TimTim

سایت خبر خوان

تندخوانی در ایران ؛ مقایسه و تحلیل دوره‌های مطرح

دوشنبه 26 فروردین 98 | 17:10 - virgool.io - 2
بررسی و مقایسه بی‌طرفانه دوره‌های تندخوانی در تهران ؛ در این مقاله، ذه...

پس از شرکت در دوره‌های متفاوت و مطالعه متمرکز روی مبحث مهارتهای مطالعه و مخصوصاً تندخوانی فکر می‌کنم بتوانم مطرح‌ترین دوره‌های تندخوانی ایران را برایتان شرح دهم. (معیار مطرح بودن ، نتایج گوگل در کلمه تندخوانی است)

من بخاطر علاقه و شغلم، اکثر این دوره‌ها را به صورت حضوری یا غیرحضوری شرکت کرده‌ و محتوا‌ها را مورد بررسی قرار دادم تا خودم بتوانم محتوای گلچین شده و مناسبی را به علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی ارائه دهم. هدفم از این تحلیل‌ها کمک به افرادی است که بین این همه دوره‌ی مختلف تندخوانی که با اسامی متفاوت هم مطرح می‌شوند، بتوانند بدون درگیر شدن با متنهای تبلیغی و شعاری ، یک انتخاب درست داشته باشند. می‌دانید که؟ این دوره‌ها قیمت‌های بالایی دارند.

همچنین هرچه افراد بیشتر در این دوره‌های خوب شرکت کنند سرانه مطالعه کشور بیشتر خواهد شد. و هدف من نیز کمک به همین است. لذا سعی کرده‌ام صادقانه هر آنچه می‌دانم را ارائه کنم. امیدوارم در این نوشته از مدار صداقت و اصالت خارج نشده باشم و خواهش می‌کنم اگر قضاوتی اشتباه کردم آن را به من گوشزد کنید. اعتقاد دارم که این حق کتاب دوست‌ها و کتاب خوان‌هاست تا در مورد این دوره‌ها بدانند و شایعات را باور نکنند.

اگر حوصله خواندن ادامه مطلب را نداشتید، این جدول را ببینید و سپس تحلیل و توضیح را در ادامه بخوانید

دوره‌های تندخوانی ایران در یک نگاه(فروردین98)
دوره‌های تندخوانی ایران در یک نگاه(فروردین98)

دوره تندخوانی نصرت

نصرت جزو اولین مؤسسات تندخوانی در ایران است. و خیلی از دهه چهل و پنجاهی‌ها تندخوانی را در این مؤسسه یادگرفته‌اند. شاید برای افراد سنتی خیلی مناسب باشد. اما برای امثال من که دنبال سایتهای قوی و محتواهای غنی هستم، ورود به سایت این دوستان، مساوی با خروج از آن است.

یک دامنه خیلی خوب و ارزشمند که با محتوای بی ارزش و تبلیغاتی خراب شده است. اگر دوست داشتید خودتان سایتشان را مشاهده کنید

دوره‌ی تندخوانی دکتر سیدا

دومین دوره معروف پس از نصرت، دوره تندخوانی و تقویت ذهن دکتر سیدا است. اکثر ما دکتر سیدا را به عنوان مرد حافظه ایران می‌شناسیم. از همین حیث، دوره تندخوانی او بیشتر حول تقویت حافظه مانور می‌دهد چون به معنای واقعی او متخصص حوزه حافظه است. البته اعتقاد من این است که انسان باید همه روش‌ها را بیاموزد و در نهایت آنچه را که با مغزش سازگار است استفاده کند. اما دکتر سیدا روش‌های خودش را دارد و بسیار هم مورد استقبال قرار می‌گیرد مخصوصا زمانی که روی تخته یک عدد 40رقمی را نوشته و در مقابل چشم همگان آنها را حفظ کرده و می‌گوید. از اول به آخر و از آخر به اول! البته به شما هم یاد می‌دهد.

