TimTim

سایت خبر خوان

لیست لوازم مورد نیاز کوهنوردی

شنبه 3 خرداد 99 | 03:13 - virgool.io
لیست لوازم مورد نیاز کوهنوردی
سلامتو این پست میخوایم راجب لوازم مورد نیاز کوهنوردی صحبت کنیم. این دو...

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی عالی

سلام

تو این پست میخوایم راجب لوازم مورد نیاز کوهنوردی صحبت کنیم. این دومین مقاله فروشگاه لوازم کوهنوردی دارمارت هستش

تمام چیزایی که لازم دارید که یک کوهنوردی عالی شروع کنید تو وب سایت دارمارت داریم خوشحال میشیم یک سر بزنید

کوهنوردی را می توان جزو پر طرفدار ترین و البته سالم ترین ورزش ها در دنیا دانست که طرفداران بسیار زیادی از اقصی نقاط جهان دارد . این ورزش هم مانند هر ورزش دیگری نیازمند لوازم و تجهیزات بخصوص است که به انجام اصولی آن کمک می کند . بسیاری از افراد با اینکه چند سالی است به این ورزش می پردازند اما هنوز نمی دانند لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی شامل چه مواردی می شود و شاید در بیشتر سفرهایشان از بخشی از آن ها غافل شوند . در این مقاله ما قصد داریم تمام لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی را مانند ( کوله پشتی کوهنوردی و چادر کوهنوردی و … )  زیر ذره بین نقد و بررسی خود قرار دهیم  و به شما بگوییم که چه لوازمی را برای کوهنوردی نیاز دارید و چه مواردی را هم نیاز ندارید .

در نظر داشته باشید که تمام این لوزام حیاتی نیستند بلکه برخی از آن ها برای صعود های دشوار و طولانی لازم است و برخی دیگر هم برای صعود به کم ارتفاع ترین قله ها مورد نیاز است . لذا شما باید به خوبی بدانید که بسته به مسیری که در پیش دارید می بایست چه لوازمی را با خود حمل و یا از برداشتن چه لوازمی پرهیز کنید . چنانچه شما بیش از اندازه لوازم و وسایل  را با خود حمل کنید نه تنها در میانه راه خسته می شوید بلکه یک تجربه نامناسب را هم برای خود خلق می کنید و از صعود به قله باز می مانید . عکس این موضوع نیز صادق است . اگر شما لوازم کافی به همراه نداشته باشید نمی توایند به هدف خود برسید و یا با کوچکترین مشکل پیش بینی نشده از ادامه مسیر باز می مانید . مجموع این دلایل هر کوهنوردی را ملزم می کند تا به خوبی با لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی آشنا شود. اگر شما هم هنوز به خوبی با این لوازم آشنایی ندارید توصیه می کنیم تا انتهای این متن با ما همراه باشید چرا که قصد داریم به دقت آن ها را بررسی کنیم اما قبل از آن بهتر است دلیل این کار را بدانید .

چرا استفاده از لوازم مخصوص کوهنوردی الزامی است ؟

بسیاری از افراد و به ویژه افرادی که بصورت غیر حرفه ای به کوهنوردی می پردازند همواره در مقابل لزوم استفاده از وسایل ویژه کوهنوردی مقاومت نشان می دهند . این افراد بیشتر اوقات از کفش و لباس های عادی برای سفر های کوهنوردی خود استفاده می کنند تا اینکه برای اولین بار و در نیمه راهشان به دلیل نبود وسایل حرفه ای با مشکل مواجه می شوند . بیشتر این افراد اگر از این مشکلات جان سالم به در ببرند دیگر به سراغ کوهنوردی نمی روند و به این باور می رسند که کوهنوردی بسیار خطرناک تر از چیزی است که بیشتر مردم تصور می کنند . غافل از اینکه کوهنوردی جزو سالم ترین و کم خطر ترین تفریح ها در جهان است البته به این شرط که با لوازم و وسایل مخصوص آن انجام شود نه وسایلی که برای زندگی روزمره ساخته شده اند .

