TimTim

سایت خبر خوان

نقد فیلم همه می دانند (Everybody knows), فرهادی دنده معکوس می‌کشد

پنج شنبه 20 دی 97 | 12:35 - salamcinama.ir - 64

نقد فیلم همه می دانند, Everybody knows, فرهادی دنده معکوس می‌کشد

هدی مقدسی
۸ روز پیش - ۱ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

توی همه قصه‌های فرهادی، همیشه چیزهایی‌ست که خیلی‌ها نمی دانند، و همین ندانستن موتور محرک تمام اتفاقاتی‌ست که پشت سر هم می‌آیند و اتفاقا تا پایان ماجرا هم هنوز چیزی نمی دانند.از گم شدن الی بگیرید تا همین ندانستن اتفاق «فروشنده» آخری!اص

توی همه قصه‌های فرهادی، همیشه چیزهایی‌ست که خیلی‌ها نمی دانند، و همین ندانستن موتور محرک تمام اتفاقاتی‌ست که پشت سر هم می‌آیند و اتفاقا تا پایان ماجرا هم هنوز چیزی نمی دانند.از گم شدن الی بگیرید تا همین ندانستن اتفاق «فروشنده» آخری!

اینبار اما همه می‌دانند و همین دانستن است که حوادث را پشت سر هم شکل می‌دهد و درست شبیه یک پازل کنار هم می‌نشاند.«همه می‌دانند» شبیه تمام گذشته کارگردانی‌ست که حالا خیلی تمیز و فرز دنده معکوس می‌کشد و متاسفانه جلو نمی‌رود.

فیلم خوش‌آبرورنگ اسپانیایی فرهادی آشنای ما هیچ چیز کم ندارد و فقط چیزی بیش از آنکه باید ندارد. و همین، همه چیز را معمولی و کسالت بار می‌کند.

روابط آدمها و پنهانکاریهایی که حالا همه از آن خبر دارند و روند سلسله‌وار وقایع دیگر جذابیتش را از دست داده، خبری از رودستهای بکر کارگردان باتجربه‌ی این روزها نیست و همه چیز درست و تمیز تا یک پایان هپی اند دنبال می‌شود.

و تنها جذابیت کل فیلم برای من، عنوان جسورانه‌اش است، جسارتی که نه در بطن قصه که هویت روایی کارگردان را فاش می‌کند، و وقتی «همه می‌دانند» هم ، ‌ داستان می‌تواند به پیچیدگی وقتی باشد که تنها یک نفر می‌داند!

1

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است
نقد فیلم همه می دانند (Everybody knows), فرهادی دنده معکوس می‌کشد