دکتر سیدا نیز دوره چند هفته‌ای ندارد. یک کارگاه دو روزه بصورت متوالی که سرمایه‌گذاری 950هزارتومانی را دربردارد. در کلاسش که شرکت می‌کنی با کلی منبع خارجی برای ادامه دادن مطالعاتت در این زمینه آشنا می‌شوی. تغییر سرعت مطالعه‌ات را که در جلسه دوم می‌بینی به وجد می‌آیی!

اسلایدها و جزوات ، شبیه دوره‌های امروزی نیست و سنتی طراحی شده است. البته ممکن است این کار عمدی و برای القای باتجرگی ایشان در ناخودآگاه مخاطبین باشد.

برخورد تیم ایشان برای ثبت نام و همراهی‌ای که با شما می‌کنند خوب است. تا جایی که بشود با شرایط مالی شما کنار می‌آیند.

او یک استاد بزرگ و با تجربه است. لهجه کردی دلنشینی دارد و در کلاسهایش خسته نمی‌شوی. خیلی از ما مدرسین از روشهای او در تدریسهایمان استفاده می‌کنیم؛ خود من در قسمت حافظه، همه چیز را ارجاع می‌دهم به خود ایشان. خلاصه آن که دستم بر نقد کردن وی می‌لرزد. ویدئوها و سایتشان را ملاحظه کنید و بقیه تحلیل ها را به خودتان می‌سپارم.

دوره‌ی تندخوانی فانتوم سعید محمدی

من این دوره را شرکت کرده‌ام. نقطه قوت تیم مطالعه شریف، پشتیبانی و کوچ خیلی خوبشان بود. امکان نداشت به این راحتی بتوانی از زیر تمارین در بروی . ویدئوهای رایگان آموزش تندخوانی که در 21روز متوالی به صورت منظم برای ایمیلت ارسال می‌شود ، نکته‌ی مهمی است که اعتماد مخاطب را به این سایت جلب می‌نماید. دوره 8هفته‌ای که هر جلسه حدودا 3ساعت است. حضوری حدود 2میلیون 800هزارتومان و غیرحضوری حدود 1 میلیون تومان! خب قیمت‌ها به دلیل رقابت با نفر بعدی که می‌خواهم معرفی کنم، زیاد است. اما سعید محمدی نسبت به مهدی زندوکیلی انقدر در کنار تدریسش محتواهای انگیزشی می‌دهد که شاید تغییراتی در زندگی‌ات به وجود بیاورد که ارزش آن 1میلیون – 3میلیون را داشته باشد. چرا که سعید محمدی کوچینگ را به صورت حرفه‌ای بلد است.

سایت مطالعه شریف تو را سردرگم می‌کند. دوره تندخوانی را در کنار انضباط فردی و آکادمی مدرسان و آکادمی دیجیتال مارکتینگ و... میبینی. در واقع می‌توان گفت بیشتر یک مرکز آموزشهای کسب و کار و توسعه فردی است تا یک سایت کتاب و کتاب‌خوانی. اگر دنبال مهارتهای حرفه‌ای مطالعه و کتابخوانی باشی، محتوایی دستت را نمی‌گیرد. جزوه‌شان جزوه نیست بلکه یک کتاب حدودا 250 صفحه‌ای است و انقدر تمرین دارد که در طول دوره همیشه براس تمرین کردن چیزی داشته باشی. اما باید زمان و وقت خودت را هم در نظر بگیری. اگر می‌خواهی سریع یاد بگیری و بروی، این دوره را پیشنهاد نمی‌کنم. چون باید حسابی تمرین کنی و البته نتیجه‌اش را هم می‌بینی.

