TimTim

سایت خبر خوان

ارزهای رمزنگاری شده یا کریپتوکارنسی به زبان ساده

دوشنبه 22 بهمن 97 | 15:13 - virgool.io - 23
ارزهای رمزگذاری (Cryptocurrency) شده نوع جدیدی از ارزها هستند که در دن...

ارزهای رمزگذاری (Cryptocurrency) شده نوع جدیدی از ارزها هستند که در دنیای واقعی وجود ندارند. یعنی پولی که فرم فیزیکی ندارد و برای تبادل بهتر و حذف واسطه‌ها طراحی شده‌ است. این ارزها بر روی تکنولوژی زنجیره بلوکی (blockchain) توسعه یافته‌اند و می‌توانند قابل پیگیری و بسیار امن باشند. فناوری زنجیره بلوکی یک پایگاه داده توزیع‌شده در سطح جهانی است که به طور مستمر اطلاعات هر مرحله خود را ضبط و مانند یک کتابخانه عظیم دیجیتالی عمل می‌کند. این زنجیره سوابق تراکنش‌ها را به صورتی بهم پیوسته ذخیره می‌کند. دسترسی عمومی که به صورت همزمان داده‌هایی را برای کاربران متعدد ثبت و اصلاح می‌کند سبب می‌شود در هر مرحله امکان اشتباه از بین برود و کل زنجیره فسادناپذیر شود.

از ویژگی‌های مهم ارزهای دیجیتال می‌توان به غیرمتمرکز بودن، بدون مالک بودن و امنیت آنها اشاره کرد. هک یا متوقف کردن این ارزها ممکن نیست و هر کسی در هر جایی از جهان می‌تواند آنها را ماین کند. ارزهای دیجیتال با مفهوم کیف‌پول (wallet) در ارتباط مستقیم هستند. کیف پول‌ها دو دسته گرم و سرد هستند که کیف‌پول گرم به معنای کیفی است که به اینترنت متصل و آنلاین است و کیف پول سرد به صورت آفلاین استفاده می‌شود و برای نگهداری مبالغ هنگفت گزینه مناسب‌تری است. در این کیف‌پول‌ها هیچ پولی ذخیره نمی‌شود بلکه واسطی میان شبکه ارز دیجیتال و کاربر هستند.

مشهورترین ارزهای دیجیتالی عبارتند از

بیت‌کوین: اولین ارز دیجیتالی ارائه شده است و از سال ۲۰۰۹ در جهان بوجود آمده و ارزش بازار آن حدود ۷۰ میلیارد دلار است.

اتریوم: ارز دیجتالی پیچیده‌تری است که بر روی ساختار بلاک‌چین خودش (که به بلاک‌چین دوم معروف است) توسعه داده شده و این شبکه بلوکی بجز ارز قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز را بر روی خود پشتیبانی می‌کند. این ارز در سال ۲۰۱۵ توسعه یافته است.

ریپل: ارز دیجیتالی ارائه شده برای تراکنش‌ها با ظرفیت بالاست که در سال ۲۰۱۲ توسعه یافته است.

این مطلب در روزنامه جام‌جم: magiran.com/n3779350

ارزهای رمزنگاری شده یا کریپتوکارنسی به زبان ساده