TimTim

سایت خبر خوان

اسکیزوفرن؟ یعنی چی...

سه شنبه 23 بهمن 97 | 22:37 - virgool.io - 39
اسکیزوفرنیا(schizophernia)یک نام برای دسته ی خیلی متنوع و بزرگی از افر...اسکیزوفرنیا(schizophernia)

یک نام برای دسته ی خیلی متنوع و بزرگی از افرادیه که ذهنشون گمراهشون میکنه، بهشون آسیب میزنه و فوق العاده درد آوره. نام دیگر اون سرطان خاموشه چون دقیقا مثل سرطان یک دشمن بزرگ برای دکترهاست. بیماریی که داروهاش درمان قطعی نداره و عوارضشون گاهی فوق العاده خیره کنندست.

بر اساس تحقیقات اخیری که انجام شده دلیل مشکلات اونها بخاطر اختلالی بین سلول های اعصابه مغزه که فرد رو تبدیل به یک بمب ساعتی میکنه. نه تنها برای دیگران بلکه اول از همه برای خودش.

تمامی اسکیزوفرن ها چند مشکل مشترک دارند، اول از همه افسردگی که کنده ی این آتشه، دوم توهم و هذیان که جزو یکی از ترسناکترین تجربیات اونها خواهد بود.

شاید خیلی ها عاشق تجربه ی توهم با مواد مخدر باشن اما این نوع از توهم چیزی جز ترد شدن، سر درد های شدید به دلیل فشار عصبی مغز، وحشت و پرخاشگری رو به همراه نخواهد داشت.

توهم یعنی دیدن تصاویر و اشکالی که وجود خارجی ندارند و فقط خود فرد شاهد اونهاست. این توهم ها میتونن به هر شکلی باشن. یک آدم که با فرد صحبت میکنه تا یک نور که پرواز میکنه.

همونطور که میدونید دیدن چیزیه که نه در چشم ما بلکه با مغز ما اتفاق میفته. دقیقا با سلول های مغز تصویر شکل میگیره و برای ما نمایش داده میشه. حالا چی میشه اگر پرده ی این سینما هروقت که دلش خواست براتون فیلم پخش کنه؟ اونوقته که فرد نمیتونه بفهمه چی واقعی و چی غیر واقعیه و ارتباطش با دنیای بیرون مختل میشه. هذیان هم به همین صورت بر قسمتی که صدا تولید میشه تاثیر میزاره و فرد صداهای رو میشنوه که وجود نداره و هیچ عاملی بجز مغز خودش موجب اون نیست.

این چیزی شبیه کور و کر شدنه چون مهم ترین عوامل شناخت محیط اطراف رو تخریب میکنه و تازه این اخر ماجرا نیست چرا که خیلی از افراد به توهم لامسه ای دچار میشن و گاهی احساس میکنن چیزی با اون ها تماس پیدا میکنه.

فرد تبدیل میشه به یک انسان که ارتباطش رو کاملا با واقعیت داره از دست میده و هرچی بیشتر مردم اطراف این رو میفهمند از اون دوری میکنند و این به افسردگی اونها اضافه میکنه و فرد در مدت کوتاهی به سرعت آسیب میبینه.

اسکیزوفرن به مرور زمان در ارتباط با اجتماع، درس خوندن و یا حتی پیدا کردن کار میتونه به مشکل بر بخوره و این به افسردگیش اضافه میکنه. یک گودال که توش عمیق و عمیق تر میشی بدون اینکه کسی بفهمه داره چه اتفاقی میفته و چرا یک دوست خوبه قدیمی انقدر عجیب و غریب شده.

در زمان قدیم به اون جنون میگفتند. دیوانگی که از دیو زدگی میاد. اما ما حالا میدونیم این یک دیو نیست که وارد بدن فرد شده بلکه اختلال اعصاب و روانیه که شدتش در افراد فرق میکنه و اینم یادمون باشه اینکه افرادی که اطراف شخص هستند و دانشی که فرد داره میتونه اون رو از این دریای سیاه به یک خشکی آروم برسونه.

عوامل ژنتیکی در اون تاثیر گذاره اما طبق تحقیقات فشار های محیط بر فرد هم میتونه باعث بروز این مشکل بشه. این یک سرطان خاموشه چون ناگهان شروع میکنه به گرفتن کنترلت از خودت بدون اینکه واقعا کسی بتونه درمان قطعی ارائه بده.

بر اساس آمار افراد زیادی بر اثر این بیماری میمیرن. نه بخاطر حمله ی قلبی، بلکه به دلیل خودکشی و شکه کننده تر از اون به دلیل مصرف موا مخدر و سرطان ریوی.

درسته! سرطان ریه. فرد برای فرار از درد عصبی و دنیایی که به وحشت انداختتش خیلی بیشتر از افراد سالم به دنبال سیگار و مواد اعتیاد آور میره تا خودش رو از درد نجات بده. مصرف مواد برای مدتی باعث آرامش این افراد میشه اما مثل الکله روی آتیش میمونه و فرد اسکیزوفرن چندین برابر بیشتر از بقیه مردم از مواد مخدر آسیب میبینه.

طبق اخبر های منتشر شده سالانه 1000 جوان ایرانی چنین علامتهایی رو از خودشون نشون میدن.

از تمام مردم دنیا یک درصد با این مشکل دست و پنجه نرم میکنن.

این تنها میتونه مقدمه ای درباره ی کسانی باشه که با این مشکل زندگی کردند و همچنین شاخه هایی که زیر مجموعه ی اسکیزوفرنیا هستند هرکدوم خودشون جای بحث دارند.

بیماری روان, اسکیزوفرنیا,روانشناسی,سلامت روان,اجتماعی,بیماری,