اسلوب تمارین مانند همه تمارین جهانی است که در این زمینه وجود دارد. اما به هر حال وی برای تدوین این دوره واقعا زحمت کشیده است و به خودی خود یک نخبه‌ی ثروتمند است. خوب تحقیق می‌کند. و تا به حال به بیش از 50هزارنفر این آموزش‌ها را داده است. از همه مهمتر اینکه دسترسی به او خیلی سخت نیست. از نظر من این برای یک مدرس خیلی خوب است که در دسترس فراگیرانش باشد. ولو به یک توجه در شبکه اجتماعی.

دوره فوتوریدینگ مهدی زند وکیلی

ابتدا با ادعای 25000 کلمه در دقیقه کار خود را آغاز کردند. به هر وسیله‌ای شد به گوششان رساندیم که عزیزان رکورد تندخوانی دنیا 4200 کلمه است. شما چرا رکورد دنیا را نمی‌شکنید؟ پس از مدتی این ادعا از شعارها و سایتهایشان پاک شد. افراد بسیاری بر این موج سوار شدند و انقدر خراب کردند تا اعتماد مردم را از دست دادند. اما مهدی زند وکیل خوب مطالعه می‌کند و سبک‌های آموزشی و فروش خوبی را دارد و برای من نیز فرد محترمی است. سایت روش مطالعه نیز در کلمه تندخوانی رتبه بالایی را دارد. فکر می‌کنم همین باعث شده است که وارد یک رقابت ناسالم با سعید محمدی شود. در دسترس نبودن او به عنوان یک مربی نکته منفی‌ای است که من اصلا نمی‌پسندم. فقط باید فکس بزنید!

وی تندخوانی را روشی منسوخ می‌داند و در سایت خود می‌نویسد : «مخالف شدید تندخوانی (speed reading) و هر روشی دیگری هستیم که بخواهد به زور و با تمرین‌های طاقت فرسا ما را به نتایج کمی برساند و دیگران را به تنبل بودن و عدم اراده متهم کند، در صورتی که این روش‌ها اصلا منطبق با سیستم مغز نیستند.»

در حالی که فوتوریدینگ در دنیای امروز هیچ چیز جدیدی نیست و اتفاقا اصلا چیزی نیست که یک شبه بتوانید آن را یاد بگیرید. به اندازه تندخوانی زحمت دارد. اصلاً مگر می‌شود بدون تمرین و ممارست مهارتی را آموخت؟ نمی‌خواهید تمرین کنید؟ من یک آموزش 1دقیقه‌ای برای تندخوان شدن دادم. همین را ببینید و تمام.

https://www.aparat.com/v/V3vTU

حمید وجکانی در اینستاگرامش نوشته است این روش عکس‌خوانی ذهنی از سال 1996 توسط فردی به نام پاول شین عنوان گردیده و در کشور خودمان هم این روش از سال 1387 آموزش داده می‌شد و در سال 1392 چندین دوره از این روش در تهران برگزار گردید. نکته مهم این جاست که چرا این دوره‌ها توسط افراد دیگر در جهان ادامه پیدا نکرد؟ چرا دوره آموزشی جدیدی وجود ندارد؟ آیا واقعا روشی علمی است؟

خیلی‌ها از من درباره این روش می‌پرسیدند و این شد که دوره غیرحضوری فوتوریدینگ را شرکت کردم. فوتوریدینگ به طور کلی با ضمیر ناخودآگاه شما کار می‌کند. در این روش شما باید قبل از مطالعه، امواج آلفای مغز را ساطع کنید. بنابراین ، مدرسینی مثل مهدی زندوکیل و حمید وجکانی فایلهایی دارند به نام فایل آلفا که با گوش دادن به آنها، به حالتی می‌روید که هم آرامش دارید و هم تمرکز. چیزی شبیه به یوگا. پس اینکه آمادگی پیدا کردید ، فوتوریدینگ آغاز می‌شود. بدین شکل که کتاب را برمی‌دارید و با یک ریتم یکسان و مشخص، ورق می‌زنید. در حالی که چشمانتان در وسط صفحات فیکس است و تکان نمی‌خورد. یک بار از اول تا آخر کتاب این کار را می‌کنید و سپس از آخر به اول. حالا کتاب را کنار گذاشته و مدتی را به مغز استراحت می‌دهید. چه بهتر که بخوابید! بعد از این اگر مطالعه کنید، چون مطالب در ضمیر ناخودآگاه شما قرار گرفته است، آشنا به نظر می‌رسد و در نتیجه تندتر می‌خوانید. پس شد 4 مرحله :

