TimTim

سایت خبر خوان

8 روش ساده برای شادی در بارداری!

چهارشنبه 14 آذر 97 | 17:22 - niniSite.com - 21
8 روش ساده برای شادی در بارداری!

8 روش ساده برای شادی در بارداری!

4 روز پیش بازدید836
 شادی در بارداری مورد نیاز هر مادری است که اضافه وزن، ویار، تغییرات هورمونی و بی‌خوابی‌های شبانه دست از سرش برنمی‌دارد و کلافه‌اش کرده است. به همین دلیل در این مقاله شما را با هشت روش برای شادی بیشتر در 9 ماه حاملگی‌تان آشنا می‌کنیم.

شادی در بارداری با شکرگزاری

یکی از بهترین راه‌های استرس زدایی(!) و ایجاد شادی در بارداری تمرکز روی شکرگزاری است. جالب است بدانید قدردان بودن باعث می‌شود فعالیت مراکز مربوط به استرس مغز کاهش پیدا کند. شکرگزار بودن می‌تواند به خاطر باردار شدن، به خاطر داشتن همسر خوب یا چیزهای به ظاهر کوچکی مثل اینکه می‌توانید بعد از ظهر چرت کوتاهی بزنید، باشد. برای ایجاد شادی در بارداری می‌توانید هر روز اتفاقات خوب و مثبتی را که برایشان شکرگزار هستید، بنویسید.

تصویرسازی‌های مثبت

شاید شما هم درباره مزایای تکنیک‌های تصویر سازی ذهنی چیزهایی شنیده باشید. این تکنیک‌ها به خصوص وقتی به کارتان می‌آیند که بترسید. به گفته روانشناسان، ترس‌های اغلب به دلیل تجربه‌های ناخوشایند گذشته به وجود می‌آیند یا به این دلیل ایجاد می‌شوند که مرتب در معرض شنیدن یا دیدنشان بوده‌اید؛ برای مثال ممکن است بارها شنیده باشید زایمان مادرتان خیلی سخت بوده یا درد زایمان زیاد است. در چنین شرایطی برای ایجاد شادی در بارداری و برطرف کردن ترس‌هایتان از این تکنیک تصویر سازی ذهنی استفاده کنید؛ تمام ترس‌هایتان را به شکل برگ‌های خشکی تصور کنید که روی ایوان ریخته‌اند. سپس آن‌ها را جارو کنید. این تکنیک در برطرف شدن ترس‌ها کمکتان می‌کند و زمانی که بتوانید تصاویر منفی قبلی را برطرف کنید، فرصت می‌کنید تصاویر ذهنی جدیدی بسازید.

مزایای مدیتیشن در ایجاد شادی

یکی از مشکلات نسبتا رایجی که به دلایل مختلفی، از جمله استرس ایجاد می‌شود، سردرد در بارداری است. برای اینکه بتوانید از این عارضه و سایر عوارض استرس بارداری خلاص شوید به برنامه‌های مدیتیشن مایندفولنس Mindfulness ملحق شوید. تحقیقات نشان داده‌اند این تمرین‌ها استرس و اضطراب را کاهش می‌دهند و منجر به شادی در بارداری می‌شود. مدیتیشن همچنین کمکتان می‌کند روی «اکنون» متمرکز شوید و ویار حاملگی شما هم کمتر شود.

سراغ گوشی نروید

وقتی نوبت به بارداری می‌رسد، همیشه تعداد زیادی سوال وجود دارد که ساده‌ترین راه جواب دادن به آن‌ها، جستجو در اینترنت است؛ در حالی که این راه باعث از بین رفتن شاد در بارداری و ایجاد نگرانی می‌شود. از اینکه خودتان را در معرض بمباران اطلاعاتی قرار دهید، به شدت پرهیز کنید، چون حجم زیاد اطلاعات باعث نگرانی‌تان خواهد شد. برای گرفتن جواب سوال‌های اساسی با پزشکتان مشورت کنید و در صورتی سراغ اینترنت بروید که به معنی واقعی کلمه، به جستجو «نیاز» داشتید.

رابطه ورزش و شادی در بارداری

یکی از تحقیقات منتشر شده در مجله روانشناسی و سلامت (Psycholgy and health) نشان داده است ورزش کردن باعث ایجاد اندورفین بیشتر می‌شود و این مسئله می‌تواند منجر به بهبود خلق و خو و ایجاد شادی در بارداری شود. اگر بتوانید با مشورت پزشکتان بیشتر روزهای هفته حداقل نیم ساعت ورزش کنید، عالی است؛ اما اگر امکانش را نداشتید پیاده روی در بارداری هم روش خوبی برای شادی بیشتر است.

تمرکز روی زیبایی عشق

احتمالا در مورد تاثیر استرس مادر بر روی جنین شنیده‌اید و می‌دانید که استرس می‌تواند به فرزندتان منتقل شود. برای جلوگیری از این اتفاق مرتب روی عشق به فرزندتان و خودتان تمرکز کنید تا هورمون‌های شادی‎بخش بیشتری ترشح کنید. ایجاد شادی در بارداری با این روش بسیار ساده است و تاثیرات مثبتی دارد.
 

شادها انعطاف بیشتری دارند

یکی از رمزهای شاد بودن انعطاف‌پذیری نسبت به تغییرات و پایین آوردن سطح توقعات است. اینکه برای دوران بارداری‌تان برنامه‌ریزی کرده باشید، خیلی خوب است؛ اما اگر گاهی نتوانستید به این برنامه متعهد بمانید غصه نخورید و نسبت به پذیرش تغییرات آغوشتان را باز کنید؛ همین مسئله یکی از نکات مثبت برای خلق شادی در بارداری است. یادتان باشد شاید نتوانید روی تغییرات کنترلی داشته باشید؛ اما اینکه چه واکنشی نسبت به تغییرات نشان دهید، دست خودتان است.

نشنیده بگیرید

یکی از مواردی که می‌تواند مانع شادی در بارداری برای شما باشد، گوش دادن به حرف این و آن است. بسیاری از کسانی که تجربه بارداری را داشته‌اند، فکر می‌کنند اگر درباره هر چیزی که مربوط به بارداری شماست، واکنش نشان دهند، در حال کمک کردن به شما هستند؛ در حالی که اینطور نیست. در این شرایط یک «متشکرم» بگویید و تصمیم درست را بر اساس مصلحت خودتان و خانواده‌تان بگیرید. اگر نیاز داشتید می‌توانید با پزشکتان هم مشورت کنید.
 
8 روش ساده برای شادی در بارداری!