TimTim

سایت خبر خوان

انگلستان از آغاز تئودورها تا انقلاب باشکوه - سرویس پست

جمعه 14 شهریور 99 | 08:37 - timtim.ir
انگلستان از آغاز تئودورها تا انقلاب باشکوه - سرویس پست
ایجاد سرویس پستی در انگلستان

در دوران چارلز انگلستان در سال 1657 برای اولین بار صاحب یک سرویس پستی منظم و در سال 1658 صاحب یک سرویس مسافربری سراسری با دلیجان شد. اگرچه جاده ها همچنان بسیار خراب و پر از گل و لای بودند اما مردم به سرعت از دلیجان استقبال کردند. ایجاد سرویس پستی و دلیجان باعث ایجاد مسافرخانه های بین راهی در مسیر شهرها گردید و این مسافرخانه ها به زودی تبدیل به یک سوژه غنی برای ادبیات انگلستان شد. 


تغییر چهره انگلستان

 حکومت 25 ساله چارلز دوم، مانند دوره سلطنت 45 ساله ملکه الیزابت اول یکی از تاثیر گذارترین دوره های تاریخی انگلستان است. در زمان روی کار اومدن چارلز دوم اوضاع اقتصادی و فرهنگی انگلستان وضعیت خوبی نداشت. سالها ممنوعیت تئاتر و حکومت اخلاق گرای کرامول عملا باعث رکورد ادبیات و تئاتر در این کشور شده بود. اما شروع حکومت چارلز دوم اگرچه با جنگ های خونین با هلندی ها، طاعون و آتش سوزی لندن همراه بود اما در نهایت با رشد تجارت خارجی، افزایش مستعمره های انگلستان و ثبات نسبی چهره انگلستان تغییر کرد. تغییرات انگلستان در در دوران چارلز دوم بسیار گسترده بود و از تحول در ادبیات، هنر و موسیقی تا تغییر نوع پوشش، بسیاری از آداب و رسوم  اخلاقی و حتی تغییر عادات غذایی مردم را شامل می شد. در واقع شهریار شادکام(لقب چارلز دوم) موفق شد در دوران حکومتش برای همیشه چهره انگلستان را تغیر دهد. 


آغاز حکومت جیمز دوم

 با مرگ چارلز دوم در  6 فوریه 1685 تاج و تخت انگلستان نصیب آخرین پادشاه سلسله استوارت یعنی جیمز دوم شد. جیمز 49 ساله قبل از هر کاری ابتدا وصیت های برادرش را در مورد نل گوئین عملی کرد. او تمام بدهی های معشوقه فقیر چارلز را پرداخت و ملکی برای گذران زندگی به او بخشید. جیمز بعد از آغاز حکومت بلافاصله تاجگذاری نکرد و حدود سه ماه بعد از مرگ برادرش در 23 آوریل 1685  به همراه همسرش ماری مادونا در کلیسای وست مینیستر تاجگذاری کرد. جیمز مجموعه ای از خصوصیات عجیب و متناقض بود. او به دلیل سال ها حضور در مقام فرمانده نیروی دریایی و شجاعتش در این سمت نسبتا فرد محبوبی بود. در مدیریت مهارت داشت، به قول خود وفادار بود و بر خلاف برادر ولخرج اهل صرفه جویی در مخارج بود. برادرش چارلز دوم برای او یک حکومت مطلقه بدون تقریبا هیچ مخالفی برجای گذاشته بود.در واقع اگر جیمز اندکی هوش و تدبیر برادرش را داشت می توانست به راحتی تا آخر عمر خود سلطنت کند. اما جیمز با وجود داشتن برخی محسنات اخلاقی فردی یکدنده و لجباز، معتقد به اجرای کامل قانون و اندکی کند ذهن بود. انگلیسی ها به زودی اصطلاحی برای مقایسه حکومت چارلز و جیمز ساختند که آن این بود: چارلز دوم اگر می خواست می توانست همه چیز را بفهمد در صورتی که جیمز دوم اگر می توانست می خواست که همه چیز را بفهمد. اسقف برنت که بعدها در خلع جیمز از سلطنت نقش ایفا کرد در مورد آخرین پادشاه خاندان استوارت می گوید: جیمز مردی صادق و مخلص ، هرچند ناشکیبا و کینه توز بود. دوستی بسیار ثابت قدم بود تا هنگامی که مذهبش نخستین اصول و تمایلات او را فاسد کرد. جیمز برخلاف برادرش کاملا مراقب دخل و خرج حکومت بود  تا حدی که سعی می کرد مالیات ها به مردم فشار زیادی وارد نکند. به خاطر همین ویژگی ها کاترین مک کولی مورخ قرن 18 انگلیس در کتاب معروف خود به به نام تاریخچه قرن 17 از جیمز دوم تمجید کرده و می گوید: اگر او پروتستان و حتی کاتولیک میانه رویی سلطنت سعادتمند و باشکوهی داشت. جیمز در  آغاز سلطنت خود با اعتراض کلیسا به رابطه با آخرین معشوقه اش یعنی کاترین سولی مواجه شد. جیمز به او علاقه زیادی داشت اما در نهایت کاترین را به خارج از کشور فرستاد. علی رغم مذهب کاتولیک جیمز و همسرش ماری مادونا ، شاه و ملکه جدید در آغاز حکومت خود با مخالفت پروتستان ها و کلیسای انگلیکان مواجه نشدند. جیمز با وجود علاقه به کاتولیک ها در آغاز حکومتش در توزیع مشاغل کاملا عاقلانه عمل کرد. شاه هالیفاکس را به سمت رییس شورای خصوصی و هنری هاید دومین ارل کلرندون( او برادر زن اول شاه و پسر ارل کلرندون اول بود) را به سمت مهردار سلطنتی منصوب کرد. هر دو نفر پروتستان های معتقدی بودند و این دستورات باعث آسودگی خاطر مردم شد.

Powered by Froala Editor

تغییر چهره انگلستان