TimTim

سایت خبر خوان

انتظار خاصی از اروپا نداشته باشیم/اینستکس بی‌احترامی به ایران است

چهارشنبه 25 اردیبهشت 98 | 22:19 - mehrnews.com - 2
سفیر اسبق ایران در ایتالیا گفت: هر اتفاقی که تاکنون افتاده در دو ماه آینده هم که ایران به اروپا فرصت داده رخ خواهد داد؛ در واقع ما نباید انتظار اتفاق خاصی از طرف اروپا داشته باشیم.

ابوالفضل ظهره وند سفیر اسبق ایران در ایتالیا در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص بدعهدی‌ها و تعلل زیاد کشورهای اروپایی در قالب برجام اظهار داشت: به اعتقاد من هر اتفاقی که تاکنون افتاده در دو ماه آینده هم که ایران به اروپا فرصت داده رخ خواهد داد در واقع ما نباید انتظار اتفاق خاصی را از طرف اروپا داشته باشیم.

وی گفت: برخی از اروپایی‌ها به دوره پس از ترامپ امید بستند، اما نکته اینجاست که اروپا هماهنگ با سیاست‌های آمریکا بوده و هست و قرار هم نبوده که با ایران همکاری داشته باشد. آنها در این مدت صرفاً تلاش کردند از مزایای برجام برای تأمین منافع خود بدون عمل به تعهداتشان استفاده کنند.

ظهره‌وند افزود: پس از تشکیل اتحادیه اروپا تا به امروز مهمترین دستاورد دیپلماتیک آن اتحادیه قرارداد برجام بوده، بنابراین آنها تمام تلاش خود را برای حفظ این دستاورد انجام دادند ولی توان لازم در برابر فشارهای آمریکا را نداشتند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: تجربه مذاکره با غرب در سال‌های اخیر هرچند با هزینه گزافی برای نظام و کشور همراه شد اما بسیار ارزشمند بود و ماهیت واقعی غرب را برای آنها که نسبت به رویکرد غرب امیدوار بودند آشکارتر ساخت.

وی بیان کرد: در شرایط فعلی جمهوری اسلامی ایران است که باید مطالبه گری خود را از طرف‌های اروپایی افزایش دهد و افکار عمومی جهان را با این واقعیت آشنا کند که ایران کلیه تعهدات خود در قالب برجام را عملیاتی کرد اما این آمریکا و اروپا بودند که با خروج غیرقانونی از برجام، نقض عهدهای مکرر و تعلل‌های بسیار وضعیت را به اینجا رساندند.

ظهره وند با اشاره به اینکه یکی از اقدامات طرف مقابل فشار رسانه‌ای علیه ایران و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه است، افزود: تصویرسازی از ایران و القای تهدید بودن ایران برای منطقه و جهان به دلیل موضوع هسته‌ای ما نبوده و نیست، بلکه به دلیل رویکرد و ماهیت انقلابی، روحیه ضد سلطه پذیری و استکبار ستیزی جمهوری اسلامی ایران است.

سفیر اسبق ایران در ایتالیا در خصوص سرانجام سازوکار مالی وعده داده شده از سوی اروپا موسوم به اینستکس گفت: همین ساز و کار مالی به نوعی بی احترامی به ملت ایران به حساب می‌آید. ما فقط باید مطالبه خود را از اروپایی‌ها در قبال برجام داشته باشیم و از آنها مجدانه پیگیر تعهداتشان باشیم. از طرفی هم نباید مسائل کشور را به اینستکس، آمدن و رفتن دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در آمریکا و مسائلی از این دست گره بزنیم، بلکه با تکیه به توان و ظرفیت داخلی کار خود را پیش ببریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امروز فضای بین‌الملل دیگر همچون گذشته نیست که اجماع جهانی علیه ایران وجود داشته باشد. روسیه، چین و برخی کشورهای دیگر موضع مخالف سیاست‌های آمریکا علیه ایران اتخاذ می‌کنند که این می‌تواند به عنوان فرصتی برای ما در جهت افزایش اقدامات خود در قالب دیپلماسی رسانه‌ای برای اخذ مطالبات برجامی از طرف‌های غربی به حساب آید.

کد خبر 4613959
وزارت امور خارجه ایران,ابوالفضل ظهره وند,اتحادیه اروپا,ایالات متحده آمریکا