TimTim

سایت خبر خوان

8 واقعیت عجیب درباره بارداری!

چهارشنبه 7 آذر 97 | 08:11 - niniSite.com - 23
8 واقعیت عجیب درباره بارداری!

8 واقعیت عجیب درباره بارداری!

2 روز پیش بازدید2199
 بارداری مصداق بارز همراه بودن سختی و آسانی است؛ در عین حال که تغییرات بدن زیاد است و ممکن است باعث تعجب و حتی گاهی کلافگی شما شود، به خاطر نتیجه شیرینی که به دنبال دارد، آسان خواهد شد. در این مقاله با هشت واقعیت عجیب درباره بارداری و بدنتان آشنا خواهید شد.

1. بارداری و ترشح شیر با شنیدن صدای گریه

یکی از جالب‌ترین اتفاقات دوره بارداری در سه ماهه دوم و سوم می‌افتد. زنان باردار با شنیدن صدای گریه نوزاد غریبه‌ها هم به صورت خود به خود شیر ترشح می‌کنند. این اتفاق برای کسانی که به تازگی مادر شد‌ه‌اند هم می‌افتد.

2.می‌توانید جنین را بیدار کنید

یکی از شیرین‎‌ترین اتفاق‌های دوران بارداری، تکان خوردن جنین است. جالب است بدانید جنین دوره خواب روزانه دارد؛ اما شما می‌توانید با خوردن خوراکی‌های شیرین، آواز خواندن برای او و کارهای دیگر او را از خواب بیدار کنید و کاری کنید به لگد زدنش ادامه دهد.

تکان خوردن جنین

3. بارداری و تغییر سایز رحم

رحم، خاصیت ارتجاعی دارد و می‌تواند تغییر سایز دهد. در شرایط عادی، سایز رحم خانم‌ها چیزی در اندازه یک هلو است؛ اما وقتی زنی وارد دوران بارداری می‌شود، کم‌کم با افزایش سایز رحم تا 500 درصد مواجه می‌شود. این اندازه ارتجاع، سایز رحم را به اندازه یک هندوانه متوسط نزدیک می‌کند.

4. تغییر جا و سایز قلب

از تغییرات جالب بدن در بارداری تغییر جای قلب و افزایش سایز آن است. از آنجایی که رحم شما در بارداری، بزرگتر می‌شود، به دیافراگم فشار خواهد آورد. دیافراگم هم به نوع خوب به قلب فشار می‌آورد و آن را به سمت بالا فشار خواهد داد. البته این تغییر جا خیلی زیاد نیست. در عین حال سایز قلب مادر هم به دلیل افزایش حجم خون بیشتر می‌شود. این افزایش سایز در حدود 12 درصد است.

5. حساسیت فوق‌العاده به بوها

قدرت بویایی خانم‌های باردار به طرز عجیبی در دوران بارداری، بهبود پیدا می‌کند. دلیل این اتفاق این است که بدن تلاش می‌کند از طریق حساسیت به بو به مادر بفهماند کدام خوراکی‌ها برای فرزندش خوب نیستند. همین مسئله ویار حاملگی را هم توضیح می‌دهد.

6. رابطه سوزش معده و موی جنین

شاید شنیده باشید زنانی که سوزش معده بیشتری را در دوره بارداری خود تجربه می‌کنند، فرزندان پرموتری به دنیا می‌آورند. محققان می‌گویند احتمال اینکه واقعا بین این دو پدیده، پرپشتی موی سر جنین و سوزش معده مادر، رابطه باشد، زیاد است.

سوزش سردل

7.انعطاف‌پذیری شدید

یکی از هورمون‌های معروف دوران بارداری ریلکسین Relaxin است. ترشح این هورمون در بدن زنان باردار، منجر به انعطاف پذیری بالا و بالا رفتن قابلیت ارتجاعی عضله‌ها می‌شود. این تغییر برای باز شدن جای بچه و کمتر اذیت شدن مادر اتفاق می‌افتد.

8.تغییر سایز پا برای همیشه؟

افزایش میزان مایعات در بدن و ترشح هورمون‌های متعدد، باعث تغییر سایز تدریجی پای زنان در دوران بارداری می‌شود. این تغییر سایز معمولا تا حدود یک سایز است و در بسیاری از خانم‌ها تا پایان عمر باقی خواهد ماند. به همین دلیل بهتر است سراغ انتخاب کفش بارداری راحت بروید.
8 واقعیت عجیب درباره بارداری!