TimTim

سایت خبر خوان

استارتاپ مثل قایق است!

جمعه 3 اسفند 97 | 20:37 - virgool.io - 37
یک استارتاپ مثل قایقی است که از مبدأ حرکت می‌کند تا به ساحل امن مقابل...

در یکی از جلسات گروهی محتوا، طراحی و تجربه کاربری در یک استارتاپ صحبت از تعریف استارتارپ و انواع استارتاپ‌های ایرانی شد. در این جلسه من از گروه تولید محتوا حضور داشتم. این یک مقاله استارتاپ نیست بلکه یک گزارش از نگاه جالب یک مدیر استارتاپ هست.

ایده استارتاپی

این مدیر درباره این که چگونه استارتاپ بسازیم معتقد بود که خیلی مهم نیست ایده برای شروع استارتاپ چه قدر خوب باشد یا بد! مهم‌ترین عامل موفقیت مدیریت استارتاپ است. وی این موضوع را در قالب یک مثال توضیح داد و گفت:

یک استارتاپ مثل قایقی است که از مبدأ حرکت می‌کند تا به ساحل امن مقابل (مقصد) که فاصله‌اش کم نیست برسد.

من با حفظ بیان اصلی این مدیر جوان، دیدگاهش را خلاصه و به زبان خودم برایتان می‌نویسم:

قایق (استارتاپ) برای آغاز حرکت سه پارو نیاز دارد یا اگر موتوری هست سه ملخک دارد:

  • سرمایه (پول) که به قایقران قدرت اجرا می‌دهد و او می‌تواند زمان را بخرد؛ یعنی قایق محکم و سالمی تهیه کند.
  • منابع انسانی که با کمک فناوری به استارتاپ توان اجرایی مناسب و کافی می‌دهد. در مثال ما، قایقران کارش را با چند پاروزن ماهر شروع کند و پاروها قدیمی و نامناسب نباشد.
  • مدیریت که قایقران است و باید قایق و پاروزنان را هدایت کند و آن‌ها را از میان امواج آب و مشکلات دیگر به سلامت بگذراند؛ یعنی مدیر استارتاپ باید پول و سرمایه را در آدم‌ها و منابع انسانی و فناوری اش ضرب کند و نتیجه‌اش بزرگتر از پول و هزینه‌هایش باشد.

مدیریت استراتژیک

موفقیت در مدیریت استارتاپ و کسب‌وکارها، خودش را در طول مسیر نشان می‌دهد که شامل برنامه‌ریزی و آینده‌نگری است و به آن مدیریت استراتژیک هم گفته می‌شود. برای روشن شدن اهمیت تصمیم‌های مدیریتی فرض کنید قایقران در نیمه مسیر بخواهد رنگ قایق را عوض کند! با این نوع مدیریت، قایق و استارتاپ قبل از رسیدن به نزدیکی‌های مقصد غرق می‌شود.
مدیریت و حرکت هوشمندانه در کسب و کار وقتی خودش را بهتر نشان می‌دهد که قایق به نزدیکی‌های ساحل امن می‌رسد که تازه رقابت شدید میان او و رقبا شروع می‌شود و مدیر استارتاپ باید در طول مسیر منابع انسانی را به تعداد لازم و کافی اضافه کرده باشد. غول‌هایی مثل گوگل در طول مسیرشان افزایش زیادی در این قسمت داشته‌اند.


بعداً از این استارتاپ و کمکی که می‌تواند به کسب‌وکارها کند بیشتر می‌نویسم.

شبکه اکوموتیو, استارتاپ,مدیریت,کسب وکار,موفقیت,