TimTim

سایت خبر خوان

راهنمای انتخاب ویلچیر برای سالمندان-شرکت خدماتی شکوفایی

چهارشنبه 25 اردیبهشت 98 | 23:00 - virgool.io - 2
شرکت خدماتی پرستاری شکوفایی-پرستاری در منزل-پرستاری-پرستار سالمند-پرست...

راهنمای انتخاب ویلچیر برای سالمندان

· اهمیت انتخاب یک صندلی ویلچیر مناسب برای یک سالمند

· انواع ویلچیر برای سالمندان

· کدامیک از انواع ویلچیر برای سالمندان مناسب تر است؟

· چه چیزهایی را در هنگام خرید ویلچیر باید در نظر گرفت؟

افراد سالمند با مشکلات حرکتی باید ایمن و راحت و بدون نگرانی اجازه جابجایی داشته باشند. بنابراین بایستی ویلچیری مناسبی را بیابید که بتواند به خوبی به شما کمک کند. مهم است ویلچیری را که می یابید مناسب شما باشد و مسایل مربوط به جابجایی را حل نماید و برای راحتی شما نیز راه حلی داشته باشد.

ببینیم این جزئیات چه هستند.

مهم ترین نکته انتخاب صحیح یک ویلچیر صحیح برای سالمند چیست؟

ویلچیر می تواند کیفیت زندگی سالمندان را بالا ببرد. اتخاب صندلی چرخدار مناسب برای سالمند شما بسیار مهم است زیرا تضمین کننده راحتی و ایمنی در زمان های مختلف می باشد. با اینحال، فرآیند انتخاب یک صندلی چرخدار مناسب برای سالمندان می تواند بسیار دشوار باشد زیر انواع مختلفی با توجه به کاربران و سبک های مختلف زندگی طراحی شده و متفاوت می باشند. از آنجا که انواع مختلفی از ویلچیر در بازار موجود است بایستی با مزایا و معایب هر نوع را با دقت بررسی کنید تا بتانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

انواع ویلچیر برای سالمندان

· ویلچیرهای برقی

صندلی های چرخدار برقی گزینه استاندارد برای سالمندانی است که از کار افتاده هستند و به آنها حس استقلال می دهد چرا که بدون کمک گرفتن از سایرین می توانند حرکت کنند . البته برای سالمندانی که نیاز به استفاده از ویلچیر برای کوتاه مدت را دارند، صندلی های چرخدار دستی ممکن است ترجیح داده شوند چرا که قیمت ارزان تری دارند. با اینحال، صندلی های چرخدار برقی بعنوان یک راه حل بلند مدت ترجیح داده می شوند. از آنجا که ویلچیرهای برقی سریعتر از معادل دستی آنها هستند و از طرفی راهبری آنها احتیاج به انرژی کمی دارد، برای سالمندان انتخاب خوبی است.

بااینحال، این نوع ویلچیر می توانند تا حدودی پر هزینه باشند به همین دلیل قبل از انتخاب و خرید آن بایستی به این نکته توجه کنید که سالمند شما علاقه مند به محیط زندگی و فعالیت های روتین آن دارد یا خیر.

ویلچرهای برقی با چرخ وسط

این نوع ویلچیرهای برقی محبوب و برای سالمندانی مناسب است که باید در مکان های باریک مانور دهند. شعاع چرخش آن بسیار کمتر از سایر انواع صندلی است و برای سالمندانی که در خانه ها یا آپارتمان های کوچک زندگی می کنند ایده آل است. این نوع ویلچیر در مکان های سنگ فرشی یا ناهموار مشکلاتی را ایجاد می کند و چرخ وسط آن در تماس با زمین کمی مشکل خواهد داشت. هرچند این ویلچیر در سطوح مسطح هیچ مشکل قابل توجه ندارد.

📷

ویلچیرهای چرخ عقب

این نوع ویلچیر توسط سالمندان ترجیح داده میشود چرا که میتواند کمی سریع تر و پر قدرت تر از سایر انواع باشد و همچنین برای افرادی که هنوز هم فعالیت می کنند مناسب می باشد. همچنین سالمندانی که دوست دارند با خانواده خود وقت صرف کنند این نوع بسیار مناسب است. علاوه بر تمام موارد ذکر شده این نوع قابلیت کار در شرایط سخت را دارند و از تعادل خوبی برخوردارند در نتیجه سالمندان در معرض آسیب و یا سقوط قرار نمی گیرند.

صندلی های چرخدار قابل حمل

صندلی های چرخدار سبک وزن قابل حمل یک گزینه فوق العاده و ایده آل برای سالمندانی است که اغلب سفر می کنند. این نوع بسیار سبک تر از انواع برقی هستند و به راحتی میتوان آنرا به وسیله نقلیه به سفر برد. نوع خاصی از این نوع را می توان برای افرادی که با بلند کردن آن مشکل دارند تکه تکه و مجددا سر هم کرد تا جابجایی آن راحت تر باشد. این نوع برای سالمندانی که در خانه های سالمندان زندگی می کنند و به ندرت نیز به سفر می روند هم ترجیح داده میشود.

از آنجا که عدم وابستگی و استقلال برای سالمندان شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است باید آنها خود نوع صندلی خود را انتخاب و یا آنها را همگام خرید صندلی همراه ببرید بطوریکه احساس نکنند استقلال خود را از دست خواهند داد.

چه ویلچیرهایی آسایش بیشتری برای سالمندان ایجاد می کنند؟

صندلی های چرخدار با ایجاد استقلال برای سالمندان در حرکت و رفت و آمد به آنها کمک می کند. انواع مختلفی از صندلی های چرخدار هم اکنون در بازار وجود دارد که راحت تر میتوان این چالش را برطرف نمود.

