TimTim

سایت خبر خوان

تجربه ی 1- ساله یک برنامه نویس اندروید

دوشنبه 5 فروردین 98 | 21:37 - virgool.io - 26
تجربیات منه برنامه نویس
تجربیات منه برنامه نویس
تجربیات منه برنامه نویس


چرا -1 ساله ? چون هنوز یک سال نیست که برنامه نویسی رو به صورت جدی دنبال میکنم ولی تجربه های هرچند کم و محدود به مهارتم رو میخوام باهاتون به اشتراک بگذارم ، چرا که نوشته موندگاره .

اومدیم و یک نفر اول راه بود یا سردرگم بود چه کنه و این مقاله رو خوند و براش مفید واقع شد.

نکته : من این مقاله رو برای برنامه نویسان اندروید نوشتم اگر میتونید به زمینه ی فعالیتتون مرتبطش کنید پس بسم ا..

اول : از اینکه نمونه کار قوی ندارید و همین رو بهونه میکنید که نمیتونید کار کنید ،نترسید.

خیلی از دوستان از جمله خود من در چند ماه گذشته به این فکر می کنند چون نمونه کار قوی ندارند پس باید بیخیال فریلنسری و یا کار بشن و باید کلی کار کنند بعد بتونن تو این جامعه پا بگذارند .

میتونم بگم این طرز فکر اشتباهه چرا که خیلی از کارفرما ها برای اینکه کمتر هزینه کنند به دنبال آماتور ها هستند.

دوم : تا جایی که می تونید آموزش دنبال نکنید. یعنی چی?

مثل من نباشید که بحثی که در حال حاظر به هیچ وجه نیاز شما نخواهد شد رو براش وقت بذارید و سعی کنید به بهترین شکل یادش بگیرید زیرا که اگر آموزشی رو به کار نبرید عملا فقط تایمتون رو از دست دادید همین!

وقتی دیدید تونستید درک کنید برنامه نویسی اندروید چیه ، شروع کنید پروژه زدن واسه خودتون و هرچیو که نیاز داشتید بپرسید و آموزش مربوطه رو از یوتیوب دنبال کرده و سپس آن را پیاده کنید ! به همین راحتی زیرا که حتما افرادی در اطراف شما هستند که n شب پر از باگ رو به صبح رسوندند.پس با اینکار هم یاد میگیرید هم نمونه کار خواهید داشت .

سوم: از گرفتن و کار کردن روی پروژه های بزرگ نترسید.

توصیه من به شما دوستان روی پروژه های کوچیک که محدود به دانش فعلی شماست کار نکنید ، چرا که در این صورت چیز جدیدی رو یاد نمیگیرید پس با گرفتن کاری که در ذهن خودتون قادر به انجام 40 درصد اون هستید توانایی خودتون رو به چالش بکشید بسیار لذت بخش است.

چهارم : گوگل شرکت و پشتیبان پلتفرم توسعه دهندگی ما است پس چرا دوست نداریم همراهش باشیم?

توسعه دهندگان اندروید گوگل ماهانه و شاید هفتگی کنفرانس هایی را برای به عرضه گذاشتن امکانات جدید برای این پلتفرم برگزار میکنند و ابزارها و کتابخانه هایی برای برنامه نویسانش پیشنهاد میدن ، چرا ما تابع آن نباشیم?

مسلما که بهترین دست آوردها را به همراه خواهد داشت پس از کنفرانس هاش و ابزارهاش غافل نشید .


پنجم : کلاس خصوصی یا خود خوانی ؟

لازم نیست به دنبال آموزش های گران قیمت باشید و یا اینکه کلاس های خصوصی شرکت کنید چرا که جامعه ی آماری توسعه دهندگان این پلتفرم به قدری وسیع است که موتور جستجوی گوگل و یوتیوب میتواند حمایت کاملی از شما داشته باشد.

ششم : استفاده از کدهای آماده و کتابخانه های موجود و اختصاص تایم برای سنجش دانش خود

گیت هاب دنیای اوپن سورس در اختیار شماست چرا با اون دوست نباشیم? هفته ای یکبار یک سورس خوب رو در اندروید استودیو ایمپورت کنید و یک ساعت باهاش کار کنید و اگر 30 درصد دستخط برنامه نویس اشو متوجه شدید پروژه رو ببندید !

عالیه ، تبریگ میگم بهتون شما تونستید دستخط یک برنامه نویس دیگر رو متوجه بشید و این نماینگر سطح دانش شماست.از سنجش خود در پیش خود خجالت نکشید.


هفتم : برای دل خودتون کد بزنید.

بیکار نشینید به جز بعد از اتمام یک پروژه ی سنگین .

برای خودتون کد بزنید و رایگان بذارید مارکت که با یک تیر دو نشون زده باشید هم به ارتقای مهارتتون کمک کردید و هم به نمونه کارهای شما کمک میکنه. پس تا جایی که میتونید کد بزنید.

هشتم : بایگانی و نگهداری و مستند برداری فراموش نشود.

همیشه نوت برداری کنید و حین کد زدن کامنت بنویسید که وقتی بعد از یک ماه خواستید کد خودتون رو استفاده کنید متوجه شید که چه کرده اید .

همیشه کد بزنید و نگه دارید چرا که روزی به کارتون میاد.

نهم : قاعده و قانون نام گذاری یعنی همان Naming Convention را برای کد نویسی تمیز و منظم رعایت کنید.

طبق این مقاله کوتاه عمل کنید.


دهم : مقاله بخوانید .

بله هر مقاله ایی که مربوط به برنامه نویسی و حوزه ی IT میشه رو بخونید . سایت های خوب خارجی مثل مدیوم و ایران مثل ویرگول. روزانه ۲۰ دقیقه رو بهش اختصاص بدید . در آخر اثر مرکب خودشو نشون میده.


یازدهم : استفاده از سورس کنترل

در منظم تر شدن و حفظ و نگهداری کد خود تلاش کنید.

سورس کنترلی که برنامه نویسان از اون استفاده میکنند git هست و سایت هایی مثل گیت لب و گیت هاب هم محیطی برای ذخیره و نگهداری سورس ما به کمک git هستند.

اگر به استفاده از گیت عادت کنید میتونه کمک بزرگی به شما بکند.

فعلا تا اینجا تونستم بنویسم اگر باز تجربه ایی یادم اومد قیدش میکنم.موبایل لَبْ, برنامه نویسی,اندروید,تجربه,