TimTim

سایت خبر خوان

اسهال در بارداری

یکشنبه 21 بهمن 97 | 12:27 - niniSite.com - 29
اسهال در بارداری

اسهال در بارداری

2 روز پیش بازدید707
اسهال در بارداری خطرناک است؟ اسهال در بارداری به طور کلی از دست دادن بیش از سه بار مایعات بدن در طول 24 ساعت است. اگر شما سه بار اجابت مزاج آبکی در روز داشته باشید باید نگران کم آب شدن بدنتان باشید. کم آبی در بارداری بسیار خطرناک است و باید بتوانید آب از دست رفته بدن را خیلی سریع به بدن بازگردانید. اسهال به ندرت میتواند زندگی فرد را تهدید کند اما بهتر است در دوران بارداری به این مشکل توجه ویژه داشته باشید.

علت اسهال در بارداری

اسهال در بارداری که یکی از بیماری های بارداری به شمار می‌رود، نباید شما را شگفت زده کند. بین بارداری و اسهال رابطه وجود دارد. وقتی برای اولین بار متوجه بارداری خود میشوید ممکن است تغییرات ناگهانی در رژیم غذاییتان ایجاد کنید تا اطمینان حاصل کنید جنین مواد مغذی مورد نیازش را دریافت میکند. این تغییر عادت غذایی گاهی اوقات میتواند باعث ناراحتی معده یا اسهال شود.
دلیل دیگر اسهال در بارداری این است که برخی زنان باردار به مواد غذایی خاصی حساس هستند. این میتواند شامل غذاهایی که پیش‌تر مصرف می‌شدند هم هست اما ممکن است خوردن همان غذا در حین بارداری باعث ناراحتی معده و اسهال شود.
مصرف برخی ویتامینها که برای سلامت شما و جنین مناسب است میتواند معده شما را ناراحت کرده و باعث اسهال شود.
یکی دیگر از علل اسهال در بارداری تغییرات هورمونی است. هورمونها هم می‌توانند باعث یبوست شوند و هم سیستم گوارش را تسریع کرده و موجب اسهال شود.

اسهال در سه ماهه سوم بارداری

اسهال در سه ماه سوم بارداری بسیار شایع است و هر چه به زمان زایمان نزدیک میشوید احتمال آن بالا میرود. اسهال میتواند علامت زایمان باشد و میتواند درست قبل از زایمان یا چند هفته پیش از آن بروز کند. اگر اسهال چند هفته پیش از زایمان اتفاق بیفتد دیگر تولد زودهنگام انتظار نمیرود.
اگر در طول سه ماهه سوم اسهال دارید این به آن معنا نیست که هر لحظه زایمان نزدیک است بنابراین نگران نباشید. این تنها یکی از راه‌هایی است که خانمها خود و بدنشان را برای زایمان آماده میکنند. دیگر علائم زایمان را نیز باید در نظر داشته باشید.

درمان اسهال بارداری

در بیشتر مواقع اسهال طی چند روز برطرف میشود. بهتر است چند روز به آن زمان دهید تا برطرف شود. نگرانی اصلی اسهال کم آب شدن بدن است. به همین دلیل باید مراقب باشید در حین اسهال آب زیادی مصرف کنید تا الکترولیتهای که از بدنتان از دست رفته، جایگزین شود. آب کمک میکند که مایعات از دست رفته دوباره برگردند، آب میوه نیز کمبود سطح پتاسیم را جبران میکند و برنج نیز سدیم از دست رفته را برمی‌گرداند. اگر با رعایت موارد گفته شد اسهال برطرف نشد بهتر است با پزشک مشورت کنید. اگر اسهال بارداری ناشی از باکتری یا انگل باشد ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. اگر ویروس عامل اسهال بارداری باشد آنتی بیوتیک کمکی نخواهد کرد و بهتر است با پزشک تماس بگیرید. اما در هر حال مصرف آب زیاد، نوشیدن آب میوه های شیرین و خوردن خوراکیهای قابل هضم مانند موز، برنج، سوپ و نان میتواند کمک کننده باشد. یادتان باشد در طول اسهال بارداری از خوردن برخی خوراکیها مانند غذاهای روغنی و سرخ شده، خوراکیهای تند، شیر و لبنیات و مواد غذایی با فیبر بالا خودداری کنید. در صورت مصرف هر نوع داروی ضد دردی باید پیش از آن مجوز لازم را از پزشکتان گرفته باشید تا مشکلی برای جنین پیش نیاید.

درمان اسهال در بارداری

اسهال بارداری و مسافرت

اسهال در مسافرت یک بیماری رایج است که تعداد زیادی از افراد را ممکن است درگیر کند. شروع اسهال در مسافرت اغلب در هفته اول اتفاق می افتد اما در هر زمانی میتواند شروع شود. مهم است که منطقه مقصد خود را بدانید. مناطق با خطر زیاد آفریقا، آسیا و خاورمیانه است. منبع اصلی اسهال در مسافرت مصرف مواد غذایی با آب آلوده به ماده مدفوع است.
اگر در بارداری سفر میکنید و میخواهید از اسهال در مسافرت پیشگیری کنید باید موارد زیر را رعایت کنید:
  • از نوشیدن آب شیر، مسواک زدن با آن آب و استفاده از یخ خودداری کنید.
  • از دست فروشها دوری کنید.
  • از خوردن میوه هایی که نمیتوانید پوستشان را بکنید خودداری کنید.
  • از مناطق غیربهداشتی دور باشید.
  • اگر در مسافرت دچار اسهال بارداری شدید برای جلوگیری از کمبود آب باید مایعات کافی مصرف کنید.
اسهال در بارداری