هنگام تصمیم برای خرید یک ویلچیر باید به دقت نیازهای خود را بررسی کنید. ویلچیر جدید باید قادر به بهبود سبک زندگی شما با ویژگیهای مختلف و عالی باشد. در زیر برخی از این ویژگیها بیان شده است.

سطح راحتی

اولین ویژگی که بایستی در یک ویلچیر به جستجوی آن پرداخت میزان راحتی است. اهمیت این عامل نمی تواند بیش از حد اغراق آمیز باشد. در صورت راحتی مناسب سالمندان می توانند زمان بیشتری را در ویلچیر بگذرانند و زمان کمتری در تخت بخوابند و در نهایت سبب بهبود استانداردهای زندگی خواهد شد.

ویژگیهای قابل تنظیم

ویاچیر باید با ویژگی های چندگانه قابل تنظیم باشد که بتواند به سرعت به نیازهای ثابت و متغیر سالمند منطبق گردد. به عنوان مثال عرض صندلی چرخدار باید با توجه به اندازه شخص تنظیم شود. چرخهای ویلچیر باید بتوانند به راحتی در محیط های مختلف داخل و خارج خانه بدون نیاز به کمک حرکت کند.

کنترل فشار فعال

سالمندان بطور معمول ساعات طولانی در ویلچیر می نشینند و اگر توزیع وزن آنها به درستی صورت نگیرد سبب وضعیت آزاردهنده ای می گردد. همچنین مدیریت صحیح فشار سبب می گردد تا ریسک ابتلا به زخم کاهش یافته و رضایت سالمند را افزایش دهد.

حمایت از وضعیت سر

سالمندانی که ضعف یا کنترل ضعیفی بر وضعیت سر خود دارند نیاز با حمایت وضعیت سر در ویلچیر دارند. این بخش تاثیر شگرفی بر تقویت ستون فقرات، گردن و سر دارد. از بخش حمایت از وضعیت سر به درستی طراحی نشده باشد ممکن است مشکلاتی در هنگام تنفس یا تغذیه ایجاد شود.

حمایت جانبی

این بخش با در بر گرفتن اعضای جانبی بدن کمک می کند تا عضلات در حالت آسایش بیشتری قرار بگیرند. همچنین سبب بهبود سطح آرامش سالمند می گردند و تاثیر مثبتی بر بلعیدن و تنفس و سیستم روده ای دارند که در واقع وابسته به وضعیت بدن دارند می گردد.

استراحتگاه پا

گفته می شود که 20% وزن بدن دائما بر روی پای ماست. برای دستیابی به ثبات خوب در سالمندانی که مشکل محدودیت تحرک مواجه هستند بایستی پای خود را بر روی پایه یا کفی مخصوص قرار دهند.

تمیز کردن راحت

صندلی چرخداری که برای سالمند انتخاب می کنید بایستی به راحتی تمیز شود چرا که احتمال ایجاد عفونت و تشکیل هر نوع باکتری را کاهش میدهد. همچنین بایستی اطمینان حاصل نمود که مواد بکار رفته در ویلچیر کیفیت خوبی داشته و به راحتی گرد و غبار را جذب و انباشته نمی کنند.

چه چیزی را در هنگام خرید ویلچیر نظر بگیریم؟

وزن ـ ویلچیری را خریداری نمایید که وزن کمتری دارد. کاربری آن ساده باشد و قابلیت جمع شدن داشته باشد. زیرا ممکن است لازم باشد آنرا تا کنیم و در مکانی قرار دهیم.

آیا انتخاب ویلچیر سبک یا سنگین قطعیت دارد؟

اگرچه ویلچیرهای سبک محبوب تر هستند اما شما بایستی نیازهای سالمند خود را نیز در نظر بگیرید . اگر سالمند شما با یک نوع محدودیت حرکتی یا وضعیت خاص سلامتی می باشد بهتر است که قبل از انتخاب نوع ویلچیر با تولیدکننده مشورت نمایید و در این مورد هوشمندانه تصمیم بگیرید.

انتخاب بین دستی یا برقی

اگر ویلچیر را برای سفر در فضای باز میخواهید نوع برقی انتخاب بهتری است. همچنین از لحاظ بهداشتی نیز استفاده از نوع برقی برای افرادی که شرایط بهداشتی خاصی دارند نیز نسبت به نوع دستی ارجح می باشد.

توجه داشته باشید که یک ویلچیر میتواند به سالمند کمک کند تا یک زندگی فعال را دنبال کند، بنابراین انتخاب مناسب یک ویلچیر سفارشی می تواند سبب آسانتر شدن دسترسی وی به نیازهای اجتماعی می گردد. همچنین بایستی به یاد داشته باشید که ویلچیر انتخابی بایستی بر اساس محدودیت های محیطی مانند هنگام ورود به خانه یا خروج از آن در نظر گرفته شود . همچنین بایستی برای سفر قابلیت استفاده داشته باشد و از لحاظ ایمنی قابل اطمینان باشد.

در پایان ذکر این نکته ضروریست که این ابزار جهت بهبود استانداردهای زندگی سالمندان و همچنین بهبود زندگی اجتماعی و استقلال آنها طراحی شده است و بایستی به درستی انتخاب گردد.

ویرگول,راهنمای انتخاب ویلچیر برای سالمندان,انواع ویلچیر برای سالمندان,چه چیزی را در هنگام خرید ویلچیر نظر بگیریم؟,صندلی چرخداری که برای سالمند انتخاب می کنید بایستی به راحتی تمیز شود,صندلی های چرخدار برقی گزینه استاندارد برای سالمندانی است که از کار افتاده هستند,