مرحله 1 . تمرکز و آرامش جهت آمادگی ذهن ناخودآگاه

مرحله 2. ورق زدن ریتمیک و تند

مرحله 3. کنار گذاشتن کتاب و آرامش

مرحله 4 . مطالعه جدی

حالا می‌خواهم به شما بگویم آن ادعای 25000کلمه در دقیقه دروغ نبود. بلکه همان مرحله 2 هست که با همان سرعت مطالب را وارد ذهن ناخودآگاه می‌کنیم. اما خب درک مطلبی نداریم و درک مطلب تازه در مرحله 4 اتفاق می‌افتد.

من خودم این روش را در مطالعاتم استفاده کرده‌ام. خوب بود اما هیچ چیز خاصی که فوتوریدینگ داشته باشد و تندخوانی نداشته باشد را در آن ندیدم. رقابت، رقابت اسم‌هاست. ما در مهارتهای مطالعه شبیه این روش را انجام می‌دهیم و به آن می‌گوییم پیش‌خوانی یا خوانش اجمالی که تازه 10-20 درصد هم درک مطلب داریم و مرحله 3 را هم نداریم. مستقیم می‌رویم سراغ مطالعه جدی و طبیعتا درک مطلب بالای 70درصد خواهیم داشت.

اعتقاد من این است و در کلاسهایم هم همیشه می‌گویم: هر کس روش و سبک مطالعه خودش را دارد. نمی‌توان فوتوریدینگ را به همه تجویز کرد. در مورد تندخوانی هم همین است. از همین رو من مجموعه‌ای از روش های مطالعه و مجموعه ای از تکنیک‌های حافظه و تمرینهای تمرکز را آموزش می‌دهم و از فراگیران می‌خواهم که خودشان هرکدام که با ذهنشان سازگاری دارد انتخاب کنند. اما نکته اینجاست که این انتخاب نباید یک هزینه 3میلیون تومانی داشته باشد و با توجه به شناخت این محتوا، فکر می‌کنم این هزینه خیلی خیلی بیش از آن چیزی است که به مخاطب داده می‌شود. شاید بهتر باشد سعید محمدی و مهدی زندوکیلی دست از این رقابت قیمتها بردارند و کمک کنند تا مردم بیشتر کتاب بخوانند.

دوره تندخوانی مرتا (قدرت مطالعه) سید محمد حسینی

مرکز رشد و تعالی ایرانیان (مرتا)‌در در اسفند95 تاسیس شد. ابتدا به عنوان یک پروژه تحقیقاتی متوجه شدیم تندخوانی در ایران به چه صورت است و این شد که تاکنون تمام دوره‌های حضوری یا غیرحضوری مطرح کشور را شرکت کردیم. از این جهت محتوای آموزشی ما گلچینی از بهترین و کاربردی‌ترین موارد این دوره‌هاست به همراه مطالعات و تجربیات شخصی خودم و مصاحبه‌هایی که با افراد حرفه‌ای در حوزه کتاب و کتابخوانی کرده‌ام. ما متوجه شدیم تندخوانی یک اسم تجاری است و در واقع مجموعه‌ای از مهارتهای مطالعه صحیح است. شما وقتی مطالعه صحیح را می‌آموزید، خود به خود به مطالعه عادت می‌کنید، از آن لذت می‌برید و طبیعتاً تندتر هم خواهید خواند یا شاید بهتر باشد بگویم : بهینه تر خواهید خواند. عادت کردن به مطالعه مهمترین هدف ماست. غیر از محتواهای گلچین شده، محتواهایی همچون : کتابگزینی، کتاب‌گردی و خلاصه‌نویسی را نیز جزو مباحث آموزشی‌مان آورده‌ایم. به همین علت نامش را قدرت مطالعه گذاشته‌ایم. تمامی متون تمرینی نیز در مورد روش‌های مطالعه و مقالاتی در حوزه‌ی کتاب و کتابخوانی است.

