TimTim

سایت خبر خوان

درمان لکه بینی بارداری با شیاف پروژسترون

سه شنبه 20 فروردین 98 | 21:27 - niniSite.com - 78
درمان لکه بینی بارداری با شیاف پروژسترون

درمان لکه بینی بارداری با شیاف پروژسترون

3 ساعت پیش بازدید72
شیاف پروژسترون چیست و چقدر می تواند در درمان لکه بینی و جلوگیری از سقط جنین موثر باشد؟

لکه بینی در هر دوره از بارداری چه دلایلی دارد؟

لکه بینی در بارداری یعنی خونریزی کم واژینال . لکه بینی در همه دوران بارداری می تواند رخ بدهد. تقریبا نیمی از زنان که در دوران بارداری دچار لکه بینی یا خونریزی می شوند، نوزادان سالمی به دنیا می آورند. کارشناسان معتقدند حدود 15 تا 25 درصد زنان در سه ماهه اول بارداری خونریزی دارند. اصولا خونریزی کم شایع است، و نوع نگران کننده آن بیشتر در سه ماهه دوم یا سوم اتفاق می افتد .

لکه بینی در بارداری و استفاده از پروژسترون

لکه بینی در بارداری چه شکلی است؟

لکه بینی در بارداری به شکل ترشحاتی به رنگهای قهوه ای، قرمز یا صورتی است. این ترشحات دارای بافت کمی غلیظ یا رشته ای است (زیرا ترشحات شامل چند قطره خون خشک شده است که با مخاط دهانه رحم مخلوط می شود). از لحاظ مقدار، انتظار می رود که مقدارش کمتر از دوره قاعدگی معمولی باشد - معمولا فقط چند قطره است.

لکه بینی در بارداری نشانه سقط است

لکه بینی در بارداری به معنای سقط جنین نیست اما تقریبا نیمی از زنان که در اوایل بارداری دچار لکه بینی می شوند، سقط جنین دارند. پس نیمی از زنان که در اوایل بارداری خود لکه بینی دارند هم سقط جنین ندارند . لکه بینی در اواسط و اواخر دوران بارداری ، در دوره های دوم و سوم کمتر جدی هستند، اما حتما باید به پزشک اطلاع داده شود. زنان بارداری که در طول سه ماهه دوم یا سوم خود لکه بینی داشته باشد، باید فوری با پزشک خود مشورت کنند.

شیاف پروژسترون را بهتر بشناسید

پروژسترون هورمونی است که با مهاركردن قاعدگی و كاهش انقباضات رحمی، نقش مهمی در حفظ حاملگی دارد. به گفته کارشناسان استفاده از شیاف پروژسترون در بارداری باعث افزایش و پایداری آندومتر و نگاهداشتن جنین در جدار آندومتر می‌شود.

استفاده از شیاف پروژسترون در بارداری

پروژسترون در بارداری

هیچ زن بارداری بدون پروژسترون‌ نمی‌تواند یک بارداری کامل را پشت سر بگذارد. این هورمون مهم و ضروری توسط تخمدان‌ها تولید می‌شود و به رحم کمک می‌کند تا برای بارداری آماده شود. در دوران بارداری پزشک برای ارزیابی ریسک سقط، سطح پروژسترون را بررسی می‌کند.

درمان لکه بینی با شیاف پروژسترون در بارداری

درمان لکه بینی در سه ماهه اول بارداری، شیاف پروژسترون شبی یک عدد است که پزشک با توجه شرایط بیمار و میزان خونریزی و سن حاملگی بر اساس سونوگرافی های بارداری، دوز آن را تعیین و یا تغییر می دهد. پزشکان توصیه می کنند بدون اجازه پزشک متخصص از شیاف برای درمان لکه بینی ها استفاده نکنید. چرا که دوز و تعداد مصرف این شیاف به نوع و زمان لکه بینی بستگی دارد.

لکه بینی در بارداری

نکات مهم درباره مصرف شیاف پروژسترون در بارداری

1- تعداد و مدت زمان استفاده از شیاف ها را با نظر خودتان تغییر ندهید.
2- بعد از گذاشتن شیاف، یک ربع به پشت بخوابید، تا بیرون نیاد ولی اگر ممکن است حدود یک ساعت طول بکشد تا شیاف استعمال شده جذب بدن شما شود. بنابراین اگر در این حین از جای خود بلند شوید ممکن است نشت مایع از واژن خود را احساس کنید.
3- بهتر است شب‌ها و قبل از خوابیدن از شیاف استفاده کنید.

عوارض استفاده از شیاف پروژسترون در بارداری

بعضی از داروها روی بعضی از افراد با عوارض خاصی همراه هستند.
  • بی خوابی
  • درد یا ناراحتی شکمی
  • درد پستان
  • قرمزی پوست
  • یبوست
  • خستگی
  • تغییراتی در دوران قاعدگی مانند عادت ماهیانه زودتر یا دیرتر
  • خارج شدن شیاف روغنی از واژن یا مقعد
  • درد و سوزش در مقعد یا واژن
  • اسهال و نفخ (فقط در استفاده مقعدی)
لکه بینی در بارداری،پروژسترون،شیاف پروژسترون،درمان لکه بینی،درمان لکه بینی با شیاف پروژسترون،پروژسترون،شیاف پروژسترون، لکه بینی، درمان لکه بینی، درمان لکه بینی با شیاف پروژسترون