TimTim

سایت خبر خوان

دانشمندان می‌گویند رود نیل به مدت 30 میلیون سال است که جریان دارد

یکشنبه 26 آبان 98 | 18:21 - itresan.com - 3 -
رود نیل یکی از شگفتی‌های بزرگ طبیعت بر روی کره زمین است و دانشمندان احتمال می‌دادند که این رود به مدت بسیار طولانی در مسیر فعلی خود جریان داشته است. حالا تحقیقات جدید نشان می‌دهند…

رود نیل یکی از شگفتی‌های بزرگ طبیعت بر روی کره زمین است و دانشمندان احتمال می‌دادند که این رود به مدت بسیار طولانی در مسیر فعلی خود جریان داشته است. حالا تحقیقات جدید نشان می‌دهند که حدود ۳۰ میلیون سال می‌شود که این رودخانه عظیم، آب و زندگی را به مناطق اطراف خود به ارمغان آورده است.

براساس مطالعه اخیر، دَوران یک کمربند همرفتی از گوشته زمین (Mantle convection) در زیر نیل باعث شده تا این رود در جای خود باقی بماند و آب آن در طول میلیون‌ها سال از مناطق یکسانی عبور کند.

Claudio Faccenna، زمین‌شناس از دانشگاه تگزاس در آستین می‌گوید: یکی از بزرگترین سوالات درباره نیل این است که از چه زمانی شروع به جریان کرده و چرا این مدت طولانی دوام آورده است. ما پاسخ‌هایی برای این سوالات پیشنهاد کرده‌ایم که بسیار هیجان‌انگیز هستند.

البته در این‌باره، نظریه رقیبی وجود دارد که می‌گوید رود نیل برای اولین بار در حدود ۶ میلیون سال پیش، زمانی که یک تغییر مهم در حوزه زهکشی کافت شرق آفریقا اتفاق افتاد، شکل گرفته است.

گرچه نظریه ۳۰ میلیون سال نیز یک فرضیه کاملا جدید نیست، اما مطالعه اخیر شواهد جدیدتری را برای آن ارایه کرده که شامل مدل‌های زمین‌شناسی جدید و تطبیق دادن سنگ‌های آتشفشانی ارتفاعات اتیوپی با بقیه قسمت‌های دلتای نیل می‌شوند.

مطالعه حاضر می‌گوید که جابه‌جایی‌هایی در گوشته زمین علت ظهور ارتفاعات اتیوپی بوده‌اند. این تغییر تدریجی ۱.۵ کیلومتری در ارتفاع بالادست نیل، تا زمانی که این رود به دریای مدیترانه برسد، آن را در مسیر خود برای مدت زمان بسیار طولانی نگه داشته است.

بدون این تحول زمین‌شناسی، رود نیل از مدت‌ها قبل جهت خود را به سمت غرب تغییر داده بود. البته این اتفاق می‌توانست اثرات بسیار مهمی بر روی تاریخ تمدن انسان بگذارد؛ همانطور که حرکت این رودخانه بزرگ به سمت شمال آفریقا و خاورمیانه باعث تمدن‌های بزرگی در این مناطق شد.

مطالعه جدید، علاوه بر ارایه شواهدی دال بر اینکه رود نیل به مدت ۳۰ میلیون سال در مسیر فعلی خود جریان داشته است، اطلاعات جدیدی را نیز در اختیار ما می‌گذارد؛ از جمله اینکه چگونه حرکت گوشته زمین می‌تواند آنچه را که در روی زمین اتفاق می‌افتد تحت تاثیر قرار دهد و اینکه چگونه رودها می‌توانند سرنخ‌هایی را درباره اتفاقاتی که زیر زمین رخ می‌دهند ارایه کنند.

حالا دانشمندان می‌خواهند همین آنالیزها را در مورد سایر رود‌های مهم دنیا مانند یانگ‌تسه و کنگو به کار گیرند. البته تا آن موقع شاید رازهای دیگری از رود نیل کشف شد.

محققین در مقاله خود این‌گونه نتیجه‌گیری کرده‌اند که: به‌رغم تغییرات کوچکی که ممکن است در طول ۳۰ میلیون سال گذشته در زهکشی نیل اتفاق افتاده باشد، این رود، بدون وقفه و به‌طور مداوم، ارتفاعات توپوگرافیک اتیوپی را به دریای مدیترانه وصل کرده است.

نتایج مطالعه حاضر در مجله Nature Geoscience چاپ شده است.

منبع sciencealert
  
1 دیدگاه
  1. ابی می گوید

    برای مخالفت با دین و بخصوص دین اسلام و قرآن،، هر روز نظریه جدیدی مطرح میشه،، که یه مدت بعد کسانی پیدا میشن و اون نظریات رو رد میکنن،،،
    والله لا یهدی القوم الظالمین

    ۴
    ۴۴

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم