TimTim

سایت خبر خوان

عامری: وزارت خارجه باید دست از امید به اروپا بردارد

دوشنبه 26 فروردین 98 | 16:19 - farsnews.com - 7
دبیرکل جمعیت ایثارگران گفت: با بیان اینکه وزارت خارجه نباید به امید آمریکا و اروپا خود را معطل می‌کردند، اظهار داشت: ما باید به سمت کشورهای منطقه می‌رفتیم.
عامری: وزارت خارجه باید دست از امید به اروپا بردارد

محمّدجواد عامری، دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه درباره عقب بودن اروپایی‌ها از انجام تعهدات خود در قبال ایران گفت: ما دو نوع سیاست اعمالی و اعلامی داریم که متأسفانه وزارت امور خارجه طی سال‌های اخیر، در هر دو ضعیف عمل کرده است.

وی با بیان اینکه وزارت خارجه نباید به امید آمریکا و اروپا خود را معطل می‌کردند، اظهار داشت: ما باید به سمت کشورهای منطقه می‌رفتیم. تنها کشور عراق با درآمد نفتی حدود ۱۵۰ میلیارد دلار می‌توانست مشکلات ما را حل کند. این کشور، غیر از خرما که صادر می‌کند و تولیدات کمی که دارد به همه چیز نیاز دارد؛ از لبنیات گرفته تا سرامیک و کولر و لوازم خانگی و گاز و برق.

دبیرکل جمعیت ایثارگران با بیان اینکه مردم عراق از لحاظ فرهنگی نزدیک‌ترین مردم به ما هستند، خاطرنشان کرد: در جنگ داعش ایران به ملّت عراق کمک کرد و در حالی که ترکیه به دلیل حمایت از داعش، در بین مردم عراق منفور است، امّا با بدعمل کردن وزارت خارجه ما، ترکیه و عربستان جای ایران را در تأمین نیازهای داخلی عراق گرفته‌اند.

عامری به روابط مناسبت ایران و چین طی سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: این در حالی است که به خاطر برخوردهای ناشایستی که وزارت نفت ما با این کشور انجام داد مشکلاتی ایجاد شد.

وی تأکید کرد: اگر از ظرفیت کشورهای منطقه و چین، هند و روسیه به خوبی استفاده می‌کردم، وضعیت ما خیلی بهتر از الان بود. اخیراً اقداماتی انجام شده است که ضعیف و ناکافی است.

استاد دانشگاه با اشاره به سیاست‌های اعلامی گفت: اعتقاد ندارم که با اروپا و کشورهای دیگر هیچ همکاری نکنیم؛ اگر فکر می‌کنند می‌شود کاری انجام داد، پیگیری کنند، اما امیدی به اروپا نبندند و بدانند اروپا دشمن ماست و در همه عرصه‌ها به ما ضربه زده است.

عامری با بیان اینکه اینستکس اروپایی‌ها پیشنهادی جز حقارت ما نداشته است، گفت: وزارت خارجه باید دست از این سیاست بردارد و حجم زمانی که صرف اروپایی‌ها می‌شود باید کم شود و به سمت گزینه‌های دیگر برود.

وی افزود: معلوم نیست چرا علی رغم این همه بدقولی و دشمنی غرب با ملّت ایران، برخی‌ها هنوز به آن‌ها امید دارند؛ این رویه باید اصلاح شود.

انتهای پیام/

انقلاب اسلامی،جمعیت ایثارگران،وزیر امور خارجه،عامری