TimTim

سایت خبر خوان

نقد فیلم بمب یک عاشقانه (bomb), موشک کاغذی

یکشنبه 23 دی 97 | 00:35 - salamcinama.ir - 66

نقد فیلم بمب یک عاشقانه, bomb, موشک کاغذی

مسعود پریوز
۳ روز پیش - ۳ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

نوستالژی و خاطره بازی دهه های گذشته و ارتباط و دریافت اطلاعات تصویری برای نسل های بعد از جنگ به دور از افراط و هیجان زدگی و در ادامه روایتگر موازی دو عشق یکی روی زمین (ایرج و میترا) و دیگری در پناهگاه یا زیرزمین (سمانه و سعید) همگی نوید یک فیلم مخاطب پسند و بی آلایش را می دهد و در نهایت موسیقی متن عالی توسط هنرمند یونانی (النی کارایندرو) و فیلم برداری و قاب بندی عالی تیم کلاری لذت تماشای این فیلم را دو چندان می کند...

  

نقد فیلم سینمایی بمب، یک عاشقانه 

موشک کاغذی

"بمب، یک عاشقانه" دومین ساخته پیمان معادی پس از فیلم سینمایی "برف روی کاج ها" است که فیلم چندان خوبی از آب در نیامده اما توانست با مخاطبین زیادی ارتباط برقرار کند و فیلم رضایت بخشی باشد. به راحتی می توان گفت که ساخت این فیلم بیشتر به تثبیت جایگاه معادی در سینمای ایران به عنوان کارگردان انجامید تا کسب عنوان یک فیلمساز موفق، اما از دیدگاهی دیگر باید این را عنوان کرد که ساخته جدید پیمان معادی کاملاً بی ادعا و قابل احترام است ولی سطح انتظار ما از این کارگردان (پیمان معادی وجه بازیگری بهتری نسبت به کارگردانی دارد) چیز دیگری بود و توقع و انتظارات بیشتری از ایشان داشتیم. پیمان معادی در امر بازیگری نسبت به کارگردانی عملکرد بهتر و کارنامه درخشانی دارد و از این رو او را یک بازیگر بین المللی می نامیم. نقش آفرینی مقابل بازیگران مطرح جهان از جمله مورگان فریمن در فیلم "آخرین شوالیه" و بازی خوب او در فیلم "کمپ ایکس-ری" در مقابل کریستین استوارت تا مینی سریال آمریکایی "آن شب" همگی حاکی از این است که کارگردانان و عوامل سینما در خارج از ایران نیز به او و بازی هایش توجه ویژه ای دارند.

ابتدایی ترین ایرادهایی که به فیلم وارد است ابتدا شمایل میترا (لیلا حاتمی) و رفتار او در جامعه (ایران دهه شصت) این نکته را یاد آوری می کند که در دهه شصت و در خلال جنگ یک زن به مانند میترا اینگونه راحت نمی تواند در جامعه حضور داشته باشد و نکته ی بعدی شمایل ایرج (پیمان معادی) در مدرسه است که بعید می دانم چنین تیپی در مدارس آن زمان قابل پذیرش باشد.

نکته ی بعدی این است که فیلم در بیشتر لحظات از قصه گویی خارج می شود و به ورطه تکرار می افتد و می توان به موارد بسیاری از جمله صف صبحگاه مدرسه و سخنرانی مدیر مدرسه (سیامک انصاری) اشاره کرد و همچنین تاکید بسیار به شعارها و دیوار نویسی ها دارد که بخش زیادی از فیلم در این حال و هوا ادامه پیدا کرد، و شاید به نکته دیگری نیز می توانست اشاره کند، تریبون های یک طرفه که هیچ نزاکتی در آن ها رعایت نمی شد و آن سخنرانی ها هیچ هدفی را دنبال نمی کرد و کاری از پیش نمی برد. در بخش پایانی فیلم نیز به خوبی به آن اشاره شد، سکانسی که آن توپ پلاستیکی در آستانه دروازه و به هدف رسیدن در گوشه ای افتاده و پاره شده است و در پس زمینه شعارهای مرگ بر، هنوز نقش بسته است.

در بین هر کدام از سکانس های فیلم و در خلال قصه گویی، نوستالژی هایی از دهه شصت برای کسانی که در دوران جنگ حضور داشتند باز گو می کرد (از گل کوچیک و ساخت موشک کاغذی تا عکس بازی و گلوله بازی... هر کدام بی مقدمه و بی ارتباط به داستان وارد جریان فیلم می شد و به شدت مخاطب را تحت تاثیر قرار می داد که این بخش به خوبی در قصه جا خوش کرده است).

اما هنوز نکات دیگری هست که بشود در این جا به آن ها اشاره کرد از جمله نماهای بسته و آپارتمانی فیلم که در کار قبلی پیمان معادی (برف روی کاج ها) نیز شاهد آن بودیم. گذر کردن از روی قهر زناشویی ایرج ( پیمان معادی) و میترا (لیلا حاتمی) که به گذشته آن ها ارتباط داشت و فقط در یک یا دو دیالوگ مطرح می شد و حتی قصه گویی و پرداخت برای این موضوع صورت نمی گیرد و اینکه فیلم در بخش هایی نا خودآگاه مخاطب را به یاد سریال "وضعیت سفید" به کارگردانی حمید نعمت الله می اندازد.

فیلم سینمایی "بمب، یک عاشقانه" به دور از شعارهای انتلکتی، فیلمی قابل احترام و بی ادعای است که در سینمای ایران جای خالی چنین فیلم هایی به شدت احساس می شود. نوستالژی و خاطره بازی دهه های گذشته و ارتباط و دریافت اطلاعات تصویری برای نسل های بعد از جنگ به دور از افراط و هیجان زدگی و در ادامه روایتگر موازی دو عشق یکی روی زمین (ایرج و میترا) و دیگری در پناهگاه یا زیرزمین (سمانه و سعید) همگی نوید یک فیلم مخاطب پسند و بی آلایش را می دهد و در نهایت موسیقی متن عالی توسط هنرمند یونانی (النی کارایندرو) و فیلم برداری و قاب بندی عالی تیم کلاری لذت تماشای این فیلم را دو چندان می کند.

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است
نقد فیلم بمب یک عاشقانه (bomb), موشک کاغذی