TimTim

سایت خبر خوان

پاسخ به یک ادعا/آیا این درخت زینتی با روح و روان شهروندان بازی می‌کند؟

دوشنبه 26 فروردین 98 | 12:36 - yjc.ir - 16
چندی پیش رییس کمیسیون فرهنگی ورزشی شورای شهر اصفهان اظهارنظر عجیبی را درباره درختان کاج مطرح کرد که در ادامه این مطلب به بررسی آن پرداخته‌ایم.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  مدتی قبل، فریده روشن رییس کمیسیون فرهنگی- ورزشی شورای شهر گفته بود درخت کاج با اینکه آب کمتری مصرف می‌کند، اما در افسردگی شهروندان موثر است.

پاسخ به یک ادعا/آیا این درخت زینتی با روح و روان شهروندان بازی می‌کند؟

حالا فروغ مرتضایی نژاد مدیرعامل سازمان پارک‌ها می‌گوید: در رابطه با تاثیر درخت کاج بر میزان افسردگی شهروندان، مطالعه علمی تاکنون صورت نگرفته و مقاله‌ای نوشته نشده است.

با این حال وی باور دارد کاج دارای ماده موثری است که در فضا این ماده را پخش می‌کند و مانع از رشد انواع دیگر گونه‌های گیاهی در اطراف این درخت می‌شود. وجود و اثر این ماده بر فضای اطرافش به صورت علمی اثبات شده، اما ارتباط علمی آن با افزایش میزان افسردگی اثبات نشده است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها ادامه می‌دهد: در صورت اثبات علمی تاثیر درخت کاج بر افزایش میزان افسردگی شهروندان امکان حذف این حجم از کاج وجود ندارد، کاج جزء مقاوم‌ترین گونه درخت در جنگل کاری و محیط شهر اصفهان است؛ در کمربند سبز شهر نیز بیشترین میزان کاج مشاهده می‌شود.

وی تصریح می‌کند؛ ابتدا باید تاثیر کاج بر افزایش افسردگی از نظر علمی ثابت شود. چون این درخت تنها در ایران کاشته نمی‌شود و در جهان از آن استفاده می‌شود.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

آیا کاج افسردگی می‌آورد؟

گیاه شناسی،افسردگی،درخت کاج