TimTim

سایت خبر خوان

مقاوم سازی خانه ها از برنامه های آتی باشد

یکشنبه 25 فروردین 98 | 12:19 - irna.ir - 7
تهران-ایرنا- عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت:در آینده برای مقاوم سازی خانه ها و آزادسازی حریم رودخانه ها باید تلاش کنیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، اکبر رنجبرزاده نماینده اسدآباد و عضو هیات رییسه مجلس در جلسه علنی امروز - یکشنبه - مجلس شورای اسلامی درباره سیل اخیر اظهارداشت: باوجود اقدامات انجام شده و همکاری مردم گلایه‌مندی‌ها زیاد است زیرا پیش بینی‌های لازم در جهت پیشگیری انجام نشده و همه توجه برای مدیریت خشکسالی بوده است که اکنون بعد از وقوع سیل کشاورزان و روستاییان با مشکلات زیادی مواجه شدند.
وی افزود: استان همدان سومین استان پربارش کشور بود، با توجه به تلاش دستگاه‌های اجرایی بخش خصوصی و پای کار آمدن مردم کمترین آسیب وارد شد اما از لحاظ مالی بیش از سه هزار و 293 میلیارد تومان خسارت به این استان تحمیل شد.
عضو هیات رییسه مجلس همچنین گفت: خسارات وارده به ابنیه و راه های مواصلاتی 80 میلیارد تومان بود، بیش از 1500 رأس دام تلف شد 5 نفر جان خود را از دست دادند و اثر تاریخی فرهنگی یخچال میرفتاح ملایر تخریب شد. همچنین بیش از 8000 واحد مسکونی تخریب یا دچار آسیب جدی شد.
رنجبرزاده خاطرنشان کرد: در آینده در جهت مقاوم‌سازی خانه‌ها و آزادسازی حریم رودخانه‌ها باید گام برداریم، ضرورت دارد که دستگاه‌های اجرایی در مقطع فعلی با سرعت بیشتر به مردم کمک کردند و اولویت را در اسکان مردم قرار دهند و پرداخت خسارت به کشاورزان هم در اسرع وقت انجام شود.

**600 میلیارد خسارات بر اثر سیلاب‌های اخیر به استان چهارمحال و بختیاری وارد شده است
علی کاظمی باباحیدری نماینده مردم اردل و فارسان در مجلس درخصوص حوادث سیلاب‌های اخیر در کشور گفت: از سوم فروردین ماه بارش‌های سیل‌آسا در استان چهارمحال و بختیاری آغاز شد که کانون آن در کوهرنگ بود لذا 600 میلی متر بارش همراه با ذوب شدن برف سبب طغیان رودخانه‌ها گردید.
وی افزود: با اقدامات به هنگام مسوولان به ویژه استاندار شاهد خسارت کمتری در این استان بودیم، اما خسارت مالی شدیدی را متحمل شدیم، همچنین رانش زمین سبب شد تا 30 روستا تحت تأثیر و 3 روستا به طور کامل تخلیه شوند.
نماینده مردم اردل و فارسان در مجلس ادامه داد: مشکلات در سه بخش زیربنایی، جاده‌ها و موارد آب، برق و گاز و حوزه ساختمان‌های مسکونی را تحت تأثیر قرار داد به نوعی که حدود هزار و 500 خانوار از 20 تا 100 درصد تخریب را متحمل شدند؛ از سوی دیگر نیز مشکلاتی برای مزارع، باغات و به ویژه شیلات استان که قطب اول ماهیان سردابی است، به وجود آمد.
کاظمی باباحیدری یادآور شد: بیش از 600 میلیارد خسارات به استان چهارمحال و بختیاری وارد شد که این آمار طبق نظر مدیریت بحران است با این حال مسائل آینده کشور به ویژه در حوزه انتقال آب نیز باید مورد توجه قرار گیرد زیرا ما در آینده با خشکسالی روبه‌رو خواهیم بود.
وی همچنین گفت: در تنظیم آب زاینده‌رود به شیوه درست عمل نشد، پس از این لازم است ضمن توجه به نکات مذکور، بانک‌ها نسبت به جبران خسارات اقدام و همدلی و همراهی افزایش یابد.

**نماینده اراک: هزار و صد میلیارد تومان به زیرساخت های اراک خسارت وارد شد
همچنین مهدی مقدسی نماینده مردم اراک درباره وقوع سیل در استان اراک گفت: براساس اعلام سازمان هواشناسی میزان بارش‌های صورت گرفته در استان مرکزی بسیار زیاد بود اما با اقدامات بسیار خوب مدیریت بحران آب استان، شورای تأمین، فرمانداران و دیگر دست اندرکاران، خسارت‌های این استان تا حد زیادی کاهش یافت.
وی افزود: با وجود این حدود هزار و 100 میلیارد تومان به زیرساخت‌های استان اراک براثر وقوع سیل و سیلاب‌های اخیر خسارت وارد شده است.
نماینده مردم اراک از رییس مجلس شورای اسلامی برای بازدید از مناطق سیل زده تشکر ویژه کرد.
وی اظهار داشت: متأسفانه همه شهرهای استان مرکزی براثر وقوع سیل آسیب‌های جدی دیده اند که لازم است این خسارت‌ها پرداخت شود.
مقدسی گفت: مجلس با آمادگی لازم در خدمت دولت است تا از این مشکل عبور کنیم، از مردم عزیزمان تشکر ویژه داشته باشم که نمایش بسیار خوبی از همبستگی و نوع دوستی را نشان دادند و همه ما باید در کنار هم این مشکل را حل کنیم.
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، سیل اخیر در کشور، میزان خسارات وارده و چگونگی امدادرسانی به سیل زدگان در جلسه علنی امروز - یکشنبه - مجلس با حضور وزیران نیرو، جهاد کشاورزی ، راه و شهرسازی، کشور ، رییس سازمان هواشناسی و رییس سازمان امداد و نجات مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
سیام**9121**1058**1336

انتهای پیام /*

مقاوم سازی خانه ها از برنامه های آتی باشد _ سیاسی _ مجلس _ سياسي.مجلس.سيل98.مقاوم سازي