TimTim

سایت خبر خوان

داستان بزرگ ترین رسوایی تاریخ بیسبال آمریکا؛ نگاهی به فاش شدن تقلب تیم هیوستون استروز، قهرمان سال 2017 لیگ MLB

جمعه 8 فروردین 99 | 05:10 - Tarafdari.com
داستان بزرگ ترین رسوایی تاریخ بیسبال آمریکا؛ نگاهی به فاش شدن تقلب تیم هیوستون استروز، قهرمان سال 2017 لیگ MLB

نگاهی داریم به یکی از بزرگ ترین رسوایی های تاریخ ورزش آمریکا.

طرفداری- اعتبار قدیمی ترین ورزش اصلی آمریکا یعنی بیسبال، با فاش شدن تقلب یکی از قهرمانان سال های اخیر این لیگ، خدشه دار شده است.

در کشور آمریکا 4 ورزش اصلی وجود دارد که به Major Sports معروف هستند و پرطرفدارترین ورزش های این کشور به شمار می روند. فوتبال آمریکایی، بسکتبال، بیسبال و هاکی روی یخ 4 ورزش اصلی این کشور است و قدیمی ترین ورزش میان این 4 ورزش، بیسبال است که قدمت لیگ آن یعنی MLB  یا همان Major League Baseball نیز از دیگر لیگ ها بیشتر است. در چند ماه اخیر، لیگ MLB یکی از پرحواشی ترین لیگ های ورزش در جهان و پر سر و صداترین لیگ ورزشی در آمریکا بوده است. رسوایی تیم هیوستون استروز، قهرمان سال 2017 این لیگ، فشار زیادی به مقامات این ورزش در آمریکا آورد تا جایی که بزرگ ترین و شدیدترین جریمه های تاریخ بیسبال را برای استروز درنظر گرفتند. 

قبل از اینکه به موضوع اصلی بپردازیم، باید چند موضوع برای درک اصلی این اتفاق مطرح شود. موضوع اول درباره خود ورزش بیسبال (قوانین ورزش بیسبال) است که در آن بازیکنان تیم ها با یکدیگر نشانه هایی درست می کنند تا در بازی از آن ها اسفاده کنند. به عنوان مثال حرکت های دست، پا، سر و حتی عوض کردن چهره خود یا نشانه های بسیار کوچکی که تیم حریف از آن ها مطلع نشود. این نشانه ها میان پیچر و کچر که از اصلی ترین پست های این ورزش به حساب می آیند، شکل می گیرد و تمام تیم ها در تلاش هستند تا برای پیروزی، از این نشانه های حریف خود با خبر شوند و این موضوع جدیدی در لیگ بیسبال نیست و قدمت آن حتی به 100 سال پیش می رسد. خیلی از مربی ها و بازیکنان معروف به بازی خوانی این نشانه ها هستند و اعتبار خود را از این طریق به دست آورده اند. موضوع دیگر استفاده برخی تیم ها از دوربین هایی در ورزشگاه های شان است که تمام اتفاقات بازی را می توان به وسیله آن ها مشاهده کرد. این مسئله در فوتبال آمریکایی و بسکتبال هم وجود دارد خیلی از تیم ها برای آنالیز و تحلیل بهتر تیم خود و حریف از آن ها استفاده می کنند، اما مسئله اصلی این است که این دوربین ها نمی توانند در حین مسابقه استفاده شوند تا تیم میزبان قادر به تحلیل سریع بازی حریف باشد. لیگ MLB نیز به شدت مقابل این موضوع قرار دارد و استفاده از تکنولوژی برای فهمیدن نشانه هایی که بازیکنان یک تیم برای همدیگر می گذارند را منع کرده است.

