TimTim

سایت خبر خوان

آیا قرصی برای بارداری سریع وجود دارد؟

یکشنبه 5 خرداد 98 | 13:27 - niniSite.com - 25
آیا قرصی برای بارداری سریع وجود دارد؟

آیا قرصی برای بارداری سریع وجود دارد؟

21 ساعت پیش بازدید1107

اختلالات هورمونی شایعترین علت ناباروری هستند. خوشبختانه بسیاری از درمانهای هورمونی در باروری موثر هستند. داروهای هورمونی روش‌های اولیه برای درمان ناباروری و بارداری هستند هرچند به طور مشخص نمیتوان هیچ قرصی برای بارداری سریع معرفی کرد اما برخی داروهای هورمونی می‌تواند به بارداری کمک کند.

بعضی از این درمان‌های هورمونی شامل داروهایی هستند که کار تنظیم هورمون‌ها را برای باروری طبیعی انجام می‌دهند، بقیه هورمون‌های نوترکیبی هستند که می‌توانند به بدن تزریق شوند.

داروهای موثر در باردار شدن

1.کلومیفن سیترات

این دارو خط اول ناباروری زنان است. کلومیفن سیترات با تنظیم تخمک گذاری در زنان مبتلا به اختلالات تخمک گذاری کار می‌کند. این دارو در اصل یک ملکول گیرنده استروژن انتخابی است که مسدود کردن اثر هورمون زنانه استروژن در گیرنده های خاص عمل میکند. این دارو با تحریک هورمونهای در مغز عمل کرده و باعث آزاد شدن تخمک از تخمدان میشود. گنادوتروگین ها تخمدان شما را مستقیما برای تولید تخمک تحریک می‌کنند. در برخی خانمها نیاز به ترکیب این دارو با تلقیح داخل رحمی یا همان آی یو آی وجود دارد.

تاثیر دارو بر بارداری

2.گنادوتروپین کورونیک انسانی

قرصهای هورمون برای باردار شدن گنادوتروپین کورونیک انسانی به طور طبیعی توسط سلولهای جفت تولید میشود. تزریق ترکیبی HCG تخمدانها را تحریک به آزاد کردن تخمک میکند و بنابراین تخمک گذاری انجام میشود.

3. هورمون تحریک کننده فولیکول FSH

این هورمون توسط غده هیپوفیز آزاد میشود و باعث تحریک تخمک گذاری در خانمها و تولید اسپرم در مردان میشود و از این طریق باروری بهبود می یابد.

4.گنادوتروپین یائسگی انسانی

این هورمون باعث آزاد شدن هر دو هورمون تحریک کننده فولیکول FSH و هورمون LH از غده هیپوفیز میشود. در زنان این این دارو باعث تخمک گذاری میشود و در مردان نیز منجر به رشد اسپرم میشود.

5. قرص هورمونی آزاده کننده گنادوتروپین GnRH

هورمون آزادسازی گنادوتروگین یک هورمون است که به طور طبیعی توسط هیپوتالاموس در مغز ایجاد میشود و برای آزاد سازی FSH و LH به هیپوفیز عمل میکند. شکل تزریقی این دارو نیز همین کار را میکند.

6.گنادوتروپین آزاد کننده هورمون آگونیست

آگونیستها داروهایی هستند که عملکرد GnRH را در بدن کپی میکنند و باعث انتشار FSH و LH میشوند که هورمونهای بهبود باروری به حساب می آیند. برخی از آگونیستهایی که برای باردار شدن به کار میروند شامل لوپرولید، گوسرلین، و بوسرلین هستند.

7. آنتاگونیستهای هورمون آزاد کننده گنادوتروپین

این داروها عملکرد گنادوتروپین را در بدن متوقف می‌کند. در مردان این کار برای درمان ناباروری ناشی از سرطانهای مربوط به هورمون تستوسترون و برای کاهش رشد سرطانها انجام می‌شود. در خانمها این داروها به درمان با IVF کمک می‌کند با مسدود کردن انتشار زودرس LH و جلوگیری از تخمک گذاری زودرس.

مصرف قرص برای بارداری

تفاوت قرصهای موثر در بارداری

استفاده از دارو برای باردار شدن بستگی به نوع مشکل خانم در باردار شدن دارد. به عنوان مثال زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک به طور کلی به داروی کلومیفن پاسخ مناسب میدهند. برخی خانمهای مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک به ترکیبی از متفورمین و کلومیفن پاسخ می‌دهند.

زنان مبتلا به هایپرپرولاکتینمی پرولاکتین زیادی در خونشان دارند که با تخمک گذاری تداخل ایجاد میکند. زنان مبتلا به این بیماری برای باردار شدن باید داروی بروموکریپتین یا کابرگولین را برای بازسازی تخمک گذاری مصرف کنند.

خطرات داروها برای باردار شدن چیست؟

بسیاری از این داروها بیش از 40 سال است که با خیال راحت و با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته اند. اما مانند دیگر درمانهای باروری این داروها میتوانند احتمال چندقلوزایی را بالا ببرند. هرچقدر تعداد جنین بیشتر باش، خطر عوارض از جمله سقط جنین و زایمان زودرس وجود دارد. حدود 10 درصد از خانمهایی که کلومیفن مصرف میکنند چندقلو بارداری می‌شوند و حدود 30 درصد از زنانی که گنادوتروپین مصرف می‌کنند هم دوقلو یا چندقلو باردار می‌شوند.

سایر داروهای موثر در باردار شدن

  • آسپرین: مطالعات نشان می‌دهد که در برخی موارد ممکن است آسپرین خطر سقط جنین را کاهش دهد. اگرچه در مورد مصرف آن باید با پزشک مشورت کنید.
  • هپارین: این دارو نیز برای کاهش خطر سقط جنین در برخی موارد استفاده میشود.
  • آنتاگون: این دارو یک داروی تزریقی است که میتواند از تخمک گذاری زودهنگام در زنان مبتلا به ناباروری جلوگیری کند. از جمله عوارض جانبی این دارو میتوان به دل درد، سردرد و احتمال از دست دادن بارداری اشاره کرد.
  • داستینکس و بروموکریپتین: اینها داروهایی هستند که برای کاهش سطح برخی هورمونها و کاهش اندازه تورموهایی که باعث مشکل در تخمک گذاری میشوند، استفاده میشوند. این داروها معمولا با دوز مشخص هر ماه استفاده میشود اما با تجویز پزشک ممکن است اندازه آن بیشتر شود. عوارض جانبی این دارو شامل دل درد و سرگیجه است.

 

IVF،بارداری سریع،قرص بارداری