برای مثال شخصی را در نظر بگیرید که بصورت غیر اصولی به کوهنوردی می پردازد و هر بار با کفش های عادی به کوهنوردی می رود . این شخص اگر تنها یک بار در طول مسیری دشوار دچار پیچ خوردگی مچ پا شود و یا در اثر عدم اصکاک کافی زیره کفش هایش از صخره سر بخورد ، ممکن است دچار آسیب های غیر قابل جبران شود. در خوشبینانه ترین حالت اگر هیچ از این مشکلات برای او بوجود نیاید تنها بعد از یکی الی دو پیمایش معمولی کفش هایش دچار فرسایش و آسیب می شود. این در حالی است اگر این شخص از کفش مخصوص کوهنوردی استفاده نماید هیچ یک از این مشکلات یاد شده گریبان گیر وی نخواهد شد . این مورد تنها مثال کوچکی از اهمیت استفاده از لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی بود . در ادامه این مطلب لیستی از لوازم را به شما عزیزان معرفی می کنیم که هر کدام به نوبه خود می تواند تجربه ای بسیار بهتر را از کوهنوردی برای شما عزیزان خلق نماید .

کوله پشتی کوهنوردی

کوله پشتی را می توان جزو حیاتی ترین لوزام برای کوهنوردی دانست . کوله ها انواع متفاوتی دارند که هر نوع آن بسته به هدفی که دنبال می شود تولید شده است . برای مثال ساختار کوله هایی که برای طبیعت گردی یا کوهنوردی تولید شده اند با کوله هایی که برای غار نوردی ساخته شده اند متفاوت هستند و شما باید در حین خرید به این نکته توجه کافی داشته باشید . فاکتور دیگری که باید در حین خرید کوله ها به آن توجه کنید در واقع حجم یا میزان گنجایشی است که یک کوله دارد و بر مبنای لیتر محاسبه می شود . یک کوله مناسب باید به گونه ای باشدکه تمام وسایل کوهنورد در آن جای گیرد .

ساختار کوله از دیگر فاکتور هایی است که باید به آن توجه کنید. این ساختار می تواند بر اساس قد و جنسیت شما متفاوت باشد . برای مثال کوله هایی که برای خانم ها استفاده می شود با کوله هایی که برای آقایان تولید می شود متفاوت است چرا که فیزیک بدنی آن ها دارای تفاوت بنیادی می باشد . قد نیز از فاکتور های مهمی است که در حین خرید کوله باید به آن توجه کنید . کوله پشتی شما نباید بیش از اندازه شل و یا سفت باشد چرا که این افراط و تفریط می تواند باعث آسیب زدن به ستون فقرات شما شود .

کفش کوهنوردی

کفش را می توان جزو مهم ترین لوازم کوهنوردی دانست . این وسیله اگر چه ممکن است توسط افراد آماتور چندان مورد توجه قرار نگیرد اما می تواند تاثیر زیادی بر روی کوهنوردی شما بگذارد لذا می بایست در انتخاب و خرید آن دقت کافی به خرج دهید . کفش را می بایست متناسب با مسیر کوهنوردی و البته فصل و قله مورد نظر خود انتخاب کنید . برای مثال اگر در فصل زمستان به کوهنوردی می روید و یا قصد فتح قله های برفی و یخ گرفته را دارید می بایست از کفش هایی استفاده نمایید که ضد آب باشد و کمترین میزان هدر رفت گرما را داشته باشد تا از یخ زدگی پاهای شما جلوگیری نماید .

از طرفی دیگر از در فصل تابستان به کوه می روید باید کفش شما تهویه مناسب داشته باشد که از تجمیع بوی بد در کفش ها جلوگیری کند . دقت به زیره کفش، لایه میانی و البته وزن و راحتی آن از دیگر فاکتور هایی است که باید در حین انتخاب کفش مناسب برای کوهنوردی بر روی آن حساس باشید . در نظر داشته باشید که تنوع کفش های کوهنوردی بسیار زیاد است و افراد بایستی بر اساس بودجه ، مسیر ، فصل مورد نظر و البته تجربه ی خود اقدام به انتخاب کفش کوهنوردی نمایند پس حتما قبل از خرید کفش کوهنوردی فاکتور های یاد شده را در نظر بگیرید و سپس اقدام به خرید کفش نمایید .

