TimTim

سایت خبر خوان

تحلیل سفیر پیشین ایران در انگلیس درباره اقدام آمریکا علیه سپاه

شنبه 24 فروردین 98 | 21:19 - irna.ir - 4
تهران - ایرنا- سفیر پیشین ایران در انگلیس، گفت: برخی از کشورهای منطقه با همراهی رژیم صهیونیستی افزایش فشارها بر ایران را دنبال می کنند.

سید جلال ساداتیان روز شنبه روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزایش تنش بین ایران و آمریکا را از اهداف رژیم غاصب صهیونیستی عنوان کرد و گفت: به عنوان گروهی از کارشناسان سیاست خارجی در رابطه با اقدامات آمریکا علیه سپاه پیشنهاداتی برای اقدامات مقابله ای، به مجلس شورای اسلامی ارایه دادیم، از جمله اینکه شورای عالی امنیت ملی به جای مجلس نیروهای آمریکایی را در لیست تروریست ها قرار دهد.
ساداتیان افزود: مرکز پژوهش های مجلس از ما دعوت به عمل آورد و در آنجا پیشنهاد دادیم که آنچه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان حمایت از سپاه پاسداران و قرار دادن نیروهای فرا مرزی ایالات متحده آمریکا در لیست تروریستی انجام می دهند در سه مرحله سطح بندی شود.
وی اضافه کرد: در مقدمه متن مصوبه مجلس شورای اسلامی علیه نیروهای آمریکایی دلایل این تصمیم نیز گنجانده شود، از جمله اینکه رژیم اسراییل محرک و دنبال کننده ایجاد محدودیت برای ایران و سپاه پاسداران است و هدف رژیم اشغالگر قدس این است که ایران را یک چالش و تنش منطقه ای قرار دهد.
ساداتیان خاطرنشان کرد: ایران باید در مقابل هر اقدام و تصمیم خصمانه آمریکا اقدامات هم سنگ و برابری را انجام دهد، از جمله اینکه در مقابل اقدامات امنیتی و اجرایی دستگاه حاکمه آمریکا، قوه مجریه ما از جمله شورای عالی امنیت ملی، پاسخ مناسب را اتخاذ و اعلام کند و نمایندگان از قانون شدن یک تصمیم امنیتی جلوگیری کنند، که اگر آمریکا از تصمیم خود عقب نشست ما هم با یک تصمیم اجرایی و غیر تقنینی در مقابل انجام دهیم.
سفیر پیشین ایران در انگلیس عنوان کرد: ما معتقد بودیم اختیار تصمیم در مقابل اعمال آمریکا به شورای عالی امنیت ملی داده شود چرا که قانون شدن این تصمیم مستلزم این است که در آینده اگر آمریکا عقب نشینی کرد ما باید یک قانون را ملغی کنیم نه یک تصمیم حاکمیتی را.
وی خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم اهداف و نیاتی که پشت تصمیم آمریکا نهفته است را بررسی کنیم باید گفت که کشورهایی در منطقه و رژیم اسراییل به دنبال سخت کردن مراودات اقتصادی و معادلات سیاسی به زیان ایران در منطقه و جهان هستند. در حدی که این کشورها برای عصبی کردن ایران آماده هزینه دادن هستند.
ساداتیان یادآور شد: برنامه اسراییل و سعودی این است که ایران را عصبانی کنند تا دست به اقدام عملی در منطقه بزند و با استناد به آن اقدام، ایران را به عنوان آغاز کننده تنش معرفی و به دنبال آن اتحادیه اروپا و دیگر کشورها را پشت تصمیم آمریکا قرار دهند. آمریکا و چند کشور خاورمیانه به دنبال اجماع جهانی علیه ایران هستند.
این کارشناس روابط بین الملل بیان کرد: رژیم اسراییل چون نمی تواند در مقابل ایران کاری از پیش ببرد، می خواهد با یک اقدام و تنش بین ایران و آمریکا، اهدافش را پیش ببرد، لازم است ما با درایت بیشتری به اینگونه مسایل توجه کنیم و از اقداماتی که موجب می شود در زمین سعودی و اسراییل بازی کنیم، بپرهزیم.
وی ادامه داد: مسئولان ایران باید تصمیمات مهم و غیر رسانه ای بگیرند و در سطح کارشناسان حوزه های مهم حاکمیتی، واکنش های مناسب و متناسبی طراحی و آماده شود.
سیام*1744*1535

انتهای پیام /*

تحلیل سفیر پیشین ایران در انگلیس درباره اقدام آمریکا علیه سپاه _ سیاسی _ سیاست خارجی و هسته ای _ صفحه اول _ سایر _ سیاسی.سفیر پیشین ایران در انگلیس.سیدجلال ساداتیان.سپاه پاسداران انقلاب اسلامی