بیسبال

اکنون می رسیم به داستان اصلی و رسوایی بزرگ لیگ MLB. داستان از این قرار است که ثابت شده تيم هيوستون استروز، قهرمان سال 2017 ليگ MLB، در ورزشگاه خود از دوربينى استفاده مى كرده تا از اين نشانه ها خبردار شود. اين دوربين مستقیم وصل بوده به نيمكت استروز تا تحلیل گران و مربی های این تیم سريع اين نشانه ها را تشخيص دهند و به بازيكنان خود خبر دهند. بسيارى به اين اقدام استروز مشكوک شده بودند. خیلی بازیکنان تیم های مقابل، از اینکه بازیکنان استروز آنقدر سریع می توانستند نشانه های آن ها را بفهمند و از نقشه آن ها باخبر شوند، شگفت زده شده بودند و تعجب می کردند. برای همین چند سالی بود که فشارها روی تیم هیوستون استروز زیاد شده بود و توجه لیگ و مقامات آن به این تیم افزایش یافته بود. سرانجام اما چندى پيش اين موضوع ثابت شد. مقامات لیگ به این موضوع که دوربین درون زمین ورزشگاه استروز، مستقیم به نیمکت این تیم وصل است با خبر شد تا يكى از بزرگترين رسوايى هاى تاريخ ورزش آمريكا شكل بگيرد. مایک فیرز، پیچر سابق استروز که در سال 2017 برای این تیم بازی می کرد نیز در مصاحبه ای این موضوع را فاش کرد تا مهر تاییدی بر تقلب بزرگ استروز باشد.

بیسبال
ثابت شد که این دوربین ها در طول فصل های 2017 و 2018 مورد استفاده قرار می گرفته و همین موضوع، قهرمانی استروز در سال 2017 را هم تحت شعاع قرار داده است. همچنین ثابت شد که الکس کورا، سرمربی تیم بوستون رد ساکس نیز در این موضوع به استروز کمک می کرده که باعث شد تا سریعا رد ساکز با مربی خود قطع همکاری کند. ليگ MLB شديدترين مجازات را براى استروز درنظر گرفت. علاوه بر محروميت برخى از مديران استروز، اين تيم به پرداخت 5 ميليون دلار كه بيشترين جريمه ممكن است، محكوم شد و پيک های درفت 2020 و 2021 از اين تيم گرفته شد. با اين حال اما قهرمانى اين تيم در سال 2017 پس گرفته نشد كه واكنش هاى بسيارى را به همراه داشته است. خیلی از بازیکنان، مقامات و طرفداران تیم های دیگر MLB خواستار پس گرفتن عنوان قهرمانی استروز هستند، زیرا بر این باور هستند که قهرمانی آن ها با همین تقلب شکل گرفته است و استروز شایسته این قهرمانی نبوده است. روزهای سختی در انتظار تیم هیوستون استروز و بازیکنان این تیم است. در پیش فصل این تیم حسابی مورد حمله طرفداران تیم های رقیب و مخصوصا هواداران لس آنجلس داجرز، تیمی که استروز با شکست آن ها در سال 2017 قهرمان شد، قرار گرفته است. بازی های خارج از خانه در فصل 2020 لیگ MLB برای استروز خوشایند نخواهد بود، جایی که سوت های اعتراضی و فریادهای زیادی در انتظار آن ها خواهد بود. 

این رسوایی فشارهای زیادی روی لیگ بیسبال و دیگر لیگ های معتبر آمریکا به وجود آورده و مقامات اجرایی این لیگ ها اکنون اقدامات ویژه و گسترده ای را ترتیب داده اند تا دیگر شاهد چنین رسوایی هایی در لیگ های معتبر آمریکا نباشند. این رسوایی نشان داد که چگونه می توان با استفاده از تکنولوژی، راه های مختلفی برای تقلب به وجود آورد و اکنون برخی از لیگ ها در تلاش هستند تا قوانین جدیدی را در این رابطه وضع کنند.

داستان بزرگ ترین رسوایی تاریخ بیسبال آمریکا؛ نگاهی به فاش شدن تقلب تیم هیوستون استروز، قهرمان سال 2017 لیگ MLB