه، یکی برای ترشی، دیگری برای ماست، یکی سالاد و نهایتا غذا که در دیس های بزرگ به روی سفره می آمدند و بشقاب ها برای هر فرد مجزا بود. تزيینات روی برنج و ظرف سوپ و شله زرد برامون مهم بود تا غذایی که میخوریم زیبا و آراسته باشد.

از وقتی که فست فود ها آمدند ریتم و #سبک_زندگی و اصطلاحا #lifestyle ما تغییر کرد.

به ما گفتند شما چیزی برای سیر شدن میخواهید؟ ماهم تمام محتویات را در درون نان ساندویچی میکس شده تقدیمتان میکنیم. هدیه ای زیبا و عموما چشم نواز و جذاب که از محتویاتش مطلع نبودیم چون نتیجه مهم بود که سیر شویم.

شاید جالب باشد بدانید که صنعت پورن هم ازین قاعده استفاده می کند، روابطی پر زرق و برق بدون مسیر، که صرفا نتیجه گرا است و مسیری چندین ساعته را برای ذهن تبدیل به فرآیندی چند دقیقه ای می کند. روابط بین افراد عموما باید در بستری عاطفی شکل گیرد و رشد کند تا منجر به آرامش روح، روان و جسم گردد.

❎❎❎

در بعضی از موارد مسیر، بسیار مهم تر از مقصد است.

این روندی که صاحبان صنایع چندین میلیار دلاری پورن پیش گرفتند، تاتیرات فراوانی بر بازار اجناس و لذایذ دیگر هم داشت. به حدی که سال 1984میلادی واژه ای به نام foodporn توسط #روزالین_کوواردز استفاده شد. واژه ای که صنایع غذایی را تشویق به تولید محتوایی لذت بخش و پرزرق و برق کرد. همبرگر هایی پر از قارچ و پنیر دکوراتیو و تزیین شده که توسط مکدونالد و رقبایش به انسان و بازار نیازهایش معرفی شد. تا انجایی که عموما بعد از مصرف فست فود، حس پوچی و بی مصرفی مشابه بعد از پورن موویز به افراد دست میدهد.


حلقه ی مفقوده ی انسان امروز که به شدت دچار نتیجه گرایی شده، در لحظه زندگی کردن است. در لحظه بودن یعنی توجه به جزئیات و ریزه کاری های مسیر تولید لذت.


لذت بردن از کار، گردش، میهمانی، خانواده، دوره همی دوستانه ، کتاب، مطالعه و هم نشینی با افراد پیشرو، نیازمند آرام شدن نیاز های افسار گسیخته ی انسان است. نیاز هایی که ابزار های دیجیتالی و میانبرهایش (شورت کات ها) مارا تشویق به سرعت بخشیدن و گذشتن از کنار زیبایی ها می‌کند. سرعت حرکت مان را باید کم کنیم تا متوجه مسیر هم بشویم. حتی گاها در اپلیکیشن های پیام رسان جواب فردی را میدهیم، فرصت نمیدهیم تا پاسخ مارا تایپ کند، سریع دوست داریم سرکی بر محیط های دیگر هم بزنیم. تا مبادا مثلا وقتمان تلف نشود.


فقط میدانم انسان امروز باید ترمز دستی خیلی از شتاب دهنده ها را بگیرد تا عمیق تر از اطرافش لذت ببرد. لذتی مانا و پایدار.


از کل این مطلب میتوان دو برداشت کسب و کاری کرد. یکی در راستای افزایش سرعت کسب و کار ها و تولید تجربه سریع تر، و دیگری هم در مسیر کاهش سرعت و سوق دادن مردم به آرام شدن و کسب لذت از مسیر.

محصولی که در عرض سه دقیقه ماکارانی کامل می‌شود و قرص های حبه ای که دودقیقه در آب جوش تبدیل به سوپ می‌شود، سرعت رسیدن را افزایش می دهد و از سبک فودپورن استفاده می‌کند.

در آن سوی دیگر، فست فود هایی که خود مخاطب به اختیار خود محتویات ساندویچ را به طور سلف سرویس انتخاب می‌کند، سرعت را کم کرده و تجربه ی آرام بودن و اختیار داشتن را ترویج می‌دهد. مثالی دیگر رستوران هایی که کباب خام را خود مشتری به میزان مطلوب روی ذغال طبخ می‌کند تا حس آشپزی را درون افراد تولید کند و اینکه احساس مفید بودن را می‌دهد.

عباراتی مثل، خودت پرکن، خودت بریز، خودت بپز، جداکن سواکن، خودت دیزاین کن، خودت بساز، و... خود درونی افراد را در مسیر تشویق و تقویت می‌کند.


و بسیار ایده ازین نوع زندگی سریع تر و آرام تر میتوان دریافت کرد برای کسب و کارهای مختلف.

به نظر شما در. چه مواردی می‌شود این #استراتژی #تجربه سریع یا آرام را در #کسب_و_کار #پیاده_سازی کرد


تمام این موارد میتواند درست باشد و یا کاملا نامیزان و از سر نا آگاهی... الله اعلم.

کلی ایده های کسب و کاری درون این متد رفتاری نهان شده است. نظر شما چیست؟

مطلب ادامه دارد...

ارادتمند شما ، معین ناصری امین

ویرگول,کسب و کار,زندگی,ایده,تجربه سریع,