TimTim

سایت خبر خوان

امیری: دولت برنامه های حمایتی متنوعی برای سیل زدگان دارد

شنبه 24 فروردین 98 | 22:19 - irna.ir - 4
تهران - ایرنا - معاون امور مجلس رئیس جمهوری در بازدید از مناطق سیل زده خوزستان با تاکید براینکه مشکلات مردم این مناطق در کوتاه ترین زمان رفع می شود، گفت: دولت برنامه های حمایتی متنوعی برای سیل زدگان دارد.

به گزارش شنبه شب ایرنا از معاونت امور مجلس ریاست جمهوری، حسینعلی امیری روز گذشته (جمعه) و امروز از بخش هایی از مناطق سیل زده خوزستان بازدید کرد و با اقشار مختلف مردم این مناطق به گفت وگو پرداخت.
وی پس از بازدید از مناطق سیل زده شوشتر و‌ روستاهای منطقه شعیبیه،‌ گفت: آنچه در منطقه دیدم حجم قابل توجهی از آسیب هایی است که به مراتع و اراضی کشاورزی، دام ها و به روستاها وارد شده است اما خوشبختانه در منطقه خوزستان آسیب های جانی نداشتیم و نحوه کمک رسانی از سوی نهادهای امداد رسان مثل اورژانس، دانشگاه علوم پزشکی، ارتش، سپاه و ... قابل تقدیر است و مردم مناطق سیل زده از تلاش های نیروهای امدادی رضایت دارند.
امیری در ادامه با اشاره به تاکید رئیس جمهوری مبنی بر اینکه دولت در هر شرایطی در کنار مردم مناطق سیل زده خواهد بود،‌ گفت:‌ دولت از محل منابع موجود و به انحاء مختلف برای تامین خسارات وارده بودجه در نظر گرفته و برای رفع نیازهای زندگی مردم برنامه ریزی کرده است، به نحوی که مشکلات مردم در کوتاه ترین زمان رفع شود.
معاون امور مجلس رئیس جمهوری همچنین با اشاره به نحوه امدادرسانی دستگاه ها و نهادهای مختلف، ‌همبستگی و همکاری نهادها با یکدیگر را قابل تقدیر دانست و با ذکر اینکه پرسش مردم درخصوص نحوه کمک رسانی دولت است، ‌افزود:‌ رئیس جمهوری تاکید داشتند وزرای ذیربط گزارش وضعیت مردم و آمار دقیق خسارات وارده را در هیات دولت ارائه کنند تا در اسرع وقت تصمیمات لازم اتخاذ و بازسازی مناطق سیل زده عملیاتی شود.
وی تاکید کرد: ‌دولت اکنون در حال تجهیز و تامین منابع به انحاء مختلف است. پس از مرحله برآورد خسارات،‌ وزرای ذیربط پیشنهادات اجرایی را در دولت مطرح و پس از تصویب، ‌عملیات بازسازی آغاز خواهد شد.
معاون امور مجلس رئیس جمهوری تصریح کرد: دولت برنامه های حمایتی از قبیل وام های ارزان قیمت و کمک های بلاعوض نیز دارد که به نحو مقتضی خسارات وارده را جبران می کند، همچنین رئیس جمهوری دستور داده اند تنخواهی در اختیار استانداری قرار گیرد تا برای رفع نیازهای فوری و فوتی حادثه دیدگان هزینه شود.
امیری ادامه داد: اما به رغم خسارات وارده به اراضی کشاورزی، دام ها و محل سکونت مردم منطقه شعیبیه، آنها از روحیه بالایی برخوردارند و همچنان بشاش و با انگیزه برای ترمیم خرابی ها تلاش می کنند که این نوعدوستی یادآور روزهای حماسی دفاع مقدس است.
معاون امور مجلس رئیس جمهوری در پایان گفت: ‌هرچند سیل اخیر آثار مخرب داشت، ولی نزولات آسمانی برکاتی هم داشت که در جای خود قابل توجه است.
به گزارش ایرنا، بارش شدید باران که از 26 اسفند ماه سال 97 در مازندران شروع شد و تا دوم فروردین ماه امسال ادامه داشت، سبب طغیان رودخانه ها در مناطق مرکزی و شرقی استان شد و به 9نقطه شهری و بیش از 170 روستا در بخش های مختلف خسارت زد.
در روزهای آغازین سال جدید هم بارش بیش از 300 میلیمتر باران در 35 ساعت که با آب ناشی از برف ذوب شده قبلی توامان شد، باعث سرریز شدن سدهای گلستان و بوستان و طغیان رودخانه ها شد بطوریکه ابتدا شهر گنبد را به زیر آب برد و سپس روانه شهرها و روستاهای شمالی و غربی استان شد.
بر اساس این گزارش، روز پنجم فروردین 98 نیز جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن شیراز و برخورد خودروها با یکدیگر در محور ورودی شمال این کلانشهر ده ها کشته و مصدوم برجای گذاشت.
از سوی دیگر بارندگی های شدید در مناطق بالادست حوضه های کارون، دز و کرخه در 2 هفته اخیر سبب آبگرفتگی روستاهای و شهرهای حاشیه این رودخانه ها در شهرستان های دشت آزادگان، شوش، حمیدیه، شوشتر، اهواز و کارون شده است.
همزمان با آغاز موج دوم بارش‌های فروردین، بسیاری از شهرهای و روستاهای استان لرستان نیز درگیر سیلاب‌ شدند. شهرهایی مانند پلدختر،‌ دورود، خرم‌آباد،‌ الیگودرز و ... در محاصره سیل قرار گرفتند؛ تا جایی که امکان امدادرسانی هوایی به شهر پلدختر و برخی از روستاها وجود نداشت.
تمام ارکان کشور اعم از دولت، نیروهای امداد و نجات، ارتش، سپاه و سایر نهادهای دولتی و خصوصی به صورت هماهنگ و یکدل کمک به سیل زدگان و رفع دغدغه های مردم را در اولویت امور خود قرار داده و آستین همت بالا زده اند تا به بهترین نحو و در سریعترین زمان از آلام و مشکلات مردم بکاهند.
شبد**1953**1379

انتهای پیام /*

امیری: دولت برنامه های حمایتی متنوعی برای سیل زدگان دارد _ سیاسی _ دولت _ اجتماعی _ صفحه اول _ سایر _ حوادث _ سياسي.حسينعلي اميري.بازديد از خوزستان.مناطق سيل زده