TimTim

سایت خبر خوان

راه رشد کردن

شنبه 13 بهمن 97 | 22:37 - virgool.io - 37
مقدمهقبل از اینکه برم سراغ رشد فردی…حتماً شما هم یادتونه تو درس های م...

مقدمه

قبل از اینکه برم سراغ رشد فردی…حتماً شما هم یادتونه تو درس های مدرسمون بعضاً سوالاتی بود که شاید الان از جوابش خندمون بگیره و به خاطر سادگیش سری به علامت تمسخر بچرخونیم؛ولی اون وقت با قدرت جواب سوال رو میدادیم و با غرور به نمره کاملی که از اون سوال می گرفتیم نگاه می کردیم.یادمه تو درس زبان فارسی یکی از سوالات امتحانی این بود که جملات تاکیدی چیست؟
و اگه فقط شما تو جواب می نوشتی جملاتی که برای تاکید می آیند نمره کامل اون سوال رو می گرفتید.
شاید باورش برای شما کمی سخت باشه اما تو این سالهایی که دارم رشد فردی و موفقیت رو به افراد زیادی تدریس می کنم با تمام وجودم به این مطلب اعتقاد دارم که رشد فردی، هم تعریفش و هم رسیدن بهش مثل جواب اون سوال آسونه،فقط یه ذره پشتکار و مهارت می خواد…همین!

رشد فردی یعنی چی؟

رشد فردی همون طور که از اسمش پیداست یعنی شما رو خودتون کار کنید.
تمرکزتون رو از دیگران بردارید و به خودتون منعطف کنید.
هر روز یک قدم کوچک به سمت بهتر شدن بردارید و مدام خودتون رو تو مسیر موفقیت ببینید.
مسئولیت صد در صد زندگیتون رو بر عهده بگیرید و از اینکه شکست ها و ناکامی هاتون رو به گردن دیگران بندازید،اجتناب کنید.اصلاً وقتی عمیق تر فکر می کنیم می بینیم یکی از اهداف خلق شدن و زندگی کردن ما انسان ها روی زمین،همین رشد فردی یعنی بهتر شدن و تعالی ماست.

انتهای رشد فردی

نکته هیجان انگیز این مسیر درست همین جاست که تو روز به روز و لحظه به لحظه بهتر و بهتر خواهی شد و پیشرفت می کنی و این حس و حال خوب موفقیتت، دائماً در حال افزایش و اضافی شدنه؛این مطلب رو فراموش نکنیم که خداوند مارو طوری خلق کرده که مسیر خوبی ها و به سمت کمال رفتن در هر لحظه از زندگی برایمان خوشحال کننده و مسرّت بخش باشد و هیچ وقت برای این مسـیر پایانی در نظر گرفته نشده است،یعنی هرچه قدر هم در کاری خوب باشیم می توانیم بهتر و عالی شویم و هیچ گاه به نقطه ای نخواهیم رسید که دیگر رشد امکان پذیر نباشد.
چه قدر زیباست این قانون طبیعت که ساخته و پرداخته خدای حکیم و دانای ماست؛که در هر جایی و مکانی و مرتبه ای هستی می تونی بیشتر بدرخشی و از زندگی لذت ببری…

ساده ولی پر اهمیت در مورد رشد فردی

شاید شما هم مثل من برای بار اول که چشمتون به تمرین های رشد فردی افتاد اونها رو ساده و شاید هم خیلی تاثیر گذار فرض نکردید؛
بهتون حق میدم چون سادگی و بعضاً کوچک بودن کارها ما رو به این اشتباه می اندازه که اون کار تاثیر زیادی تو رشد ما نداره.
شاید هم اینکه ما متاثر از داستان ها و فیلم ها و تخیلات ذهنمون همیشه دنبال کارهای خارق العاده و دور از ذهن برای رسیدن به موفقیت بودیم که یک شبه آن را انجام دهیم و به موفقیت برسیم .

هرچه که باشد همین الان این فکر باطل رو از ذهنتون پاک کنید که تا وقتی که این تفکّر اشتباه وجود داشته باشه اصلاً شما مسیر موفقیت خودتون رو شروع نمی کنید چه برسه بخواهید به اون پیروزی دست پیدا کنید.
دلیلش هم واضحه چون اصلاً کار خارق العاده ای وجود نداره که ما بخواهیم انجامش بدیم و در فرض وجود داشتن هم چون اون قدر اون کار رو ذهنمون بزرگ تصور کرده که هیچ گاه جرئت شروع کردن اون رو به ما نخواهد داد.

کتاب های رشد فردی

برای خواندن کتاب های زیر برنامه بریزید چون آنها بدون شک مسیر پیشرف و رشد شما را هموار خواهند کرد.
این کتاب ها به تجربه شخصی خودم و ملیون ها نفر در سراسر دنیا تأثیرات شگرفی رو تو زندگی افراد ایجاد کرده و بدون شک شما هم  می توانید یکی از آنها باشید.

  • اثر مرکب- دارن هاردی
  • آیین دوست یابی و تاثیرگذاری بر افراد-دیل کارنگی
  • برتری خفیف-جف اولسون
  • حکایت دولت و فرزانگی-مارک فیشر
  • هفت عادت مردمان موثر-استفان کاوی

سخن پایانی به رشد فردی ها

و در پایان با تمام وجودم به شما این اطمینان را می دهم که شما لایق بهترین ها هستید و توانایی رسیدن به تمامی آرزوهایتان را دارید؛ فقط و فقط شروع کنید جف اولسون در کتاب برتری خفیف می گوید: “کارتان را آغاز کنید توانایی انجام آن به دنبالش می آید”
حلقه مفقوده موفقیت اکثر انسانها همین نکته است پس با تمام وجودت تلاش کن و بدان که تنها کسی که می تونه تو زندگیت معجزه رو ایجاد کنه خودتی و نه هیچ کس دیگه.

(نویسنده: مجتبی مصطفایی مدیر موسسه علمی آموزشی گام برتر)


راه رشد کردن