دوره حضوری قدرت مطالعه 5 هفته طول می‌کشد که در هرهفته باید یک کتاب مطالعه شود دوره غیرحضوری تندخوانی نیز یک ماه کار می‌برد و باز هم مهمترین تمرینش کتاب خواندن است. در نیمه اول سال98 هزینه دوره حضوری 600هزارتومان و غیرحضوری 277هزارتومان است.

تیم پشتیبانی حرفه‌ای و خوبی داریم اما گاهی در ارسال بسته آموزشی تاخیر پیش آمده است. این که مرکز کار ما در قم هست برای خیلی ها خوشایند نیست. اما تا الان که این مقاله را می‌نویسم 17 دوره در استان قم برگزار کرده‌ایم. صفحه اول سایتمان ممکن است شما را کمی گیج کند اما پیشنهاد می‌کنم ببنید و نظرتان را بگویید. بلاگ، اینستاگرام، آپارات و تلگرام را نیز نگاهی بیندازید و خودتان نقاط قوت و ضعف را قضاوت کنید و در کامنت‌ها بنویسید. قطعا برایم جذاب خواهد بود. من هرچه وظیفه خود می‌دانستم با حساسیت تمام نوشتم ؛ اما از قدیم گفته‌اند هیچ ماست فروشی نمی‌گوید ماست من ترش است!

دوره‌ی تندخوانی بیشتر از یکنفر حمید وجکانی

مجموعه بیشتر از یکنفر بیش از یکسال است که دوره تندخوانی و تقویت حافظه را به مجموعه آموزش‌های خود افزوده است و در زمان خیلی کمی رشد بسیاری کرده‌اند. فکر می‌کنم مهمترین دلیلش سابقه خوب مجموعه و قیمت مناسبی باشد برای دوره‌هایشان گذاشته‌اند. بین 500 تا 700 هزار تومان دوره‌های حضوری و 300-500 هزار تومان دوره‌های غیرحضوری. البته این را باید بگویم که دوره حضوری دو روزه است و بقیه اش بصورت غیرحضوری پشتیبانی می‌شود. در حالی که دوره مطالعه شریف 7-8هفته حضوری است و پشتیبانی‌ای که تیم مطالعه شریف داشتند را جای دیگری ندیدم. حالا نمی‌دانم چگونه است.

حمید وجکانی مدرس این دوره‌هاست که بسیار فرد خوش‌بیان ، مسلط، خلاق و دوست داشتنی‌ای است. در این دوره هم شرکت کرده‌ و محتوا را بررسی نموده‌ام. دوره شباهت نسبی به دوره دکتر سیدا دارد. حتی نوع جزوه. تمارین خیلی کم و بیشتر تمرکز روی تقویت ذهن است. متن‌های تمرینی گزیده‌ای از کتابهای متفاوت هستند. کتاب بی‌سوادی نوشته حمید وجکانی را نیز خواندم و با تمام احترامی که برای سواد او قائلم اما فکر می کنم کمی تند نوشته است! شاید بهتر بود صبر می‌کرد تا کتاب غنی‌تری می‌نوشت و البته هنوز دیر نشده و منتظریم. جزوه بیشتر شامل متونی است که در زمان مشخص شده می‌خوانید و سرعت خود را می‌سنجید و سپس به سوالات پاسخ می‌دهید. در قسمتی دیگر نیز تمارین افزایش سرعت عملکرد مغز را آورده است. اسلایدها و نحوه تدریس خیلی خوبی دارد و به دل می‌نشیند.

