TimTim

سایت خبر خوان

نقد فیلم نفس نکش (Don't Breathe), تریلر/هارور نیمه کلاسیک

دوشنبه 17 دی 97 | 13:35 - salamcinama.ir - 59

نقد فیلم نفس نکش, Don't Breathe, تریلر/هارور نیمه کلاسیک

علیرضا محقق دقیق
یک ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
منبعصفحه اینستاگرام naghd_kadeh
امتیاز منتقد به فیلم :

نگاهی به فیلم "نفس نکش" کارگردان: فید آلوارز بازیگران: استیفن لانگ، جین لِوی، دیلن مینِت محصول ۲۰۱۶ ژانر: جنایی، هیجانی، ترسناک

  

نگاهی به فیلم "نفس نکش"

کارگردان: فید آلوارز

بازیگران: استیفن لانگ، جین لِوی، دیلن مینِت

محصول ۲۰۱۶

ژانر: جنایی، هیجانی، ترسناک

فید آلوارز، فیلمساز سی و هشت ساله ی اروگوئه ای است که چند فیلم کوتاه خوب در ژانر تریلر و وحشت و دو فیلم بلند در کارنامه دارد. اولین فیلم بلند وی، بازسازی مرده ی شیطانی اثر کلاسیک سم ریمی بود که در سال ۲۰۱۳ اکران شد و واکنشهای متناقضی را در پی داشت. اکثر منتقدین چون فیلم را با نسخه ی اصلی مقایسه کرده بودند، نمره خوبی به فیلم ندادند اما متفق القول بر این باور بودند که چشمه هایی از تکنیک ناب ژانر وحشت در محصول این فیلمساز جوان به چشم میخورد. اما امسال ، آلوارز با نفس نکش توانایی و نوآوری های خود را در ساخت فیلمهای دلهره و وحشت نشان داد.

نفس نکش تمام فاکتورهای لازم برای تبدیل شدن به یک فیلم خیلی خوب را داراست. داستان فیلم حرف جدیدی ندارد اما در جزئیات دچار کلیشه های مرسوم ژانر نشده و با درایت فیلمنامه نویس و کارگردان، بیننده با چالش های جدید روبرو می شود.

داستان پیرامون سه جوان به نامهای الکس، مانی و راکی است که دست به سرقت از خانه های لوکس میزنند. آچار فرانسه ی گروه، الکس است که به واسطه ی شغل پدرش که در یک شرکت ارائه دهنده ی سیستمهای امنیتی کار میکند، به ریموتها و کدهای غیرفعال کننده ی سیستمهای امنیتی منازل دسترسی دارد. راکی نیز دختر جوان بدون همسری است که دارای یک فرزند دختر خردسال است که به درستی به بیننده اطلاعات اضافی در خصوص زندگی خصوصی وی داده نمی شود، چون مهم نیست. نکته مهم، انگیزه ی راکی برای دستبرد به منازل است. وی قصد دارد هر طور شده پول به دست بیاورد تا با دخترش به کالیفرنیا نقل مکان کند. انگیزه ی بالای راکی و طمع بیش از اندازه ی مانی و البته علاقه ی الکس به راکی باعث می شود که این دو، الکس ناراضی را مجاب کنند تا به خانه ی یک بازنشسته ی نابینای ارتش که حداقل سیصد هزار دلار پول نقد در منزل دارد، دستبرد بزنند. این سه نفر به خیال اینکه دستبرد به خانه ی یک شخص نابینا بسیار کار راحتی است، عملیات را آغاز می کنند اما غافل از اینکه این نابینا، یک شخص معمولی نیست و ....

خب خط داستانی شاید مشابه اکثر فیلمهای ژانر باشد. چند جوان در یک موقعیت که معمولا خانه ای ترسناک و قدیمی است گیر می افتند و یکی یکی کشته میشوند، اما در اینجا ما با نوآوری هایی طرف هستیم. قهرمان اصلی قصه به جای اینکه یکی از جوانها باشد در واقع پیرمرد نابینای صاحبخانه است. یک ضدقهرمان جذاب که بیننده نمیداند آیا باید از او متنفر باشد یا او را دوست داشته باشد. در این فیلم بر خلاف فیلمهای معمول ژانر، جوانهای داستان، معصوم و مظلوم نیستند، بلکه خودشان عامل جنایت هستند. و بر عکس، قاتل داستان، مورد تجاوز و ظلم قرار گرفته است. در این فیلم همه چیز به اندازه است. مقدمه سازی و معرفی شخصیت ها مختصر و مفید است. سکانس های داخل خانه که بخش عمده ی فیلم را شامل میشود بدون صحنه های اضافی و در اوج هیجان و تعلیق فیلمبرداری شده اند و نهایتاً پایان بندی فیلم نیز بسیار هوشمندانه است و راه را برای ساخت قسمت دوم باز گذاشته است.

در واقع آلوارز با سه بازیگر اصلی و یک خانه، فیلمی به غایت مهیج و جذاب و غیر قابل پیش بینی ساخته است. نقطه عطف فیلم، آنجاست که دختر محبوس در زیرزمین خانه را میبینیم و از آن لحظه به بعد، مخاطب پی می برد که شخصیت پیرمرد معصوم و بی گناه نیست و از آنجا به بعد بیننده خواهان شکست پیرمرد و رهایی راکی می شود.

از لحاظ فرمی و بصری نیز میزانسن های زیبا و همچنین فیلمبرداری چند وجهی لحظه ورود به خانه از نکات مثبت فیلم است.

اگر خواهان فیلمی مهیج هستید که در طول فیلم مدام پیشبینی هایتان غلط از آب درآید و رودست بخورید، تماشای نفس نکش را از دست ندهید.

نقد: علیرضا محقق دقیق

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است
نقد فیلم نفس نکش (Don't Breathe), تریلر/هارور نیمه کلاسیک