TimTim

سایت خبر خوان

بیایید دست‌جمعی فکر نکنیم

پنج شنبه 1 آذر 97 | 18:33 - virgool.io - 46
قدیم‌ها باور داشته‌اند اگر زیاد فکر کنی دیوانه می‌شوی. دیده‌ام که ننه‌...

قدیم‌ها باور داشته‌اند اگر زیاد فکر کنی دیوانه می‌شوی. دیده‌ام که ننه‌بزرگ‌های فامیل به جنگ فروید و بچه‌ها برخاسته‌اند و با ریشه‌یابی‌های بسیار دقیق، تمام مشکلات روانی را به پدیده‌ی نادر "فکر کردن" نسبت داده‌اند.

اووَّه! چه خبره!
اووَّه! چه خبره!
هرگز از من نخواه با یک ننه بزرگ در بیافتم. "فروید"

اما الآن که قدیم نیست؛ هرچند که ما پیر پاتال‌های ۵۰ سال بعد هستیم اما یک ایطور چیزایی هنوز برای خودمان داریم. نمی‌دانم چرا ننه بزرگ من به ذهنش نرسیده اما اگر کسی زیاد به مسائل مختلف فکر کند من به او می‌گویم فیلسوف! اینجاست که خیلی خوشگل معضل بزرگ قدیمی‌ها را با یک نام‌گذاری ساده حل نموده و به دیوانه‌های خود می‌گوییم فیلسوف و آن‌ها هم می‌روند خانه‌هایشان.

تو فکر می‌کنی، پس تو دیوانه‌ای. "عمه‌ بزرگه‌ی دکارت"

اما اگر فکر کرده‌اید فکر کردن فقط آدم را فیلسوف می‌کند کور خوانده‌اید! هرچند ما نامگذاری‌های دیگری مثل سیاستمدار هم داریم اما توجه کنید این‌ها مسائل خیلی ساده‌ای هستند که با تغییر نامی در حد تغییر معترض به فتنه، مثل نفت‌خوردن مشکلمان حل می‌شود. حالا همانجایی که نشسته‌اید کمی جابه‌جا شوید تا خستگی ماهیچه‌هایتان یک ذره در برود و بعد ادامه متن را بخوانید.

از دیگران چه خبر؟

خیلی از ما با فکر کردن به فکر کردن های دیگران فکر می‌کنیم تمام افکارشان در مشت ماست! اما گلاب بر دستانتان این خیلی کار زشتی است.

اول این‌که ما همیشه درمورد افکار دیگران اشتباه می‌کنیم. الکی نمی‌گویم! بلا استثنا همیشه اشتباه می‌کنیم. همین اشتباه‌هاست که آدم‌ها را با وجود دوستان فراوان تنها می‌کند. آیا شما هم از تنهایی رنج می‌برید؟ کمی حوصله به خرج دهید و مثل آدم فکر کنید! شما ماشین ذهن‌خوان نیستید.

از خودمان چه خبر؟

یک وسواس له کننده این است که همه‌ش به خودمان فکر کنیم. آیا این شخصیتی که من دارم درست است؟ آیا من آدم خوبی هستم؟ آیا من خوشگلم؟ تیپ من در ذهن دخترها چجوری است؟ او راجع به من چه فکری می‌کند؟ دیگر توضیح نمی‌دهم. فقط برادر/خواهر با خودت اینطور نکن.

زمانی برای فکر کردن

تا حالا شده است یک چیزی هی توی زندگیتان بیاید و شما با آن زورآزمایی کنید تا از ذهنتان بیرونش کنید؟ اگر این همسرتان است به روانشناس خانواده مراجعه کنید و اگر این‌ها افکار مزاحم است بنشینید و ساعت‌ها بهشان فکر کنید. باورتان نمی‌شود؟ فکر کردن به مزاحم‌ها و ویروس‌های ذهنی باعث می‌شود ما مثل یک فرد دیگر آن‌ها را ببینیم. در این مورد برخلاف موارد دیگر پست هرچقدر می‌توانید فکرکنید‌. آن قدر فکر کنید که مغزتان از رو برود. اینجاست که آن افکار اولندش فیتیله پیچ می‌شوند و دومندش کم‌کم به جایی می‌رسند که همه‌‌اش قایم می‌شوند تا از دستتان فرار کنند!

من همیشه به پول فکر می‌کنم. "گدای محل"

این خیلی راه حل خوبی است و به درد مشکلات هم می‌خورد. می‌توانید این‌کار را با دوستی چیزی شریک باشید. این خیلی مهم است که بفهمید مشکلاتتان شما نیستند.‌ البته حواستان باشد که اگر مشکلتان خود آن فرد است با احتیاط با ایشان درد و دل کنید چرا که یک لحظه حواستان نباشد مشکلتان با آن فرد ده برابر می‌شود.

پشت بازویتان چند است؟

آخرین معضلی که فکر کردن برای ما ایجاد می‌کند ضعف اراده است! آیا تا به حال شده است حال درس خواندن نداشته باشید؟ آیا شده است بخواهید عادت‌های بدی را ترک کنید ولی زورتان نرسد؟ پیش آمده که توی دعوا زیادی فحش بدهید؟

هرچند که فحش دادن ربطی به اراده ندارد و نیاز به کنترل خشم دارید و من هم همینجوری آوردمش اما فکر کردنِ زیادی به تنبلی‌هایتان شما را تنبل‌تر می‌کند! این خیلی چیز عجیبی است ولی آنقدر چیزهای عجیب در دنیا وجود دارد که این یکی پیششان تا حد زیادی منطقی به نظر می‌آید. مثلا یادم می‌آید یک بار یکی از دوستانم توی مدرسه یک شیشه برداشت و دستش را برای عکس پروفایلش خط خطی کرد. یا مثلا یادم می‌آید آن قدیم‌ها (من ۱۶ سالم است‌ پس زیاد نروید آن قدیم‌ها!) بستنی ۲۵ تا تک تومنی بود.

اگر دارید می‌گویید ای بابا چرا الکی حاشیه می‌روی؟ نکند بلد نیستی چیزی درمورد اراده بنویسی؟ خب منم می‌گویم از کجا فهمیدید؟

چون من از فکر کردن به اراده واهمه دارم. ترجیح می‌دهم به جای ارائه تعریف منسجمی از اراده و داشتن یک زندگی منفجر، ندانم اراده چیست ولی زندگی‌اش کنم. برای شما هم خوب است که فکر نکردن به برخی مسائل را از همین بند آخر شروع کنید. به نقل از یک فیلسوف دیوانه در زندگی چیزهایی هست که تا زندگی نکنی آن‌ها را نمی‌فهمی‌.

فکر کردن یا نکردن؟

آقا جان فکر بکن ولی نه زیادی‌. تو را به خدا اینقدر به چیزها گیر نده. تفکر نقادانه و دانش‌محور و سازنده را با این تفکری که من معرفی کردم قاطی نکن؛ این چیزی که من گفتم تفکر تخریب کننده است، آدم‌کش است، پیرکننده است.

دست آخر مچکرم که به مطلب یک آماتور توجه کردید.بیایید دست‌جمعی فکر نکنیم