TimTim

سایت خبر خوان

انگلستان از آغاز تئودورها تا انقلاب باشکوه

پنج شنبه 13 شهریور 99 | 09:59 - timtim.ir
انگلستان از آغاز تئودورها تا انقلاب باشکوه
جدال سیاسی فیلسوفان

رقابت بین موافقان و مخالفان سلطنت تنها به ادبیات محدود نمی شد و فلسفه در دوران چارلز دوم نیز شاهد حضور مخالفان و موافقان سرسخت سلطنت بود.توماس هابز فیلسوف برجسته انگلیسی در سال 1637 مقاله 

مفصلی در دفاع از حکومت مطلقه شاه نوشت. در نقطه مقابل هابز جان لاک قرار داشت که در جریان توطئه راینهاوس به هلند گریخت. جیمز دوم به محض رسیدن به سلطنت از دولت هلند تقاضا کرد جان لاک و 85 پناهنده انگلیسی دیگر به این کشور تحویل داده شوند. اما لاک با تغییر هویت خود گریخت و در نهایت با همان کشتی که پرنسس ماری و ویلیام سوم را به انگلستان می برد به کشورش بازگشت. علاوه بر ادبیات و فلسفه ، در دوران چارلز معماری و موسیقی نیز رشد چشمگیری داشت. بعد از حدود 11 سال حکومت خشک و اخلاق گرای جمهوری به تخت نشستن چارلز دوم زمینه بسیار مساعدی برای شکوفایی موسیقی و معماری پدید آورده بود. شاهان استوارت عاشق برگزاری مراسم جشن و بالماسکه بودند و به همین دلیل توجه فراوانی به موسیقی داشتند تا جایی که تعداد زیادی از نوازندگان ایتالیایی در دوران چارلز به انگلستان آمدند. آتش سوزی لندن یکی از عوامل شکوفایی معماری دوران چارلز دوم بود. همچنین در سال 1656 با بازگشایی تئاترها و ورود موسیقی دانان خارجی اپرا در انگلستان روی صحنه رفت و مورد توجه اشراف انگلستان قرار گرفت. اخلاقیات و مد آداب و رسوم اشرافی و طبقات بالای انگلستان تحت تاثیر دو عامل ارتباط فرهنگی سیاسی با فرانسه دوران لویی چهاردهم و همچنین سبک اخلاقی منحصر به فرد شخص شاه بود. با بازگشایی تئاترها نمایش نامه های فراوانی روی صحنه می رفت که تقریبا در همه آنها صداقت و رک گویی ستایش می شد. به خاطر همین مسئله مردم عادی و حتی طبقات عادی اجتماع از فحاشی و نقد بی رحمانه را مجاز می دانستند. اگرچه در این بین چارلز اخلاق متفاوتی داشت و به ندرت از فحش استفاده می کرد. در بین فرقه های مذهبی نیز عقاید متفاوتی در این مورد وجود داشت. پیوریتن ها فحاشی به مخالفان خود را مجاز می دانستند و کویکرها تحت هیچ شرایطی حاضر به خوردن سوگند دروغ نبودند. در دوران چارلز وضعیت مد و لباس انگلستان دچار تحول اساسی شد. یقه های شق و رق ایستاده دوران الیزابت و جیمز اول جای خود را به مد فرانسوی دربار لویی چهاردهم داد. استفاده از کلاه گیس های پودر زده توسط مردان کاملا عادی بود و آنها با کفش های سگک دار و لباس های پر زرق برق خود از زنان نیز مجلل تر به نظر می رسیدند. زنها نیز به تقلید از دربار لویی موهای خود را پودر زده و با پرهای عجیب تزیین می کردند. در لباس های زنان تمام شانه و حتی بخش هایی از پستان آنها عریان بود اما ساق های زنان باید پنهان سبک زندگی اشرافی در انگلستان دوران چارلز به اوج خود رسیده بود. هر اشراف زاده در خانه خود دهها خدمتکار داشت و به لطف افزایش تجارت و مستعمرات خارجی خوراکی های وارداتی و بعضا عجیب بر سر سفره اشراف قرار می گرفت. 