لباس مناسب کوهنوردی

لباس کوهنوردی از دیگر مواردی است که عموماً به آن توجه کافی نمی شود این در حالی است که اهمیت بسیار بالایی دارد . لباس مناسب تنها چیزی است که می تواند شما را در مقابل یخ زدگی و یا گرما زدگی در کوهنوردی حفظ کند لذا باید در انتخاب آن دقت کافی داشته باشید افراد حرفه ای معمولا از سه لایه لباس برای کوهنوردی استفاده می نمایند که در اینجا بصورت مختصر به آن ها می پردازیم.

لایه اول: عموما از جنس عرق گیر های ویژه است و هدف از آن گرم نگه داشتن و عرق گیری بدن است تا شما در حین کوهنوردی احساس راحتی بیشتری داشته باشید .

لایه دوم: عموما از جنس مواد پشمی و یا ابریشیمی است که بیشتر برای گرم نگه داشتن بدن و جلو گیری از یخ زدگی بدن استفاده می شود . این لایه را بیشتر برای مواردی استفاده می نمایند که دارای شرایط آب و هوایی نامساعدی است و یا سرما و بارندگی زیادی دارد .

لایه سوم: همان لایه بیرونی است و عموماً از جنس گورتکس یا باد گیر و پانچو می باشد تا بدن را از شر خیس شدن مصون نگه دارد . این لایه نیز بیشتر در نقاط بارانی و سرد مورد استفاده قرار می گیرد . اگر در فصل تابستان به کوهنوردی بروید و یا تور های جنگل گردی یک روزه را انتخاب کنید عموماً به همراه داشتن یک عرق گیر و یا سویشرت کفایت می کند البته باید در نظر داشته باشید اگر سفر شما طولانی است همواره از هر لایه لباس یک دست اضافی در کوله خود قرار دهید.


کیسه خواب

کیسه خواب از دیگر لوزام کوهنوردی است که بیشتر برای مسافرت های طولانی انتخاب می شود . کیسه خواب ها به راحتی می توانند دمای بدن شما را در حین خواب حفظ نمایند و از هدر رفت گرما جلوگیری کنند. این موضوع می تواند در محیط های  سرد و کوهستانی کمک شایانی به بقا شما انجام دهد که نباید از آن غافل باشید . اغلب کیسه خواب های بازار از دو جنس پر و یا الیاف مصنوعی هستند .

جنس الیاف مصنوعی اگر چه اندکی سنگین تر می باشد اما در محیط هایی که رطوبت بالای دارند می تواند مقاومت بیشتری داشته باشد و به عنوان عایق رطوبت عمل نماید . نوع پر کیسه خواب ها بسیار سبک تر و گرم تر می باشد اما در محیط های مرطوب خاصیت عایق حرارتی خود را از دست داده و به اصطلاح نمی تواند گرما را حفظ کند .


زیر انداز

زیر انداز را می توان از دیگر لوازم کوهنوردی دانست که برای مسیر های دشوار و یا سفر های طولانی مورد استفاده قرار می گیرد . زیر انداز ها عموماً برای نشستن و یا همچنین قرار دادن زیر کیسه خواب ها استفاده می شود تا به عملکرد بهتر کیسه خواب کمک نماید . زیر اندازه های موجودر بازار عموماً بر سه نوع فوم ساده ، فوم سلول بسته و بادی هستند . مدل هایی که از فوم ساده ساخته شده اند دارای حجم و قیمت کمتری هستند و می توانند یک عایق حرارتی بسیار عالی باشند اما در محیط های مرطوب تا حد زیادی کارایی خود را از دست می دهند .

مدل دیگری که در بازار موجود است مدل فوم با سلول بسته می باشد . این مدل نسبت به مدل قبلی دارای عایق حرارتی قدرتمند تری است و در برابر رطوبت نیز مقاومت بالایی دارد  و به همین جهت مورد توجه افراد حرفه ای می باشد . مدل بادی زیر انداز ها نیز جزو مدل های رایج در بازار است که نسبت به دو مدل قبل می تواند بهتر گرما را نگه دارد اما حمل و نقل و مراقبت از آن اندکی دشوار تر می باشد چرا که امکان سوراخ شدن آن ها زیاد است .

