TimTim

سایت خبر خوان

فرانسه از جایگاه خود در شورای امنیت سوء استفاده نکند

پنج شنبه 23 اسفند 97 | 21:19 - irna.ir - 3
نیویورک- ایرنا- نماینده ایران در شصت و سومین نشست کمیسیون مقام زن از رفتار غیرمسئولانه فرانسه در سوء استفاده از جایگاه ریاست شورای امنیت برای دخالت در امور کشورها به شدت انتقاد کرد و گفت: فرانسه به نارضایتی اجتماعی عمیق در کشور خود بپردازد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، فریده اولاد قباد روز پنج شنبه در این نشست که در مقر نیویورک سازمان ملل متحد برگزار شد، با اشاره به چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، افزود: ملت ایران برای در آغوش کشیدن آزادی و خلق جمهوری اسلامی بر اساس اصول استقلال، آزادی، دمکراسی، حاکمیت قانون و حقوق بشر راه طولانی را پیموده است.
وی ادامه داد: نگرانی عمیق خود را از رفتارهای غیر مسئولانه ای که چندجانبه گرایی را تضعیف می کند و بر وضعیت زنان کل جهان تاثیر منفی می گذارند، ابراز کنم.
نماینده ایران در اجلاس کمیسیون مقام زن اضافه کرد: اقدامات قهر آمیز یکجانبه و تحریم های غیرقانونی، آشکارا منجر به نقض حقوق بشر زنان و دختران از جمله حق بهداشت، آموزش، امنیت غذایی و دسترسی آنها به سیستم های تامین اجتماعی، خدمات عمومی و زیر ساخت های پایدار شده اند.
اولاد قباد تصریح کرد: جنگ اقتصادی تحمیلی آمریکا بر مردم کشورم که از طریق اتخاذ اقدامات قهرآمیز و تحریم های غیرقانونی یکجانبه انجام باشد با مقرره سوم اکتبر 2018 دیوان بین المللی دادگستری در تعارض کامل است.
وی در واکنش به اظهارات نماینده فرانسه در اجلاس افتتاحیه این کمیسیون هم پاسخ داد: ناخرسندی عمیق هیات خود را از اظهارات نماینده فرانسه در جلسه افتتاحیه ابراز می کنم که طی آن با سوء استفاده از جایگاه خود به عنوان رئیس شورای امنیت، ادعاهای مداخله جویانه ای را مطرح کرد.
نماینده ایران در این اجلاس تاکید کرد: به وی توصیه می کنم به جای دخالت در امور داخلی بقیه کشورها، قبل از هرچیز به نارضایتی اجتماعی عمیق در داخل فرانسه بپردازد.
اولاد قباد ادامه داد: ایران و ایرانیان به ویژه زنان هیچ گاه در جریان طوفان حوادث، نشکسته و تسلیم نشده اند و با مقاومت خود طی چهل سال گذشته ثابت کرده اند که می توانند بر همه موانع، چالش ها و سختی های پیش رو فایق آیند.
رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در 40 سال گذشته زنان و دختران ایران به عنوان عناصر اصلی توسعه از حق مشارکت و همچنین بهره مندی از حقوق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی برخوردار بوده اند، اضافه کرد: این رویکرد در همه ارکان اجتماعی و اسناد بالادستی انعکاس داشته است.
اولاد قباد اظهار کرد: نرخ با سوادی زنان، سهم آنها از آموزش عالی و امید به زندگی در بین زنان طی 40 سال گذشته رشدی فوق العاده داشته است، در حالیکه یکی از بهترین رکوردها در کاهش مرگ و میر مادران هم در ایران به ثبت رسیده است.
وی به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هم اشاره کرد و گفت: نفوذ اینترنت و استفاد ه از تلفن همراه و گوشی های هوشمند در مناطق روستایی و شهری به طور فزاینده ای و با شکاف جنسیتی تقریبا صفر رو به رو بوده است.
نماینده ایران در این کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد افزود: زنان ایرانی توانسته اند مشارکت قابل توجه و رو به رشدی در استارت آپ ها و ایجاد کسب و کار داشته باشند. تنها در بخش کسب و کارهای دانش بنیان، 400 بانوی مستعد به عنوان مدیران کل این شرکت ها و 450 زن به عنوان روسای هیات مدیره آنها فعال هستند.
اولاد قباد با اشاره به نقش ارزنده زنان و دختران ایران در توسعه پایدار کشور، تاکید کرد: از اینکه همه اقشار کشورم برای دستیابی به اهدافی عالی بر خلاف موانعی همچون تحریم های یکجانبه تحمیلی بر ملت ایران می کوشند، افتخار می کنم.
وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر تعهد خود به منظور تضمین آینده ای شایسته برای زنان و دختران ایرانی و خانواده به عنوان بنیاد اصلی جامعه پایبند است.
کمیسیون مقام زن ملل متحد نهادی وابسته به شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل است که از سال 1946 میلادی با هدف برابری جنسیتی و کمک به پیشرفت زنان تشکیل شده‌است.
این کمیسیون هر سال نشستی 10 روزه را در مقر اصلی سازمان ملل در نیویورک برای بررسی پیشرفت در برابری جنسیتی، تعیین چالش‌ها، وضع استانداردهای جهانی و فرمول‌بندی سیاست‌هایی برای ترویج برابری جنسیتی و پیشرفت زنان در سطح جهان برگزار می‌کنند.
اروپام*1429

انتهای پیام /*

فرانسه از جایگاه خود در شورای امنیت سوء استفاده نکند _ بین الملل _ سیاسی _ مجلس _ سیاست خارجی و هسته ای _ اجتماعی _ زن و خانواده _ صفحه اول _ سایر _ آمریکا _ سیاسی.نماینده ایران.سازمان ملل.کمیسیون مقام زن