TimTim

سایت خبر خوان

نقد فیلم خپل (Dumplin'), درخشش دنیل مک دونالد در درام جشنواره زیبایی نتفلیکس

چهارشنبه 26 دی 97 | 12:35 - salamcinama.ir - 67

نقد فیلم خپل, Dumplin', درخشش دنیل مک دونالد در درام جشنواره زیبایی نتفلیکس

کیت اربلند
۱۰ روز پیش - ۳ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

آنی فلچر با اقتباسی از رمان جولی مورفی ، آهنگ های دالی پارتون و بازی های قوی، پیام امیدوارکننده ای دارد. در فیلم درس بسیار ارزشمندی از یک دختر نوجوان آموخته می شود.برخلاف ژانر فیلم، مهربانی که در قلب داستان وجود دارد خوشایند است.فیلم تمایل دارد تا برخلاف استانداردهای امروزی بیشتر به جنبه خوب انسان ها نگاه کند." خپل " می داند که چطور مخاطب را راضی کند.

اختصاصی سلام سینما- آنی فلچر با اقتباسی از رمان جولی مورفی ، آهنگ های دالی پارتون و بازی های قوی، پیام امیدوارکننده ای دارد. 

مک دونالد استرالیایی اولین بار در سال 2017 با فیلمی از جرمی جاسپر به نام" پتی کیک "توجه هالیوود را به خود جلب کرد که در آن نقش دختری را بازی می کند که سعی می کند تا با توانایی غیرمنتظره اش در رپ بدرخشد. در فیلم" خپل "از آنی فلچر هم تقریبا نقش مشابه ای دارد اما در اینجا با ویژگی غیرمنتظره اش در زیبایی سعی در درخشیدن دارد. فیلم فلچر چشم انداز جدیدی برای رشد مک دونالد فراهم کرده است و به وي اين اجازه را داده است تا در یک کمدی مادر- دختری با قلب مهربان خود توقعات بیجا از یک دخترنوجوان را از بین ببرد. 

براساس رمان جولی مورفی که به همین نام است و کریستین هان( که به تازگی فیلمنامه رمانی به نام Stargirl را به اتمام رسانده است ) فیلمنامه آن را نوشته است، " خپل " نیز با تمرکز بر رابطه پرتنش بین ویلودین( آره، خودش می داند که این اسم دهن پرکنی است ) و مادرش رزی( جنیفر انیستون ) که قبلا ملکه زیبایی بوده است خط سیر آشنایی را دنبال می کند. ویلودین( یا خپل که مادرش این گونه صدایش می کند )و رزی زیاد چشم تو چشم نمی شوند، با اینحال سالهای اولیه زندگی اش که بوسیله خاله لوسی( هیلاری بگلی ) پرجنب و جوش اش سپری شده بود، کسی که عاشق ویلودین بود و همواره او را تشویق می کرد تا خودش باشد، یکی از شادترین سالهای زندگی اش بوده است. 

از همان دقایق ابتدایی پس از شروع فیلم باتوجه به خاطراتی که ویلودین از خاله لوسی می گوید و در آن از زمان گذشته استفاده می کند مشخص می شود که اتفاق بدی برای خاله لوسی افتاده است. بزرگترین هدیه خاله لوسی به ویلودین علاقه مشترکشان به دالی پارتون( کسی که موزیک اصلی فیلم را نوشته ) است، حتی حالا که خاله لوسی نیست ویلودین تمام زندگی اش را وقف ستایش دالی پارتون کرده است که این شامل آهنگ موردعلاقه اش " Find out who you are and do it on purpose" نیز می شود. لوسی، ویلودین جوان را به دوستش الی( اودیا راش نقش آفرینی کرده است ) معرفی می کند و زمانی که " خپل " از تخریب رابطه بین رزی و خاله لوسی رنج می برد، همچنان رابطه بین این دو(ویلودین و خاله اش )پایدار باقی می ماند. روابط زنانه معمولا به دلیل همین چیزهایی که دیده می شود مانند حسادت یا دعوا بر سر پسرها دستخوش تغییراتی می شود. 

ویلودین دختری شاد و شوخ طبع است، برخلاف اینکه خاله لوسی را از دست داده است و هیچ وقت با مادرش رابطه ی نزدیکی ندارد اما فیلم سعی در تحقیر او نداشته و مک دونالد هم چنین بازی ندارد. ویلودین باید تغییر کند اما لزومی نمی بیند که کسی نجاتش دهد. در فیلم درس بسیار ارزشمندی از یک دختر نوجوان آموخته می شود. واقعیت این است که خاله لوسی با فشارهای وارد شده از سمت رزی رقابت می کند.  

ویلودین نمی خواهد زمان زیادی برای خلق چیزی صرف کند- به نظر هم نمی رسد که " خپل " چنین هدفی داشته باشد- او امیدوار به برنده شدن در مراسم ملکه زیبایی نیست او فقط می خواهد سیستم قدیمی که خاله اش را سرزنش می کند در هم بشکند و کار مادرش را غیرطبیعی جلوه دهد. آهنگ های دالی در حال نواخته شدن و مک دونالد در حال پیروزی است. 

فیلم فلچر به خوبی به شخصیت ها پرداخته است و با اینکه ویلودین نقش اصلی را برعهده دارد " خپل " توانسته است تا به جنبه های آشفته تری از سایر شخصیت ها بپردازد. رزی در ابتدا به صورتی نشان داده می شود که نسبت به زیبایی و چهره وسواس زیادی دارد تلاش می کند تا قلب دخترش را نیز تغییر دهد. دختران بدذات دیگری هم وجود دارند( در یک صحنه یکی از بزرگترین دشمنان ویلودین او را تحقیر می کند و ویلودین متوجه می شود که حتی انسان های زیبا هم مشکل دارند ). دوستان جدید ویلودین مانند میلی( مدی بیلیو )و هانا( بکس تیلور- کلاوس )همگی مانند همکارش بو( لوک بنوارد )خوش تیپ و خوش لباس اند. جشنواره زیبایی ممکن است سرد و خشن باشد اما اینها دوستان خوبی هستند. 

برخلاف ژانر فیلم، مهربانی که در قلب داستان وجود دارد خوشایند است. اگرچه در فیلم " خپل " پیچیدگی هایی وجود دارد- مانند زمانی که ویلودین به آهنگ مورد علاقه خاله لوسی پی می برد، همواره اندکی نگرانی از این جهت وجود دارد که ممکن است در انتها اوضاع آنطور که باید خوب پیش نرود. 

شاید فیلم نبایستی تا ماهیت جشنواره زیبایی را رد کند یا شاید باید به رز این اجازه داده شود تا هرآنچه که می خواهد بر دخترش تحمیل کند، اما فیلم دنیایی را نشان می دهد که اندکی از این که هست زیبا تر و سخاوتمند تر است، فیلم تمایل دارد تا برخلاف استانداردهای امروزی بیشتر به جنبه خوب انسان ها نگاه کند. درس هایی درباره دوست داشتن یکدیگر، قبول خطاهای دیگران، و اینکه بهترین خودت باشی ممکن است چندان خوشایند نباشد، اما بی دلیل نیستند . " خپل " می داند که چطور مخاطب را راضی کند. 

منبع: ایندی وایر

مترجم: مهتاب عیوضی

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است
نقد فیلم خپل (Dumplin'), درخشش دنیل مک دونالد در درام جشنواره زیبایی نتفلیکس