اما ادعای برگزاری 90 دوره‌ی تندخوانی برای من غیرقابل باور است. چون طبق گفته‌های خود ایشان از شهریور 96 آغاز به کار کرده‌اند.امروز که این مقاله را می‌نویسم، ابتدای سال 98 هستیم و 18 ماه از آن موقع می‌گذرد. ماهیانه 5 دوره تندخوانی برای یک فرد تازه‌کار؟

قطعا فرد حرفه‌ای مثل حمید وجکانی و مجموعه‌ی با سابقه‌ای مثل بیشتر از یکنفر، دروغ نمی‌گویند اما حتما جواب قانع کننده‌ای برای این 90 دوره دارند. شاید سمینارهای 2-3ساعته را هم محاسبه کرده‌اند. اما به هر حال مسئله این است چیزی محاسبه شده که از ذهن ما دور است.

دیدگاه من این است که سایت خود حمیدوجکانی و شبکه‌های اجتماعی‌شان از نظر محتوایی ضعیف عمل می‌کنند. شاید اگر قالب محمد پیام بهرام پور را نگرفته و خودش باشد، بیشتر گل کند.

دوره متاریدینگ دکتر حسن فراهانی

همه این دوره را با یک شعار عجیب می‌شناسند : 2500کلمه در یک دقیقه ؛ از ادعاهای عجیب دیگر این موسسه می‌توان به نابغه پروری آن اشاره کرد که از جنینی با کودک کار می‌شود تا معلوم نیست چه زمانی! البته این دوره در تهران و قم در حجم وسیعی برگزار شده است. از نزدیک با برخی از فراگیرانشان در ارتباط بوده‌ام . نصف آنها راضی بودند و نصف دیگر آسیب دیده بودند. بعضی دچار سردردهای میگرنی گشته‌اند و برخی نیز نظرشان بر این بود که تمارین این دوره شباهت زیادی به دوره‌های ترویج عرفان کاذب و جن و این چیزها بود. مصاحبه‌های تلویزیونی و لابی‌های نامشخص تا دل حوزه علمیه و سازمان تبلیغات اسلامی نیز از موارد قابل توجه این موسسه است که پیشنهاد می‌کنم اینجا را ببینید تا بیشتر با آسیب شناسی این روش آشنا شوید. Aparat.com/mettareading

متاسفانه حرفه‌ای نبودن آقای دکتر فراهانی دید خیلی از مردم را به مبحث اصیل تندخوانی منفی کرد.

دوره تندخوانی کتاب‌پردازان جلیل معماریان

آقای معماریان تشکیلاتی در مشهد دارند که در آن مهارتهای مطالعه و تفکر را آموزش می‌دهند. خوبی روش‌های آنها این است که کپی از سایرین نیست و خودشان روشهای جالبی را ابداع کرده‌اند. شالوده تدریس آنها بر یافتن کلمات کلیدی است. و طوری تدریس می‌کنند که در 3-4 ساعت کارگاه سرعت شما 2برابر می‌شود. آقای انصاری زاده مدرس تندخوانی این مجموعه است. در نقد این مجموعه می‌توانم به تک بعدی بودن آن و کاربردی نبودن سایتشان اشاره کنم. با احترام خیلی زیادی که برای مجموعه خوبشان قائل هستم اما چنین ظواهری، فقط قشر مذهبی یا دولتی را به خود جذب می‌کند.

این مجموعه بیشتر در مشهد معروف است و بسته‌ای به عنوان بسته غیرحضوری در سایتشان نیافتم

در پایان باید بگویم دست هرکسی را که برای اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی در این کشور کتاب نخوان تلاش می‌کند می‌بوسم. می‌دانم که کار آسانی نیست.

ویرگول,تندخوانی در تهران,بهترین دوره تندخوانی,تندخوانی,تندخوانی در ایران,