TimTim

سایت خبر خوان

ظریف به اروپا: شما نمی توانید بدون خیس شدن شنا کنید

جمعه 2 آذر 97 | 11:02 - timtim.ir - 225 -
وزیر امور خارجه ایران با شکست تلاش هایی که برای ایجاد یک مکانیسم مالی ویژه برای اروپا در زمان رژیم تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی به شمار می رود، به کشورهای اروپایی گفته است: «نمی توان بدون خیس شدن شنا کرد».
محمد جواد ظریف این سخنرانی را در کنفرانسی درباره گفتگوی مدنی بیان کرد.

وی توافقنامه ای را که پس از مذاکرات طولانی میان ایران و قدرت های جهانی ساخته شد و در نتیجه "نتیجه خوب" توافق کرد و از اروپا و "بقیه" خواسته است "سرمایه گذاری و صرف هزینه های خود برای امنیت و امنیت جهانی" را اعلام کند.

وزیر امور خارجه هیچ اشاره ای به "کشورهای دیگر" نکرده است، اما به اعضای اتحادیه اروپا گفت: "آنها نمی توانند بدون مرطوب شنا کنند."

وی به امتناع کشورهای اروپایی برای پذیرش میزبانی یک مکانیسم مالی ویژه بین ایران و اروپا اشاره کرد که علیرغم امید زیادی که به ایران دارد هنوز به نتیجه قطعی دست نیافته است.

ساز و کار اتحادیه اروپا، به نام "ابزار ویژه ای" (SPOI)، برای مقابله با تحریم های آمریکا علیه بانک هایی که برای انتقال صادرات نفت ایران آماده می شوند طراحی شده است.

اعلام اخیر اخیر عباسعراقی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، دلیل اصلی عدم پذیرش مکانیزم ویژه اروپا برای ایران را از کشورهای اروپایی، بریان هوک، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا، هشدار داد.

رویترز گزارش داد که بری هاوک، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده برای امور ایران، به شرکت های اروپایی درباره تجارت غیردولتی با ایران در تماس تلفنی هشدار داد و گفت ایالات متحده "بسیار جدی در مورد تحریم علیه این رژیم بی رحمانه و خشونت آمیز است".

پیش از این پیش بینی شده بود که راه اندازی این کانال مالی با این هشدار از سوی ایالات متحده مشکل خواهد بود.

در همان زمان، زریف گفت که "همه از گفت و گو و گفتگو من می دانند؛ اما اگر تصمیم بگیرم که استقلال ایران را تعقیب کنم و قطع کنم، قطعا برای استقلال ایران ایستادم. دیپلماسی یک بازی نیست و ما همیشه جدی در مورد آن. "

محمد جواد ظریف، با انتقاد از "کندی"، هشدار داده است که تلاش های کشورهای اروپایی برای کمک به تجارت با ایران مانع از "وضعیت پایدار" شده است بدون اینکه ایران از "درآمد اقتصادی" بهره مند شود.

به گفته وی، ایران به طور پیوسته اعلام کرده است که "انتخاب های گوناگونی" دارد، بنابراین انتخاب های ما براساس منافع ملی است و بر اساس یک سازوکار تعریف شده در کشور است. "
ظریف به اروپا: شما نمی توانید بدون خیس شدن شنا کنید