سبک زندگی دوران چارلز دوم در انگلستان دوران چارلز آب آشامیدنی تمیز در دسترس همه مردم قرار نداشت به همین خاطر تقریبا همه مردم انگلستان به جای آب آبجو مصرف می کردند.میزان مصرف آبجو به حدی گسترده بود که حتی کودکان نیز بندرت آب می خورند. البته آبجو نوشیدنی محبوب طبقات پایین جامعه بود. اشراف و ثروتمندان ویسکی و مشروب های گران قیمت وارداتی می نوشیدند. تقریبا همه مردم حداقل روزی یک بار به میخانه ها سر می زدند. قهوه تا قبل ازر سال 1650 در انگلستان وجود نداشت و تازه از آن سال به بعد به صورت محدود از عثمانی وارد انگلستان شد. اما حدود یک قرن طول کشید بود. اشراف و ثروتمندان ویسکی و مشروب های گران قیمت وارداتی می نوشیدند. تقریبا همه مردم حداقل روزی یک بار به میخانه ها سر می زدند. قهوه تا قبل ازر سال 1650 در انگلستان وجود نداشت و تازه از آن سال به بعد به صورت محدود از عثمانی وارد انگلستان شد. اما حدود یک قرن طول کشید تا این نوشیدنی گران قیمت در انگلستان همه گیر شود. اولین قهوه خانه لندن در سال 1652 تاسیس شد و حدود نیم قرن بعد یعنی در سال 1700 تعداد قهوه خانه ها در لندن به سه هزار رسید. افزایش تجارت خارجی با هلند و همچنین دستیابی به مستعمرات جدیدتر باعث شد بتدریج باعث شد تا قهوه دیگر یک نوشیدنی تجملی نباشد. قهوه خانه لندن به سرعت تبدیل به محل دیدارها و مجادلات سیاسی و ادبی شدند. چارلز تصور می کرد مخالفان او در قهوه خانه ها در حال توطئه هستند و حتی قصد بستن همه آنها را نیز داشت. غول های ادبی انگلستان نظیر  جان درایدن، جاناتان سویفت و جوزف  ادیسن  همگی در این قهوه خانه ها مدام در حال مجادلات ادبی و سخنرانی های سیاسی بودند. در واقع آزادی بیان انگلیسی بتدریج در این قهوه خانه ها شکل گرفت.چای نیز دقیقا همزمان با قهوه از چین وارد انگلستان شد اما مبلغ آن به قدری گران بود که تا یک قرن بعد نیز مصرف آن رایج نشد. در 1658 نوشیدنی جدیدی با مخلوط کردن وانیل،شکر و کاکائو به دست آمد که شکلات نامیده شد. شکلات داغ به سرعت در کنار قهوه به یکی از نوشیدنی های محبوب دوران استوارت تبدیل شد. مصرف توتون نیز در دوران چارلز کاملا بین مردم عادی بود و حتی زنان و نیز آن را مصرف می کردند. عقیده عموم مردم این بود که مصرف توتون باعث جلوگیری از ابتلا به طاعون و ضد عفونی شدن بدن می شود. در دوران چارلز به دلیل علاقه شاه به ورزش رشته های ورزشی متفاوتی بین مردم محبوب شد. خود چارلز تا سن 53 سالگی تنیس بازی می کرد و شیفته بولینگ بر روی چمن بود. کریکت در دوران او تبدیل به یک ورزش محبوب و ملی شد.  نخستین زمین مخصوص این رشته نیز در سال 1661 در باغ های واکسهال واقع در ساحل جنوبی تیمز ایجاد شدند. هاید پارک که در دوران هانری هشتم یک شکارگاه سلطنتی اختصاصی بود در دوران چارلز تبدیل به یک پارک کاملا عمومی گردید. 

Powered by Froala Editor

#انگلستان انقلاب