عصای کوهنوردی

عصای کوهنوردی از دیگر لوازم کوهنوردی است که عموماً افراد حرفه ای از آن استفاده می نمایند . این محصول اگر چه کمتر مورد توجه کوهنوردان آماتور است اما به شدت کارایی بالایی دارد و می تواند در مواقع ضروری به شما کمک کند . این وسیله کاربردی نه تنها می تواند در عبور از موانع به شما کمک کند بلکه می تواند میزان خستگی شما را کاهش دهد و در مسیر های برفی برای تعیین عمق توده برف مورد استفاده قرار گیرد .

برای انتخاب عصای مناسب باید به موارد مختلفی از جمله جنس ، وزن ، قابلیت تغییر طول و… توجه نمایید . عموماً عصا های کوهنوردی از آلومینیوم یا کربن ساخته می شوند تا علاوه بر مقاومت بالا وزن اندکی داشته باشند . از طرفی دیگر قابلیت تغییر طول یکی از ویژگی های کلیدی عصا های حرفه ای است که اجازه می دهد کوهنوردان متناسب با قد و نیاز خود از آن استفاده نمایند .

چادر کوهنوردی

چادر را می توان جزو پر طرفدار ترین لوازم کوهنوردی دانست . این وسیله به سبب محبوبیتی که داشته است در دهه های گذشته پیشرفت بسیار زیادی را به خود دیده و مدل های سبک و قابل حمل بسیاری از آن به بازار عرضه شده است . در بین انبوهی از مدل های موجود در بازار شما باید چادری را انتخاب کنید که علاوه بر سبک بودن در برابر باد و باران  و حشرات مقاومت بالایی داشته باشد. مازاد بر این مدل هایی که دارای پایه ستون دار هستند بیش از سایر مدل ها برای کوهنوردان مناسب است .

در انتخاب چادر حتما ابعاد را در دو حالت باز و جمع شده در نظر بگیرید . حجم جمع شده ی چادر باید به گونه ای باشد که در کوله پشتی شما جای بگیرد و به همین سبب بهتر است حین خرید، این دو ابزار کوهنوردی را در کنار یکدیگر بررسی نمایید. فاکتور دیگری که باید در حین خرید چادر ها در نظر داشته باشید نحوه برپایی آن است . چادر هایی برای کوهنوردی مناسب هستند که مدت زمان زیادی را از شما برای برپا کردن و جمع آوری نگیرند چرا که این مورد در حفظ انرژی و زمان شما بسیار مهم است .

گتر

گتر جزو آن دسته از لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی است که اغلب افراد آماتور از آن غافل می شوند . گتر در حقیقت لایه ای است که بخشی از کفش و پارچه شلوار شما (غالبا بخش مچ تا زانو پا) می پوشاند . این  لایه کوچک می تواند مزایای بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد . برای مثال در مسیر های رودخانه ای و برفی مانع از ورود آب به درون کفش ها و یا خیس شدن شلوار می شود همچنین در جنگل ها و علف زار ها مانع از ورود تیغ و خار گیاهان خودرو به درون پاها می شود .

در نقاط خاکی و صخره ای هم از ورود سنگریزه ها به درون پاچه شلوار و کفش شما جلوگیری می کنند . قبل از خرید گتر ها این نکته را در نظر داشته باشید که هر گتر متناسب با یک محیط ویژه طراحی شده است برای مثال گتر های ساخته شده برای محیط های جنگلی و بارانی با گتر های ساخته شده برای محیط های خشک و خاکی تفاوت دارد لذا حین خرید حتما بر روی این نکات حساسیت کافی به خرج دهید .


موارد یاد شده بخشی از کوله افراد حرفه ای می باشد اما این بدین معنا نیست که صرفا این موارد برای کوهنوردی کفایت می کند . لوازم مختلف دیگری هم وجود دارد که می تواند تجربه یک کوهنوردی عالی را برای شما رقم بزند . از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چاقو
 • ابزار های چند کاره
 • چراغ خوراک پزی
 • دستبند و کیت بقا
 • فلاسک
 • قمقمه
 • کارابین
 • عینک
 • سر شعله
 • کیت کمک های اولیه
 • و….

امیدوارم این مقاله از وب سایت لوازم کوهنوردی و کمپینگ دارمارت براتون مفید باشه. تمام مواردی که واسه کوهنوردی لازمه توی سایت داریم

منبع:https://darmart.ir/blog/equipment-needed-for-mountaineeringلیست لوازم مورد نیاز کوهنوردی