TimTim

سایت خبر خوان

نخستین حضور کرکس مصری در خلیل‌آباد ثبت شد

جمعه 21 تیر 98 | 00:22 - bartarinha.ir - 2
نخستین حضور یک پرنده کمیاب در معرض انقراض در خلیل آباد ثبت شد

ایرنا: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خلیل آباد از ثبت حضور یک گونه حمایت شده کرکس مصری که یک پرنده کمیاب در معرض انقراض است برای نخستین بار در این شهرستان خبر داد.

سعید شفیعیان روز پنج شنبه در جمع خبرنگاران گفت: کرکس مصری یکی از چهار گونه و کوچک ترین کرکس ایران است که از شبه قاره هند، محدوده خاورمیانه تا شمال آفریقا و جنوب اروپا پراکندگی زیستی دارد و به کرکس سفید و کرکس کوچک نیز مشهور است.

وی افزود: این گونه از سال ۲۰۰۷ در فهرست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) و در گروه پرندگان در خطر انقراض جهان قرار دارد.

نخستین حضور کرکس مصری در خلیل‌آباد ثبت شد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خلیل آباد گفت: این گونه در میان پرندگان شکاری تنها پرنده ای است که از ابزار استفاده می کند به عنوان مثال برای شکستن تخم پرندگان از سنگ بهره می گیرد که در رفتار شناسی حیوانات یک نکته جالب توجه و نشانه ای از هوش این پرنده به شمار می رود.

شفیعیان افزود: در مجموع پرندگان لاشخور به جهت شیوه تغذیه ای خود نقش مهمی در پاکسازی محیط، کنترل بیماریها و ایجاد تعادل زیستی در طبیعت بر عهده دارند.

وی از شهروندان خواست با مطالعه و افزایش معلومات خود در خصوص طبیعت و همچنین توجه و حساسیت نسبت به حیات وحش و تنوع زیستی در حفظ محیط زیستی که از آن بهره می گیرند موثر باشند.

خلیل آباد در فاصله ۲۴۲ کیلومتری جنوب غرب مشهد قرار دارد.

محیط زیست